Barış Yarkadaş
2 Ağustos 2022

Bay Ecevit, Bay Demirel, Bay Kemal…


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güya kendisini küçümsemek ve aşağılamak için kullandığı “Bay Kemal’’ sözünü usta bir manevra ile kendi lehine çevirmeyi başardı. Kılıçdaroğlu, Balıkesir mitinginde “Bay Kemal olmak için…” başlıklı konuşmasında kendisinde bulunan 10 özelliği sıraladı ve Erdoğan’ın taktığı lakabı kabullendiğini ilan etti.  Kılıçdaroğlu, bununla da yetinmedi ve sosyal medyadaki tüm mecralardaki profiline ‘’Bay Kemal’’ ibaresini koydu.

TV’ler, günlerdir “Bay Kemal’’in bu hamlesini konuşuyor. Siyasal iletişimciler, Kılıçdaroğlu’nun taktiğinin doğru olduğunu ve Erdoğan’ın elinden bir silahı daha aldığını belirtiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu

BAŞARILI BULUNDU

Önceki gün saha çalışmalarında neler olup bittiğini öğrenmek için aradığım Motto – Bulgu Araştırma Şirketi’nin sahibi Semih Turan’a da yeri gelmişken bu konuda ne düşündüğünü sordum. Turan, “Kılıçdaroğlu son 5 – 6 ayda ciddi bir toparlanma sürecine girdi. Kendisine yönelik ilginin arttığını sahada da görüyoruz. Bay Kemal sözünü tersine çevirmesi de kendisi açısından başarılı bir adım’’ dedi.

“Bay” sözcüğünün 12 Eylül darbecileri tarafından literatüre sokulduğunu ve siyasetçilere bu şekilde hitap edildiğini belirten Turan, “O dönemler, bu söz bizim de dikkatimizi çekmişti’’ ifadesini kullandı.

DARBECİLERİN MİRASI

Semih Turan’ın yaptığı bu hatırlatma üzerine hemen arşive girdim. Evet; “Bay’’ sözcüğü siyasetçiler için ilk kez darbeciler tarafından kullanılmış.

12 Eylül Darbesi’nin sorumlularından dönemin MGK Genel Sekreteri Haydar Saltık, 28 Ekim 1980’de yani darbeden yaklaşık 40 gün sonra yabancı gazetecilerle yaptığı toplantıda “Siyasiler zamanı gelince siyaset yapabileceklerdir’’ diyor. Ancak bir gün sonra MGK yazılı bir açıklama yaparak bunun tam tersini söylüyor. “Bay’’ sözcüğü de ilk kez bildiride kullanıyor. Bildiride “Bay Demirel ve Bay Ecevit, bir daha partilerinin başına geçemeyecektir’’ deniyor. Hemen ardından ise Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Alpaslan Türkeş’e siyasi yasak konuyor.

TRT HİÇ DURUR MU?

MGK Genel Sekreteri Haydar Saltık’ın siyasi literatüre soktuğu “Bay Ecevit – Bay Demirel’’ sözü darbenin borazanı haline getirilen TRT’de de aynı şekilde kullanılıyor. Bir süre sonra ise tüm siyasetçilere ad ve soyadlarıyla hitap ediliyor.

Bu yazıyı hazırlarken, Demirel’in meşhur “Tarih tekerrürden ibarettir’’ sözünü hatırladım.

Yıllar geçse de hiçbir şey değişmiyor…

Bu tespiti sadece “Bay Ecevit – Bay Demirel – Bay Kemal’’in geçmişten günümüze uzanan kullanımı için dile getirmiyorum.

TERZİ FİKRİ’NİN MİRASI

Erdoğan, darbecilerin kullandığı “Bay’’ sözünü Ordu’daki mitingde kullanırken, 12 Eylül faşizminin zindanlarında can veren Terzi Fikri’yi de hedefe koyuyor.

O Terzi Fikri ki; fındıktaki sömürüyü sonlandırmak ve halkı fındık tekellerinin insafına terk etmemek için mitingler düzenlemiş, emperyalizme açıktan tavır almıştı.

Terzi Fikri’nin ölümünün üzerinden neredeyse 37 yıl geçti…

Erdoğan, Terzi Fikri’yi saygıyla anmak yerine, Terzi Fikri’nin başına getirilenleri hatırlatarak, alım fiyatlarını yetersiz bulan Ordulu fındık üreticilerine gözdağı vermeyi tercih ediyor.

Neyse ki; bu ülkenin yurtseverleri Terzi Fikri’nin kendilerine bıraktığı mirasın değerini biliyor ve onun fikirlerini yaşatmak için mücadele ediyor.

Ve gördüğünüz üzere, herkes kendi mirasını sahipleniyor…

Yazarlar

Bay Ecevit, Bay Demirel, Bay Kemal…
Barış Yarkadaş