Cinsel yaşamda  alkole sığınmak ya da alkolü abartmak zamanla hem alkol bağımlılığına yol açabilir, hem de tam tersi bir etki yaratarak cinsel istek ve uyarılmanın tümüyle bitmesine neden olabilir.

Yaşadığım sorundan nasıl kurtulabilirim?

SORU:

39 yaşındayım ve 8 yıldır evliyim. Eşimle al­kol almadığım zamanlar sertleşme sorunu yaşarken 1-2 kadeh içince çok daha rahat oluyorum. Böyle giderse alkolik olacağım. Alkol almadan da iyi bir cinsellik yaşayabi­lir miyim? Ö.D./İstanbul

CEVAP:

Eşinizle yalnızca alkol aldığınızda seks yapabiliyor olmanız, diğer durumlarda rahat olmadığınızı bir performans kaygısı yaşadı­ğınızı gösteriyor. Herkesin içinde baskılayıcı yasaklayıcı ve sürekli eleştirip yargılayan bir iç ses vardır. Birkaç kadeh alkol bu iç sesi susturup psikolojik bir rahatlama sağladığı için performans kaygısı olan erkekler için faydalı olabilir. Ancak sürekli buna sığınmak ya da alkolü abartmak zamanla hem alkol bağımlılığına yol açabilir, hem de tam tersi bir etki yaratarak cinsel istek ve uyarılmanın tümüyle bitmesine neden olabilir. Alkolle geçici çözümlerle vakit kaybetmek yerine cinsellikte performans kaygısı yaratan ne­denlere odaklanmanız ve yan etkisi olmayan kalıcı çözümler bulmanız daha uygun olur. Cinsel terapi bu konuda yardımcı olabilir.

Eşimin takıntılarıyla nasıl başa çıkarız?

SORU:

30 yaşında 1,5 yıldır evli bir erkeğim. Eşimin temizlik takıntısı yüzünden cinsellik yaşayamıyoruz. Ne zaman birlikte olmaya karar versek dakikalarca temizlik yapıyor ve aynı şeyleri benden de bekliyor. Bunlarla uğraşmaktansa ondan uzak durmayı tercih ediyorum. Ne yapabiliriz? S.T./Bursa

CEVAP:

Takıntılı davranışlar ve bunlara sebep olan arka plandaki takıntılı düşüncelere Obse­sif-Kompulsif Bozukluk (OKB) denir. Ge­nellikle temizlik takıntısı şeklinde olmakla beraber çok farklı şekillerde görülebilir. Bu durum genellikle yoğun bir içsel kaygıyla baş etmek için bilinçaltının seçtiği bir savunma mekanizmasıdır. Yaşam kalitesini düşüren, tedaviye dirençli bir hastalıktır. Cinsel içerikli OKB’lerin çocukluk veya ergenlikte bir cinsel travmalarının olma ihtimali yüksektir. Sizin de belirttiğiniz gibi bir seri hareket sırasıyla yapılmazsa başa dönülür ve her seferinde bir hata yapıldığı duygusuyla tekrarlar halinde devam eder. Sizin durumunuzda sorunun cinsellikten çok eşinizin temizlik takıntısı olduğunu düşünüyorum. Bu konuda ilaç des­teği ile birlikte yürütülen Bilişsel-davranışçı bir terapi faydalı olabilir. Böyle bir durumda öncelikle bu hastalığın iyileşmesi beklen­meli, ondan sonra bir cinsel terapistten profesyonel destek almalıdır.