Ahmet Takan
13 Ağustos 2020

Bahçeli, Erdoğan’a rest mi çekti?..


Siyasetin termometresi bugün tavan yapacak…  Baş döndürücü bir siyasi trafiğe şahit olacağız…

Türk siyasi tarihine 14 Ağustos 2001’de giren AKP, 19’uncu kuruluş yıl dönümü kutlamalarını bir gün erkene çekti. AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısının ardından Ankara Mamak’taki 75. Yıl Parkı’nda kuruluş yıl dönümünü kutlamaları yapılacak.

CHP’li Muharrem İnce, Ankara’da parti kurma iddiaları ve yeni hareketiyle ilgili basın toplantısı düzenleyecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener ise İzmit’te bir açılış törenine beraber katılacak.

Herhalde, bugün de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meral Akşener’e yaptığı “eve dön” çağrısı üzerinden devam eden tartışmalara odaklanacağız. Bence, yeni inşa edilen ucube rejim ilk kritik virajına geldi. Ya savrulmaya devam edecek ya da direksiyonu toplayıp takla atmaktan kurtulacak!..

Devlet Bahçeli’nin  “eve dön” çağrısı duyulur duyulmaz, bunun Tayyip Erdoğan’ın ricasıyla yapıldığını yazmıştım. Hem Erdoğan’ın hem de Meral Akşener’in açıklamaları, sizlere sıcağı sıcağını aktardığım tüm kulis bilgilerini  teyit etti.  Cumhur İttifakı’na davet anlamına gelen çağrıda Akşener’in en önemli şartının güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş olacağını da aktarmıştım. Dün itibarıyla gelinen noktada:

Meral Akşener’in, “Sayın Erdoğan yönetilemez bir Türkiye’yle ilgili destek talebi getiriyorsa, ki biz memleket masası kuralım bunları konuşalım da dedik, bunun yolu iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiştir. Yani yuva burası, buraya dönsünler. Yoksa Türkiye bu sistemi taşıyamaz” sözlerine Devlet Bahçeli dün sabah cevap verdi. Bahçeli, yazılı açıklamalarını genelde akşam veya ilerleyen saatlere bırakır. Bu sefer beklemedi, anında cevap verdi. Ne demişti Bahçeli:

“ Geleceğin temeli Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle atılmıştır.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem özlemleri boşuna bir taleptir.

Cumhuriyet’in yüzüncü yılına temel sorunlarını kökten bitirmiş bir ülke olarak ulaşmak öncelikli ve önemli hedefimizdir.

Bu çerçevede erken seçim tartışmaları mahsurludur, sinsi ve sivri bir amaca matuftur.

Bilinmelidir ki, 28.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023 yılının Haziran ayında yapılacaktır.

İstiklal için birlik, istikbal için dirlik, kazanan Türkiye olacaktır.

Tarih yazan, tarih yapan büyük Türk Milleti geleceğin kudret ve kuvveti mevkiine çıkacaktır.

Türkiye düşmanlarının dümen suyuna giren siyasi odaklar hedefledikleri iktidarı ancak rüyalarında göreceklerdir.

Türk milleti kimin vatansever kimin vatan satan, kimin milletsever kimin millete hançer sallayan olduğunu basiretle tarif ve tefrik etmiştir.

Sözümüz söz, duruşumuz nettir, nitekim Türkiye kazanacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi bu kutlu amaca ne pahasına olursa olsun onurla ve yılmayan bir mücadele azmiyle hizmet edecektir.”

Tayyip Erdoğan’ın ricasıyla, Meral Akşener’e “eve dön” çağrısı yapan Bahçeli yine açıklamayı yapmadan önce sarayın görüşüne başvurmuş mudur?.. Tam bu noktada az bir soluk alıp düşünmenizi öneririm. Bahçeli’nin, dünkü açıklamayı inisiyatif kullanarak saraya danışmadan yapma ihtimali var!..

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dış politika da içeren uzun yazılı açıklaması üzerine siyaset kulislerinde 3 ana yorum ön plana çıktı:

Pazarlıklar devam ediyor.

Bahçeli, Meral Akşener’e kapıları tamamen kapattı. Tayyip Erdoğan’a da “Senin ricanı kırmadım ama artık ben kapıları tamamen kapatıyorum. Sen de bana mecbursun. Bunu bil ve ona göre hareket et” mesajı verdi.

Herkes pozisyonunu koruyor.

“Eve dön” çağrısına İYİ Parti lideri Meral Akşener arka kapı diplomasisini tercih etmeyip, kamuoyu önünde direk cevaplar vermeyi tercih edince herkes kartını açıktan oynama mecburiyetinde kaldı. Bahçeli’nin çağrısı İYİ Parti koridorlarında yankılanırken, Akşener’in “güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş” ve “başarısız ekonomi yönetimi değişsin” kartlarını öne süreceğini duymuştum. Birincisi oldu ama ikincisi henüz gündeme gelmedi. Akşener vaz mı geçti yoksa gerek duymadı mı?.. Bekleyip göreceğiz.. Ancak, Bahçeli’nin dünkü yazılı açıklamasında ekonomi yönetimine destek de vardı.

Objektif gazetecilik gözlemlerimle bir tespitimi daha paylaşmak isterim:

Bir süredir Meral Akşener’in ve İYİ Parti’nin siyasette kilit konuma geldiğini verileri ile yazıyorum. Akşener, MHP içinde başladığı demokrasi mücadelesi ve sonrasında yakaladığı arkasındaki büyük halk desteği rüzgarına tekrar ulaşıyor. Bunu sadece ben söylemiyorum, siyasetin gerçekleri ve somut verileri söylüyor.

Evet!.. Gerçekten siyaset çok hararet yaptı. İnşallah, arabanın motoru su kaynatıp conta yakmaz. Türkiye’nin motorunun dağılmaması siyasi partilerin ikbal endişelerinden çok ama çok daha önemli. Türkiye’nin motor yapısının ince hassasiyetlerini bilenlere kulak verilmeli!.. Motoru yakarsak bedeli hepimiz için ağır olur!..

Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Bahçeli, Erdoğan’a rest mi çekti?..
Ahmet Takan