Barış Yarkadaş
14 Haziran 2022

AKP, CHP ve Zafer Partisi’nin gerçek oy oranı…


AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli halkın ‘’anketçi’’ olarak nitelediği kamuoyu araştırma şirketlerine yüklenince, “Sanırım rakamlar kötü geliyor’’ diye düşündüm.

Meğer yanılmamışım…

Zira; bugüne dek yaptığı araştırmalarda deyim yerindeyse “12’den vuran” Motto ve Bulgu Araştırma Şirketi’nin Sahibi Semih Turan’ın ortaya koyduğu rakamlar, Bahçeli ve Erdoğan’ın ‘anket şirketleri’ne kızmasının ardından yatan gerçeği aleni bir biçimde gösteriyor.

Devlet Bahçeli- Recep Tayyip Erdoğan

ARAŞTIRMA NEYİ GÖSTERİYOR?

Sizi daha fazla merakta bırakmadan, Mayıs ayının son günlerinde sonuçlanan ve sadece bu köşede okuyacağınız bir araştırmanın sonuçlarını paylaşayım. Ardından ise Semih Turan’ın analizine bakalım…

Semih Turan ve arkadaşlarının 26 bölgede 1800 kişiyle yaptığı araştırma, “Adayın mezhebi tercihinizi etkiler mi?” sorusuna cevap aramış. Araştırmanın sonucuna göre, halkın yüzde 76’sı, “Adayın mezhebi tercihimi etkilemez’’ diyor.

Bu soruya “Etkilemez’’ cevabı veren seçmen grubunun liderliğini yüzde 87.5’le CHP’liler üstleniyor. CHP’lileri 85.9’la İYİ Parti, 84’le MHP 65.9’la HDP ve 66.9’la AKP’liler izliyor.

AKP DESTEK ALAMIYOR

Aynı araştırmada, “AKP’nin göçmenleri geri göndermeme politikasını destekliyor musunuz?” sorusunun yanıtı da veriliyor. Araştırmaya göre, seçmenin yüzde 77.6’sı “Bu politikayı desteklemiyorum’’ diyor. Destekleyenler ise yüzde 15 civarında kalıyor. Seçmenin yüzde 66’sı ise CHP’nin göçmenlerin geri gönderilmesine yönelik politikalarını doğru bulduğunu ifade ediyor.

Seçmen kendisini nasıl tanımlıyor?

Motto ve Bulgu Araştırma’nın verilerine göre, seçmenler kendilerini yüzde 27.4 oranında Atatürkçü, yüzde 25.7 ile milliyetçi, yüzde 11.4 ile dindar, yüzde 7.8 oranında ise muhafazakar olarak tanımlıyor. Kendisine sosyal demokrat diyenlerin oranı 7.3, sosyalist – komünist olarak tanımlayanların oranı ise 3.8 olarak görülüyor.

KİM NE DÜŞÜNÜYOR?

Yine aynı araştırmaya göre, tanımlardaki çeşitlilik oranları şöyle değişiyor: ‘Seküler ve laikim’ diyenlerin oranı 3.1, ‘’Ulusalcıyım’’ diyenlerin oranı ise 1.2’de kalıyor. ‘’Kürt milliyetçisiyim’’ diyenler 2.3, “Liberalim’’ diyenler ise 2.4 olarak araştırmada kendisine yer buluyor.

Semih Turan’a göre, gençlerde ve toplumun değişik kesimlerinde yükselen değer Gazi Mustafa Kemal Atatürk… Turan, gençlerin yüzde 40’ın kendisini ‘Atatürkçü’ olarak tarif ettiğini belirtiyor.

Bu pazar seçim olsa…

Semih Turan ve arkadaşları, araştırmalarında iki ayrı seçime ilişkin tercihleri de sormuşlar. Bunlardan biri, milletvekilliği seçimleri. Araştırma sonuçlarına göre, ‘Bu pazar seçim olsa…’ kararsızlar da dağıtıldığında, iktidar partisi AKP 29.3, ana muhalefet partisi CHP ise 27.9 oranında bir oy oranına ulaşıyor.

ZAFER PARTİSİ YÜKSELİYOR

Araştırmadan çıkan en çarpıcı sonuç ise Ümit Özdağ’ın Genel Başkanlığı’nı üstlendiği Zafer Partisi’ne ait… Göçmen karşıtı politikaların bayraktarı Zafer Partisi’nin 4.1’e yükseldiği görülüyor.

SON TABLO

Motto ve Bulgu’ya göre, diğer partiler ise şu oy oranına sahip:

İYİ Parti: 15.3

Saadet: 0.1

Deva: 2.0

Gelecek: 0.6

Demokrat Parti: 0.3

MHP: 6.8

BBP: 0.2

HDP: 10.0

Yeniden Refah Partisi: 1.9

Diğerleri… (9 parti) 1.5

ZAFER, KİMDEN OY ALIYOR?

Araştırma sonucuna göre, milletvekilliği seçimlerinde Millet İttifakı 46.2, Cumhur İttifakı ise 36.3 oranında oy alıyor. Araştırmanın ‘yıldızı’ Zafer Partisi ise oylarının yüzde 27’sini İYİ Parti, 26.6’sını ise MHP’den alıyor. Bu oran CHP’de 14.9, AKP’de ise 11.3 olarak görülüyor. Kısacası, Zafer Partisi 4 ayrı partiden de oy alabilme yeteneğine sahip…

Kılıçdaroğlu ilk kez öne geçti…

Semih Turan’ın araştırması birbirinden ilginç sonuçlar veriyor. KRT TV’den kovulmamızdan önceki son programımıza gelen Semih Turan, o gece “Kılıçdaroğlu’nun oyları çok geride’’ demiş ve olumsuz bir tablo çizmişti. Turan, yaptıkları son araştırmada ortaya çıkan verilerin, geride kalan süre içinde yaşanan değişimi gösterdiğini belirtiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu

‘DEĞİŞİM’ MESAJI

“Türkiye artık bir değişim sürecine girdi. Bu değişim kaçınılmaz’’ diyen Turan, “Sayın Erdoğan’ın Sayın Kılıçdaroğlu’na adaylık çağrısı yapması, Kemal Bey’in adaylığını güçlendiriyor’’ tespitini yapıyor.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konuşuldukça oylarının yükseldiğini belirten Semih Turan, “Sayın Kılıçdaroğlu ilk kez öne geçti. Kılıçdaroğlu 44.4, Sayın Erdoğan ise 42.3 olarak görünüyor” diyor.

“ADAYLIĞI TARTIŞILDIKÇA…’’

Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na yüklenmesinin CHP liderine yaradığını belirten Turan, tespitlerini ise şöyle özetliyor:

KRT TV’de sizinle katıldığımız programda gösterdiğim tabloda
‘Sandığa kesinlikle
gitmeyeceğim’ diyen bir kesim vardı. Bu kesimde de bir
değişim yaşanıyor. Erdoğan Kılıçdaroğlu’na yüklendikçe ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığı tartışıldıkça CHP liderinin oyu yükseliyor.”

AKP TESPİTİ

AKP’nin tarihinde ilk kez yüzde 30’un altına düştüğünü de belirten Turan, “Bir daha söylüyorum, değişim kaçınılmaz’’ diyor.

İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazanacağını söyleyen iki isimden biri olan Semih Turan’ın tespitleri böyle…

Yorum sizin…

 

Yazarlar

AKP, CHP ve Zafer Partisi’nin gerçek oy oranı…
Barış Yarkadaş