Bakan Ersoy’un açıklaması Karadenizli turizmcileri heyecanlandırdı

Bakan Ersoy’un açıklaması Karadenizli turizmcileri heyecanlandırdı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “Karadeniz turizm destinasyonu dediğimiz zaman Trabzon’da rakamlar da çok düşük. İç turizm olarak hareketler başladı” yönündeki açıklaması, Karadenizli turizmcileri heyecanlandırdı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Hasan Volkan Kantarcı, Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı’nda Trabzon’un, Antalya ve İstanbul’dan sonra 3’üncü sırada olduğunu belirterek, “Bu yıl yayla otellerimiz biraz daha fazla rağbet görecek” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Antalya´da Güvenli Turizm Sertifikası Programı kapsamında 51 ülkenin büyükelçisi ve özellikle Avrupa´dan uluslararası basın temsilcilerinin katıldığı tanıtım programı kapsamında ve uluslararası turizm hareketliliğiyle ilgili genel değerlendirmede bulundu. “Karadeniz turizm destinasyonu dediğimiz zaman Trabzon’da rakamlar da çok çok düşük” diyen Bakan Ersoy’un toplantıdaki, normalleşme süreci ve bu yönde turizm beklentisiyle ilgili açıklamaları, Karadenizli turizm sektörü paydaşlarının yüzünü güldürüp, umutlandırdı.

‘BEKLİYORUZ, UMUTLUYUZ’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Hasan Volkan Kantarcı, turizm sektöründe 2019 yılı Ekim ayında durgunluk yaşanmaya başladığını, Kovid-19 pandemisinin de nevruz döneminde denk geldiğini ve sektörde ciddi kayıplar yaşandığını söyledi. Son 3 haftada bölgede az da olsa hareketlilik yaşandığını belirten Kantarcı, “Temmuz öncesi ve Haziran ortasında biraz daha fazla bir hareket bekliyorduk. Tam göremedik ama son 2 haftadır Konya, Ankara ve Samsun’dan bölgemize otobüs grupları var. Bunun sayılarının daha da artmasını bekliyoruz. Umutluyuz” dedi.

‘YAYLA OTELLERİMİZ DAHA FAZLA RAĞBET GÖRECEK’

Salgının etkisini yitirmesinin ardından insanların kalabalıklardan uzak tatil arayışına gireceğinin altını çizen Kantarcı, “Bu sene yayla otellerimiz biraz daha fazla rağbet görecek. Şu anki görüntüye baktığımız zaman, yukarılardan rezervasyonlar bazı otellerimizde sezon boyunca çok ciddi rezervasyonları var yayla otellerimizde. Beklentimiz o anlamda yüksek” diye konuştu. Kantarcı ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı ‘Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı’ başvuruları ve sertifika sahipliği anlamında Trabzon’un, Antalya ve İstanbul’dan sonra 3’üncü sırada olduğunu da sözlerine ekledi.

Yaşam

Bakan Ersoy’un açıklaması Karadenizli turizmcileri heyecanlandırdı
Yaşam