Barış Yarkadaş
28 Mart 2022

AKP kimin partisi olduğunu gösterdi


AKP iktidarı, kendi dönemlerinde daha da büyüyüp serpilen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından “Beşli Çete’’ olarak anılan şirketlerin “marka değeri’’ni de koruma altına alıyor. AKP’nin TBMM’ye sunduğu teklife göre, dünyada en çok kamu ihalesi alan ve halkı adeta kene gibi sömüren bu şirketlerin “şöhretine, servetine ve itibarına zarar verecek haberler’’ için en az üç yıl hapis cezası istenebilecek.

Teklife göre, haberlerde ismi belirtilmese dahi şirketlerin güvenilirliği konusunda kamuoyunda tereddüte yol açacak nitelikte haberler yapılamayacak. Kısacası, artık “Beşli Çete’’ye “Beşli Çete’’ denilemeyecek!  Diyen, kendisini hapiste bulacak!

AKP TAVRINI AÇIKÇA ORTAYA KOYDU

AKP’nin yoksul ve emekçi halkı tamamen unutup sermaye sınıfının derdine düşmesi, bu partinin sınıfsal niteliğini göstermesi açısından önemli bir gösterge…

Ezilenlerin, ötekilerin, dışlanmışların partisiyiz’’ diye yola çıkanların, ellerindeki yasal gücü sermaye için seferber etmesi, bu partinin yoksul işçi ve emekçiler için verecek hiçbir şeyinin olmadığını gösteriyor.

Buna ilişkin kapsamlı değerlendirmeler önümüzdeki günlerde de yapılacaktır. Ancak; AKP’nin “hangi sınıfın çıkarlarını savunduğu’’ yeni düzenleme ile birlikte daha net görülmüştür. TBMM’ye getirilen teklif, AKP’nin işçi ve emekçilerden aldığı vergilerle büyüttüğü sermaye sınıfını her anlamda korumak için çaba gösterdiğini ortaya koymuştur.

‘Beşli Çete’ için yeni isim önerin…

AKP iktidarı elindeki kamu gücünü kötüye kullanarak, dünya tarihinde örneği olmayan yasalar çıkarmak ve “Çete’ye çete diyemezsin’’ anlayışını herkese kabul ettirmek istiyor.

“Beşli Çete’ye Beşli Çete demek yasaklanıyor’’ ise halkımız Markopaşa Dergisi örneğinde olduğu gibi yaratıcılığını kullanacak ve o şirketler için “Malum Çete’’, “Bilinen Beşli’’, “Malum Beşli’’, “AKP’nin Beşlisi’’ ya da “Bizim Beşli’’ diyecektir. Bunlara sizin vereceğiniz katkılarla yenileri de eklenecektir. AKP bu yöntem karşısında, mesaisinin büyük bölümünü halkın yaratıcılığını cezalandırmak için yeni yasalar çıkarmak için harcayacaktır.

KAYDA GEÇSİN…

Yazıda ‘Beşli Çete’nin kimlerden oluştuğunu bilerek yazmadım. “Malum’’ siz onların kimler olduğunu biliyorsunuz… Onlar; her ne kadar ‘Beşli Çete’ diye anılsalar da bunlar toplamda 78 şirket. Ve bu şirketler, sadece son iki yılda kamudan aldıkları 150 milyar TL’lik ihale ile ödüllendirildiler.

Davutoğlu’nun kararı CHP’yi rahatlattı

AKP ve MHP’nin getirdiği yeni seçim kanunu, Gelecek, Deva, Saadet ve Demokrat Parti’nin genel başkanları ile kurmay heyetinin “TBMM’ye nasıl gireceği’’ sorusunu da gündeme getirdi. Buna ilişkin daha önce de ayrıntılı yazılar yazdığım için, soruyu ve olası cevapları tekrarlamayacağım. Önceki günlerde bunları zaten okudunuz…

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisine yakınlığıyla bilinen KARAR Gazetesi’ne verdiği bir demeçte, “Gelecek Partisi, milletvekili seçimine kendi listesiyle ve amblemiyle girecek’’ dedi.

FARKLI YÖNTEMLER DE VAR

Böylece, Ahmet Davutoğlu ve arkadaşlarının CHP ya da İYİ Parti listelerinde yer almayacağı en azından ‘şimdilik’ netleşmiş oldu. Bu karar kuşkusuz ki; en çok CHP yönetimi ve seçmenini rahatlattı. Tabii; İYİ Parti ve Gelecek Partisi seçmenlerini de…

Adı geçen tüm kişi ve kurumlar, AKP ve MHP’nin zorlaması yüzünden, istemedikleri hiçbir listede yer almayacak ve istemedikleri hiçbir partinin logosuna ve listesine seçim mührü basmak zorunda kalmayacak.

ALTERNATİF ÖNERİ

Ancak benim kişisel görüşüm; Gelecek, Deva, Saadet, Demokrat Parti, Yeniden Refah Partisi ve Bağımsız Türkiye Partisi’nin Demokrat Parti çatısı altında seçime girerek yüzde 7’yi aşmasının daha doğru olacağıdır.

Savaşın kazananı ABD’li senatörler!

ABD ve onun savaş örgütü NATO, Ukrayna’yı Rusya’nın önüne yem olarak attıktan sonra, savaş uzasın diye bu ülkeye 350 milyon dolarlık silah yardımı kararı aldı.

ABD’de yayımlanan haberlere göre, Joe Biden yönetiminin aldığı bu karar sonrası, ABD’li senatörler Raytheon ve Lockheed Martin adlı silah şirketlerinin hisselerine adeta hücum etti. Birçok senatör, savaş uzayacağı ve dolayısıyla sürekli silah satılacağı için, bu şirketlerden hisse aldı. Şirketlerin değeri yükseldikçe, ABD’li senatörler karlarına kar katıyor.

KİRLİ İŞLER

Bu arada, Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna’daki bir askeri ‘biyo-silah’ araştırma programını finanse ettiği de belgeleriyle ortaya çıktı.

Anlayacağınız; Ukrayna’yı Rusya’nın önüne atan Biden ve ekibi, Ukrayna’nın etinden sütünden faydalanıyor. Olan ise mazlum Ukrayna halkına oluyor.

Yazarlar

AKP kimin partisi olduğunu gösterdi
Barış Yarkadaş