Azerbaycan bağımsızlığının 29. yılını kutluyor! İşte Azerbaycan Bağımsızlık Günü tarihçesi…

Azerbaycan bağımsızlığının 29. yılını kutluyor! İşte Azerbaycan Bağımsızlık Günü tarihçesi…

Kardeş ülke Azerbaycan’ın bağımsızlık gününün bugün 29. yılı kutlanıyor. Her yıl büyük coşkuyla kutlanan Azerbaycan’ın bağımsızlık günü için siyasilerden de mesajlar paylaşıldı. Peki Azerbaycan’ın bağımsızlık süreci nasıl başladı? İşte Azerbaycan’ın bağımsızlığı hakkında merak edilenler…

28 Mayıs 1918’de Mehmet Emin Resulzade başkanlığındaki Milli Şura tarafından bağımsızlık ilan edilen ve 2 yıllık kısa dönemden sonra Sovyetler Birliği tarafından işgal edilen Azerbaycan, 18 Ekim 1991’de tarih sahnesinde yeniden bağımsız devlet olarak yerini aldı.

AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ HAKKINDA

Azerbaycan’ın Bağımsızlık günü, Azerbaycan’ın ana devlet bayramıdır. Bu tarih 18 Ekim’de her yıl kutlanmaktadır.

Tarihe kanlı Ocak olarak geçen 20 Ocak 1990’da da Kızılordu, bağımsızlık arzusunu bastırmak için Bakü’ye girerek silahsız Azerbaycan Türkünü sokaklarda katletti. O gün bağımsızlık yolunda 130’dan fazla şehit verildi.

20. yüzyılın sonunda Sovyetler Birliği’nin çöküşünün bir sonucu olarak, Azerbaycan bağımsızlığını yeniden kazanmıştır. 8 Ekim 1991’de, Azerbaycan Yüksek Sovyeti’nin olağanüstü toplantısı 4 gün boyunca gerçekleştirildi. Son olarak, 18 Ekim 1991’de, Azerbaycan Yüksek Sovyeti (şimdiki Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi), Azerbaycan’ın Bağımsızlık Deklarasyonuyla ilgili bir Anayasa Yasasını kabul etti. Aralık 1991’de bir referandum tarafından onaylanan beyan oldu.

Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası, bağımsız Azerbaycan devletinin 1918-1920 yıllarında var olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin yasal halefi olduğunu belirtmektedir. Anayasa 6 bölümden ve 32 maddeden oluşmaktadır.

29 Aralık 1991 tarihinde yapılan ülke çapındaki referandumda konu tartışıldı ve nüfusun% 95’i ülkenin bağımsızlığı lehine oy kullandı.

Azerbaycan’ın bağımsızlığını yeniden tesis ettikten sonra Azerbaycan bayrağı, Azerbaycan Ulusal Marşı ve Azerbaycan arması ile ilgili yasalar kabul edildi.

 

Dünya

Azerbaycan bağımsızlığının 29. yılını kutluyor! İşte Azerbaycan Bağımsızlık Günü tarihçesi…
Dünya