82 yıldır bu sevgi artarak büyüyor

82 yıldır bu sevgi artarak büyüyor

Ölümünün 82’nci yıldönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü özlem, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Tarih: 10 Kasım 1938… Türk Milleti’nin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul Dolmabahçe’de saat 9’u 5 geçe hayata gözlerini yumdu. Türkiye koskoca bir yas evi oldu. 7’den 77’ye herkesin gözü yaşla doldu.

Atatürk’e son görevlerini yerine getirdiler
Atatürk’ün ölüm haberini alan Dolmabahçe Sarayı’na akın etti. Ata’mızın naaşı, mahşeri kalabalık eşliğinde Ankara’ya uğurlandı.

YERİ DOLDURULAMAZ

Ata’mız için ilk tören İstanbul’da düzenlendi. Atatürk’ün naaşının ardından on binlerce İstanbullu gözyaşlarıyla yürüdü. 19 Kasım’da Yavuz Zırhlısı’yla İzmit’e, oradan da trenle Ankara’ya götürülen Ata’mızı başkentte vatandaşlar hüzünle karşıladı. Atatürk’ün naaşı 21 Kasım’da Etnografya Müzesi’ndeki kalafata yerleştirildi. 10 Kasım 1953’te ise ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e askeri düzenle defnedildi.

O gün gözyaşları sel olup aktı
Türkiye için 9’u 5 geçe zaman durdu. Yürekler yangın yerine dönüşürken, Ulu Önder Atatürk için gözyaşları sel oldu. Feryatlar göğe yükseldi…

Ata’mızın aramızdan ayrılışının üzerinden 82 yıl geçti… Ancak yüreğimizdeki acı ilk günkü gibi taze… Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü özlem, minnet ve saygıyla anıyoruz, arıyoruz… Bugün, kalbinde Atatürk sevgisi olan on binlerce kişi Anıtkabir’e akın edecek. Ata’sına bağlılığını gösterecek.

Gündem

82 yıldır bu sevgi artarak büyüyor
Gündem