Ahmet Takan
26 Ocak 2020

Alın Size “3-5 Silah” !..


Depremin vurduğu Elazığ ve civarından gelen acı haberler… Milletçe yasa boğulduğumuz zamanlarda yazmak, konuşmak çok zor… Hepimizin başı sağ olsun. Tanrı, büyük Türk milletine sabır versin, depremde hayatını kaybedenlere rahmet etsin. Mekanları Cennet olsun.  Kaybettiklerimiz ve kaybedeceklerimizin arkasından  bir daha ağlamamız için Tanrı, aklımızı başımıza toplamamız konusunda  bize yardım etsin. Yardım etsin ki; her deprem faciası arkasından  acı kayıtları silerek kapıldığımız dünya hırslarından bizi kurtarsın!..  Cebimizi, kısa ömürlük kazançlarımızı düşünerek değil aklı ve bilimi kullanarak, insan hayatının kutsallığını idrak ederek yaşayanlardan olalım.

★★★

Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Ege adalarının silahlandırılması hakkındaki açıklamalarından sonra  Sözcü’den Rahmi Turan ağabeyimiz haklı bir soruyu gündeme getirdi; “Adalarımızı İşgalden kurtarabilecek miyiz?”… Mevlüt Çavuşoğlu sanki başka bir ülkenin Dışişleri Bakanıymış gibi sus pus olurken AKP’li TBMM Başkanı Mustafa Şentop, evlere şenlik bir açıklama yaptı; “adalara 3-5 silah koymakla Türkiye açısından risk, tehdit oluşturacağını düşünenler varsa yanılıyorlar, hata ediyorlar”…

3-5 silah mı?.. PKK terörünün başladığı dönemlerde birilerinin “3-5 çapulcu” söylemini hatırladım. Türkiye’nin başına gelenler ortada!..

Yunanistan, 2004 yılında 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını işgal etti. Adalara uçaksavar, top ve havan gibi ağır silahlar ile zırhlı araçlar yerleştirdi. Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, şimdi sizlere “3-5 silah”ın ne olduğunu belgeleriyle anlatacak;

Adalarda 13 Askeri Üs açtı ve adalara 5 binden fazla Yunan askeri yerleştirdi. Ayrıca, 1923 Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması’na göre gayri askeri statüde olan 23 adadan 21’ini silahlandıran Yunanistan, Türkiye için potansiyel bir tehdit oluşturuyor. Yunanistan, 1960’ların ilk yarısından itibaren gayri askeri statüdeki adaları silahlandırılmaya başladı. Türkiye bu durumu ilk defa 1964’te protesto etti. Daha sonra Nisan 1975’te Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne nota gönderen Türk Hükümeti, Yunanistan’ın adaları silahlandırmasını protesto etti ve bu durumun Türkiye’nin güvenliğini tehdit ettiğini bildirdi.

1976’da tırmanışa geçen sorun daha sonra Yunanistan’ın adalara büyük çaplı askeri birlikler yerleştirmesi ile devam etti. Mevcut durum itibarıyla, Midilli ve Rodos adalarında birer Yunan Mekanize Tümeni; Limni, Sakız, Sisam ve İstanköy adalarında birer Yunan Mekanize Tugayı olmak üzere toplam 2 Mekanize Tümen ve 4 Mekanize Tugay bulunuyor.

Ayrıca, Yunanistan, Türkiye’ye yönelik  jet harekatı için, Limni, Midilli, İstanköy ve Rodos Adası’nda, havaalanları inşa etti ve anılan adalardaki havaalanlarına savaş uçakları yerleştirdi. Ege Denizi’ne çıkan Türk savaş uçaklarına söz konusu adalardan kalkan Yunan savaş uçakları tarafından önleme ve it dalaşı  yapılıyor. Yunanistan, bu önleme ve it dalaşları sırasında 1996’da bir F-16 savaş uçağımızı, 2006’da da yine bir F-16 savaş uçağımızı düşürdü.

Yunanistan, Taşoz, Semadirek, Bozbaba, İpsara, Ahikerya, Batnoz, Lipso, İleriye, Kelemez, İstanbulya, İncirli, Sömbeki, İleki, Kerpe ve Meis olmak üzere toplam 15 adaya da Tabur- Alay seviyesinde askeri birlik konuşlandırdı. Doğu Ege Denizi’ndeki toplam 23 adadan 21’i Yunanistan tarafından silahlandırıldı. Herke ve Çoban adalarında şimdilik askeri birlik bulunmuyor.

Şentop, 3-5 silah olduğunu iddia ediyor ama Yunanistan gayri askeri statüdeki adalara yüzlerce, tank, zırhlı personel taşıyıcı, top ve çok namlulu roketatarlar yerleştirdi.

Topçu silahlarının hedefinde Türkiye var. Yani Yunanistan, silahlandırdığı adalardan Türkiye’nin batı kıyılarını rahatlıkla vurabilir. Türkiye’yi hedefe koyduğunu da hiç çekinmeden Savunma Bakanı düzeyinde gösteriyor. Sakız Adasındaki Mekanize Tugay’ın Harekât Merkezini, 26 Haziran 2014’te denetleyen Yunan Savunma Bakanı Dimitris Avramopoulos, Harekât Merkezinde Türkiye’yi hedef gösteren bilgisayarın önünde poz verdi.

Yunanistan, Türkiye’ye yönelik bir harekatta, adalara yerleştirdiği tank, zırhlı araç ve askeri birlikleri Amfibi Gemiler ile Anadolu kıyılarına çıkarmayı planlıyor. Bu planını da gözümüzün içine baka baka tatbikat yaparak gösteriyor.

Yunanistan, adalara yerleştirdiği zırhlı araçları sürekli olarak teşhir ederek Türkiye’ye meydan okuyor. Sisam Adası’na yerleştirdiği tankların namlularını Türkiye’ye yönelten Yunanistan, Türkiye’yi hedef aldığını açıkça gösteriyor.

Rodos Adası’na yerleştirdiği Mekanize Tümen’de bulunan tankları, topları ve askerleri teşhir eden Yunanistan, Türkiye’ye yönelik bir harekatta kullanacağı saldırı botlarını da açıkça göstererek Türkiye’ye meydan okuyor.

Bu kadar ağır ve yoğun silahlanmaya rağmen TBMM Başkanı Şentop’un olanları 3-5 silah olarak tanımlaması ve tehdidi hafife alması kabul edilemez.”

Kalimera Mr. Şentop!..

Yazarlar

Alın Size “3-5 Silah” !..
Ahmet Takan