Akciğer kanserinin ilk belirtileri nelerdir?

Akciğer kanserinin ilk belirtileri nelerdir?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tülin Sevim anlattı. Tüm dünyada ve ülkemizde en sık görülen kanserlerin başında gelen akciğer kanseri günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Erken tanı hayati önem taşıdığından, tüm dünyada farkındalık oluşturabilmek için her yıl Kasım ayında toplumun dikkati bu hastalığa çekiliyor…

Doç. Dr. Tülin Sevim, akciğer kanserine yol açan faktörlerin başında sigara kullanımının geldiğini belirtirken, bu sinsi hastalığın en sık görülen sinyallerini şöyle sıraladı…

Tülin Sevim

Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük: Hastalığın erken evresinde en sık görülen belirti geçmeyen ve giderek kötüleşen inatçı öksürüktür. Birçok hasta bu şikayeti “sigara öksürüğü” olarak bilir, doğal bir durummuş gibi kabullenir ve doktora başvurmaz. Bu nedenle de hastalarda erken tanı şansı azalmaktadır.

Göğüs, omuz ve sırt ağrısı: Ağrı akciğer kanseri hastalarında sık görülen belirtilerden biridir. Tümörün sinirler, kemikler, akciğer zarı, karaciğer gibi organlara yayılması ağrıya neden olmaktadır. Ağrı ciddiye alınan bir belirtidir ve birçok hasta göğüs ve sırt ağrısı, omuz ağrısı nedeniyle doktora başvurmaktadır.

Nefes darlığı: Uzun yıllar sigara içmiş olan akciğer kanseri hastalarında Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) da sıktır ve nefes darlığı oluşumuna katkıda bulunur. Bunun dışında tümörün akciğer dokusu içine ve hava yollarına yayılması, akciğer zarında sıvı toplanması, akciğer kanseri ile birlikte görülen zatürre gibi durumlar akciğer kanseri hastalarında nefes darlığına neden olmaktadır.

Hışıltılı solunum: Özellikle nefes verirken ıslık sesi gibi bir ses duyulması hışıltılı solunum olarak adlandırılır. Akciğer kanseri, nefes borusu veya hava yollarında daralma yaptığı zaman duyulan sestir ve hastalığın ilk belirtisi olabilir. Hışıltılı solunum astım hastalarında da ataklar sırasında duyulur.

Kanlı balgam: Balgam içinde çizgi şeklinde veya balgamla karışmış şekilde kan görülmesi “kanlı balgam” olarak tanımlanır. Sigara içen bir kişide balgamda kan görüldüğünde akciğer kanseri mutlaka düşünülmelidir.

Ses kısıklığı: Akciğer kanserinin ses tellerine giden sinirleri etkilemesi sonucunda ses tellerinde felç, seste çatallaşma, kabalaşma ve ses kısıklığı ortaya çıkabilir. Akciğer kanseri için önemli bir belirti olan ses kısıklığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, reflü, gırtlak kanseri gibi hastalıklarda da görülebilir.

Tekrarlayan zatürre atakları: Düzelmeyen veya özellikle aynı bölgede tekrarlayan zatürre durumunda akciğer kanseri mutlaka düşünülmelidir.

Halsizlik, yorgunluk: Halsizlik ve yorgunluk stres kaynaklığı olabileceği gibi birçok hastalıkta da görülebilir. Kanser hücrelerinin neden olduğu metabolik değişiklikler, tümörden salınan bazı maddeler, hormonlar değişiklikler kanser hastalarında halsizlik ve yorgunluk nedeni olabilir.

Kilo kaybı: İştahsızlık ve istem dışı zayıflama birçok hastalıkta görülebilir ve akciğer kanserinin de belirtisi olabilir. Özellikle sigara içen bir kişi istem dışı kilo vermeye başlamışsa mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

Çomak parmak: El ve ayak parmaklarının uçlarındaki yumuşak dokunun şişip yuvarlaklaşmasıyla çomak şeklini alması “çomak parmak” olarak tanımlanır. Akciğer kanserinin önemli bir belirtisi olabileceği gibi bronşiektazi, akciğer absesi, kalp ve bağırsak hastalıkları gibi başka hastalıklarda da görülebilir. Sigara içen bir kişide çomak parmak görüldüğünde akciğer kanseri mutlaka düşünülmelidir.

İŞTE NADİR GÖRÜLEN İŞARETLER

Akciğer kanserinin komşu organlara ve uzak organlara yayılması sonucunda; yutma güçlüğü, yutma sırasında ağrı, boyun ve yüzde şişlik, göz kapağında düşme, baş ağrısı, bulantı, kusma, baygınlık, hafıza kaybı, cilt altında şişlikler, kemik veya eklem ağrısı, kemik kırıkları gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Akciğer kanserinde erken tanı çok önemlidir. Erken tanı için de atılacak ilk adım, hastalığın belirtilerini bilmek ve bu belirtiler ortaya çıktığında bir hekime başvurmaktır.

Özlem UÇAR / KORKUSUZ

Sağlık

Akciğer kanserinin ilk belirtileri nelerdir?
Sağlık