Ahmet Takan
24 Haziran 2022

Avrupalı yetkili de TÜİK’e isyan etti!..


Ekmek 5 lira olmuş!..

Enflasyon rakamları kime göre ne anlatırsa anlatsın… Fukaranın temel gıda maddesi ekmek aslanın midesinden de öteye gidiyor. Sıkıysa ulaş!.. Canım memleketimde timsah gözyaşları dökenler de çok…

İçinde bulunduğumuz geçim sıkıntısını bir an olsun unutup, hatırlayabilecek misiniz?.. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklandığı günün hemen ertesinde yazmıştım:

“Mayıs ayı enflasyon rakamları… Tekrar edip de sinirlerinizi hoplatıp sizi üstüme sıçratmayı istemiyorum!.. TÜİK’in saraya uydurulmuş rakamları ortada… ENAG’ın rakamları ortada… Bırakın onları bir tarafa, ahalinin mutfağı alev alev yanıyor…TÜİK, Mayıs ayının inceltilmiş rakamlarını açıklarken  ne yaptı?.. İki skandal karara daha damga vurdu:

-Her ay 400’ün üzerinde maddenin fiyatlarını yayımlayan TÜİK, son değişiklikle 290 harcama grubu belirledi.

-TÜİK ayrıca, “İstatistiki bölgelere göre tüketici fiyat endeksi ve değişim oranları” tablosunu yayımlamadı.

Ne demek oluyor bu?..

Madde bazında ay ay karşılaştırma yapılması engellenmiş oldu.”

★★★

Tezgahı örneklerle ortaya koyup TÜİK’in bunu Eurostat’ın ardına sığınarak yaptığını belgelemiştim.  Yani, Avrupa standartlarını bahane ederek madde sepetini değiştiriyorlar ve istenilen enflasyon rakamına ulaşıyorlar..

(Avrupa İstatistik Ofisi ya da kısaca Eurostat, Avrupa Komisyonu’nun bünyesinde yer alan ve merkezi Lüksemburg’da bulunan bir genel müdürlüktür. Kurumun temel amacı Avrupa çapında yürüttüğü anket çalışmalarıyla Avrupa Birliği’ne istatistikî bilgiler sağlamaktır. Vikipedi)

Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış!.. Üst düzey bir TÜİK yetkilisinden öğrendim ki, yapılanlar AB standartlarına uymuyormuş ve olan bitene Eurostat temsilcisi de aşırı tepki koymuş. Avrupalının TÜİK’e tepkisini, bilgiyi veren kaynağım şöyle izah etti:

“Teknik bir konu aslında madde sepetinde madde ağırlıkları hesabı harmonik yapılıyor bu durumda maddelerin sepet içerisinde ağırlığı, hesaplama yapan kişi tarafından değiştirilmesini kolaylaştırır.

Aritmetik ortalama ile enflasyon hesaplama yapılınca da sonuç, ağırlığı düşen madde gerçek artışı yansıtmıyor ya da istediklerini yansıtıyor

Örnek; ekmek madde sepetinde ağırlığı yüzde 35’lerde iken yüzde 25’lere çekildi. Bu durum, Türk insanının en çok kullandığı ekmek maddesinin ağırlığı 10 puan düşük gösteriliyor.”

Ha, bu arada, kurum içinde döndürülen dolaplara isyan edip suç ortaklığı yapmak istemeyen bazı bölge hesaplama sorumluları rapor almış. Ankara’daki beyefendiler de rapor alıp da topa girmek istemeyenlere soruşturma açmış!..

★★★

Bedelli askerlik bahanesiyle Meclis’e sundukları torba yasanın içine sürpriz yumurta gibi koydular!.. Genelkurmay Başkanları için 67 olan yaş sınırı 72’ye çıkarıldı. Kişiye özel düzenlemeye tepiler artıyor. Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu “Aman ekip bozulmasın” başlığıyla dün bir basın açıklaması yaptı. Şöyle:

-Koskoca Türk Ordusunda Genelkurmay Başkanı olacak adam kalmadı!

