Barış Yarkadaş
9 Haziran 2022

AKP kime hizmet ediyor?


Aslında başlıktaki sorunun cevabını AKP’li Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati birkaç gün önce hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak şekilde verdi. Nebati, partisinin Kızılcahamam kampında milletvekillerine yaptığı konuşmada “Yeni Ekonomi Modeli”ni anlatırken, mensubu olduğu iktidarın kime hizmet ettiğini de gösterdi. Nebati, yaptığı konuşmada, özetle şu ifadeyi kullandı:

Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. (…)  Üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar.”

NEBATİ AÇIK AÇIK SÖYLEDİ

Gördüğünüz üzere, AKP’li Nebati, partisinin “dar gelirli” olarak tarif edilen “yoksullar” hariç tüm sınıfların hizmetinde olduğunu söylüyor.

Kurulduğu günden bu yana sermayenin hizmetinde olan AKP bu kimliğini yıllarca ustalıkla gizlemeyi ve sanki “yoksulların yanında”ymış gibi bir görüntü vermeyi başardı. Ve bu taktiği sayesinde yoksullardan yıllarca oy aldı. Almaya da devam ediyor. Oysa ki; AKP’nin yoksulların yanında olduğu tam bir yalandı! AKP oldum olası zenginlerin partisidir!

GERÇEĞİ HALK DA GÖRÜYOR

Bu gerçek, uygulanan son ekonomi politikaları sayesinde artık halkın geniş bir kesimi tarafından da görülmeye başlandı. Metropoll Araştırma’nın verilerine göre, halkın yüzde 55’i AKP’yi ‘zenginlerin partisi’ olarak tarif ediyor. Halkın yüzde 32’si ise AKP’yi hâlâ “yoksul dostu” sanıyor!

Bu bağlamda, muhalefetin üstüne düşen en önemli görevlerden biri, AKP’nin sadece bir avuç zengine hizmet ettiğini anlatmak ve yoksulları AKP’nin çekim merkezinden kurtarmaktır. Zira; yoksullar AKP’nin etki alanından çıkmadıkça, iktidarın değişmesi hayli zor olacaktır.

BIKMADAN USANMADAN ANLATMAK GEREK…

Bu yüzden muhalefetin hem yoksullaşmayı teşhir etmesi hem de halkı yoksulluktan kurtaracak politikaları sık sık anlatması gerekmektedir. Ki; bunun için gereğinden fazla ‘malzeme’ vardır.

Örneğin; AKP’nin büyük şamata ile duyurduğu Kur Korumalı Mevduat uygulaması muhalefet için biçilmiş kaftandır. Çöken bu politika halka doğru anlatılır ve özellikle yoksul kesimler ikna edilirse, AKP’ye oy veren yoksulların seçimdeki tercihleri de değişecektir. Çünkü bu politika, bir ‘servet aktarımı’ politikasıdır ve yoksuldan alıp zengine vermektedir! AKP’nin bu akıl dışı politikası, hem halkın 100 milyar TL’sine; hem de yoksulun sofrasındaki porsiyonların daha da küçülmesine sebep olmuştur.

Bitmedi…

Bankalar büyüyor, halkın ekmeği küçülüyor

Keza, faiz karşıtı olduğu yalanını söyleyen AKP iktidarı döneminde bankaların yıllık karı yüzde 300’leri aşmıştır. Halk ise günlük yaşamını idame ettirebilmek için kullandığı kredi kartlarının “asgari tutar”ını ödemekte bile zorlanmaktadır. Halk artık evine kuru ekmek götüremez hale gelmiştir. Belediyelerin Halk Ekmek Büfesi önündeki kuyruklar bunun en somut örneğidir.

FAİZ LOBİSİ…

Yine bu yılın verilerine göre, AKP’nin “Faiz Lobisi’ dediği finans sektörünün önde gelen isimleri yüzde 25 oranında büyüme rakamına ulaşmıştır. AKP’nin zenginlerin ve zenginlere hizmet edenlerin partisi olduğu gerçeği artık Birleşmiş Milletler Raporu’na da girmiştir. BM’ye göre, Türkiye’de 14.8 milyon kişi yeteri kadar beslenememektedir. 15 milyon insan AKP ve MHP yüzünden AÇTIR!

YOKSULUN DEĞİL ZENGİNİN DOSTU

Sadece bu veriler bile, AKP’nin yoksulların değil, zenginlerin ve sermaye sınıfının partisi olduğunu, onların çıkarlarına hizmet etmek için kurulduğunu göstermesi açısından yeterlidir.

CHP’den İYİ Parti’ye, TKP’den TİP’e, Saadet’ten HDP ve Demokrat Parti’ye dek tüm partilerin en önemli önceliği yoksulluğu anlatmak ve yoksulluktan kurtuluşun yolunu göstermektir.

Yeşil görünce dayanamıyorlar…

Daha önceki hafta yıkıp yok ettikleri Atatürk Havalimanı’na 135 bin ağaç dikmekle övünüyor, kendi kendilerini ‘çevreci’ ilan ediyorlardı. Bu demagojinin üzerinden çok geçmedi ki; iktidar partisi AKP’nin Çekmeköy Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki en büyük yeşil alanı, “Çekmeköy Katlı Pazarı” yapma gerekçesiyle yıkıp yok etmeye başladı.

Dün sabah başlayan yıkımı bir inşaat firmasına taşere eden belediye, halkın tepkilerine ise kayıtsız kaldı. Binlerce insan hem sosyal medyada hem de parkın önünde bu yıkımın durması için feryat etti. Ancak bunların hiçbir faydası olmadı.

Yeşil bir alan görünce orayı hemen betona boğmaya and içmiş olduğu bilinen AKP zihniyeti, güzelim parkı dozerlerle yerle bir etti. Yıkıma isyan eden yurttaşların “Sizin çocuklarınız da bu parkta oynuyordu, vicdansızlık yapmayın” sözleri ise havadaki boşlukta kaldı. İstanbul’un bir yeşil alanı daha tarihe karıştı…

Yazarlar

AKP kime hizmet ediyor?
Barış Yarkadaş