Barış Yarkadaş
6 Ocak 2022

AKP’nin umudu ‘rakam sihirbazlığı’


AKP’nin duyurduğu, MHP’nin de tam destek verdiği sözde ‘Yeni Ekonomik Model’ ölü doğdu. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık gecesi açıkladığı “Kur Korumalı TL Mevduat Modeli’’nin yurttaşlara güven vermediği görüldü. Rakamlar, yurttaşların ‘’model’’ denilen bu uygulamaya inanmadığı ve destek vermediğini ortaya koyuyor.

RAKAMLARA BAKALIM…

BDDK’nın verilerine göre, uygulamanın başladığı 20 Aralık’tan 30 Aralık gününe kadar, bankalardaki dövizin miktarı, bırakın azalmayı, daha da artmış. 20 Aralık gecesi 161 milyar dolar düzeyinde olan döviz hesapları30 Aralık’ta 164 milyar dolara yükselmiş. Kısacası; vatandaşlar iktidarın isteğinin aksine, dövizlerini bozdurup TL almak yerine, elindeki parayı da dolar ve euroya yatırmış.  İktidarın isteğine uyanların işlem hacmi ise 83 milyar TL ile binde 2 oranında kalmış.

Yani; devede kulak bile değil…

Dikkat ederseniz; AKP sözcüleri ve yandaş medya, sürekli olarak bu 83 milyar TL’yi öne çıkarıyor. Öyle bir hava yaratıyorlar ki; halk sanki akın akın bankalara koşmuş ve dövizini bozdurarak TL’ye geçmiş… Oysa ki; her şey ortada… Dövizini bozdurup TL’ye geçenlerin oranı sadece binde 2…

İHRACAT TAMAM DA YA İTHALAT?

AKP’nin ‘’rakam sihirbazlığı’’ sadece mevduat hesaplarının sunumuyla sınırlı değil… İthalat ve ihracat rakamları da aynı sihirbazlık oyununun bir parçası haline getirildi. AKP Genel Başkanı Erdoğan, 2021 yılı ihracat rakamlarını açıkladığı basın toplantısında Türkiye’nin 225.4 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaştığını açıkladı. Bu rakam hepimizi sevindirir… Türk iş insanlarının ülkeye döviz getirmesi hepimizi mutlu eder.

Ancak ne yazık ki; kazın ayağı öyle değil…

Türk iş insanları 225.4 milyar dolar ihracat yapmış ama aynı zamanda 271.3 milyar dolar tutarında da  ithalat gerçekleştirmiş. Aradaki fark neredeyse 50 milyar dolardır. Bu da Türkiye’nin her ay ortalama 4 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğini gösterir.

PEMBE TABLOLARA DEVAM…

Önceki gün, AKP yandaşı medyanın ekonomi sayfalarını baştan sona taradım. Yukarıda bahsettiğim rakamların hiçbirine rastlayamadım. Yandaş medya, ne bankalardaki döviz tutarının artışını, ne de artan dış ticaret açığını tek satır olsun dahi yazmamıştı.

Belli ki; AKP de yandaş medyası da rakam sihirbazlığı yaparak, halktan gerçekleri saklayabilecekleri ve durumu idare edebileceklerini düşünüyorlar. Oysa ki; siz neyi saklarsanız saklayın, halk gerçeği yaşayarak görüyor. Yüzde 125 oranında zamlanan elektrik faturasını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünen halk, bayatlamış sihirbazlık numaralarına artık yüz vermiyor. Ekmek kuyruğunda saatlerce bekleyen, çocuğuna süt alamayan, tatile gidecek para bulamayan yurttaşlar, önlerine sunulan pembe tabloların hiçbir anlam ifade etmediğini kendi yaşamından yola çıkarak görüyor.

Yazarlar

AKP’nin umudu ‘rakam sihirbazlığı’
Barış Yarkadaş