Kendisine özel üniforma ve özel kep diktiren Yarı Resmi Hulusivil Paşa, Erdoğan’a gitti ve;

“Sayın Cumhurbaşkanım, Yaşar bu sene 67’yi dolduruyor, emekli olacak!

Ona güzel bir emeklilik töreni hazırlıyorum. Bildiğiniz gibi 15 Temmuz’da görevini başarıyla yapmıştı” dedi!

Erdoğan; “Ne emekliliği yahu? Onun gibi sağlam, işini iyi yapan birini bulabilir misin?”

Yarı Resmi Hulusivil Paşa; “Nerede efendim! Orduda adam mı kaldı ki? Kimini FETÖ’cu yaptılar attılar, kimi emekliliğini istedi kaçtı, kimi emekli oldu ama zindanda ölümü bekliyorlar, yani adam kalmadı! Eskiler şöyle derdi;

‘Ne oldu evlat, başka adam mı bulamadınız? Adam kıtlığına kıran mı girdi!’

Gerçekten adam kalmadı efendim! Henüz Türbanlı birini Paşa yapamadık ki, onu Türkiye (!) tarihinin ilk türbanlı paşası yapalım, ama o da olacak inşallah!

Gerçi Eskiden Tamburalı Paşa vardı, Tak-Şak Paşa vardı ama bildiğiniz gibi onlar erkekti.”

Erdoğan;

“Hulusi sen bizim Grup Başkanvekillerinden birine söyle, bir kanunun herhangi bir yerine şey ettiriversinler de, Yaşar Paşayı emekli etmeyelim!

Ama birer senelik uzatalım, yetki ve ipin ucu bende olsun tamam mı?”

Yarı Resmi Hulusivil Paşa;

“Emredersiniz efendim! Yaşar çok sevinecek! Eh bu gece bir çökertme oynar artık, 15 Temmuz gecesi düğünde çok güzel oynamıştı!”

-Ertesi Gün, üniformalarını ve madalyalarını kuşanmış Yarı Resmi Hulusivil Paşa, Yaşar Paşaya nasihat ediyordu;

“Bak Yaşar! Bu işi de kıvırdık. Aman sen de altını sağlam tut. Kulağıma ‘Atatürk, Milli Ordu, Demokrasi, Laiklik’ gibi laflar geliyor, dikkat et. Reyiz’in kulağına giderse şapa otururuz ha…”

Yaşar Paşa;

“Ne demek Komutanım! Benim haberim olmadan sinek uçmaz ordu da.

Ordu da uçmaz ama Giresun’da ne olur bilemem!”

Yarı Resmi Hulusivil Paşa;

“Yaşar bırak şu yavan esprilerini yahu, sırası mı? Ben diyorum Çanakkale Boğazı, sen diyorsun, tövbe, tövbe!”

★★★

Şaka gibi değil mi?..

Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu açıklamasına şöyle devam ediyor:

İki Paşa beni mahkemeye verirse ne planladığımı paylaşayım:

Bu iki Paşayı yetiştiren, ama bunların haksız yere hapse attırdığı Komutanlarını mahkemeye şahit olarak getireceğim. Bunların, Harp Okulundan bu yana neler yaptıklarını, başlarına nelerin geldiğini, eski komutanlarından nasıl fellik-fellik kaçtıklarını, dara düşen maşaları kesilen tutuklu Komutanların ailelerinin görüşme taleplerini hangi yüzle reddettiklerini teker-teker anlatsınlar!

İki Paşa da, Huber Apo ve Kel Fehmi’yi şahit olarak getirsin, kapışalım…

Var mı öyle Komutan satmak?

Sen Rahmetli Genelkurmay Başkanımız İsmail Hakkı Karadayı’nın, Özel Kalem Müdürü olacaksın. Her şeyi bileceksin. Komutanın yalan yere hapse atılacak, sen konuşmayacaksın! Karadayı, hastanede yatarken; ‘Darbeci diye yaftalanmak beni kahrediyor. Kim bu yalanı uydurdu ise, Allah onu kahretsin’ dedi ve bir müddet sonra can verdi…”

Yazarlar

Avrupalı yetkili de TÜİK’e isyan etti!..
Ahmet Takan