Ani Ören Yeri’ndeki Menuçehr Camii, restore edilerek ibadete açılacak

Ani Ören Yeri’ndeki Menuçehr Camii, restore edilerek ibadete açılacak

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Ani Ören Yeri´nde, Türklerin Anadolu´da yaptığı ilk cami olan Ebu´l Manuçehr Camii´nin restorasyonunu sağlayacak protokolün imza töreni yapıldı. Menuçehr Camii, 2 yıl sürmesi beklenen restorasyonun ardından ibadete açılacak.

Minaresinde Kufi yazı türüyle `Bismillah´ yazan, Anadolu´daki ilk Türk camisi olan Ebu´l Manuçehr Camii, 1064 yılında Selçuklu Sultanı Alparslan´ın Ani kentini fethetmesinden sonra ‘Ani Beyi’ olarak atadığı Menuçehr tarafından 1072’de dikdörtgen planlı ve 2 katlı olarak yaptırıldı. Tavanında Selçuklu dönemi yıldız motifleri bulunan ve sekizgen köşeli minareye 99 basamaklı merdivenle çıkılıyor. Ebu´l Menuçerh Camii, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü iş birliğiyle restore edilecek. Ebu´l Menuçerh Camii önünde; Kars Valisi Türker Öksüz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, restorasyon protokol sözleşmesini imzaladı. Ani Ören Yeri imza törenine AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç da katıldı.

‘ECDAT YADİGARI’

Restorasyon çalışmalarının yapılacağı camide incelemelerde bulunulduktan sonra açıklamalar yapıldı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, “1072 yılında tamamlanan ecdadın yadigarı camiyi tekrar eski günlerine döndürmek ve ibadete açılması noktasında bir çalışma başlatılması karar verildi. Camimiz ile ilgili elimizde bulunan proje çalışmaları

Yaşam

Ani Ören Yeri’ndeki Menuçehr Camii, restore edilerek ibadete açılacak
Yaşam