8 bin çocuk yaz kış kayak öğreniyor

8 bin çocuk yaz kış kayak öğreniyor

Sivas’ta bulunan Kış Sporları Eğitim Merkezi’nde yılın 12 ayı yaz kış demeden kayak eğitimi ve keyfi yaşanıyor.  Merkezde şu ana kadar 8 bini aşkın çocuk kayak eğitimi aldı.

Sivas Valiliği tarafından hizmete sunulan Türkiye’nin ilk kayak simülasyon merkezlerinden “Kış Sporları Eğitim Merkezi, kayakseverlere yaz ve kış aylarında da kayma imkanı sağlıyor.

Sivas Valiliği İl Özel İdaresi imkanları ile 770 metrekarelik alanda oluşturulan simülasyon merkezinde, kayak eğitim faaliyetleri yılın 12 ayı sürdürülüyor. 161 metrekare simülatör yerleşim alanında özellikle çocuklara, polis memurlarına ve askerlere kayak eğitimi verilebiliyor.

Sivas Valisi Salih Ayhan, korona virüs önlemleri kapsamında yaşları 10 ila 15 arasında değişen 35 öğrencinin kayak eğitimi aldığı Kış Sporları Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyarette yetkililerden bilgi alan Ayhan, öğrencilerle sohbet etti. Öte yandan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı da ziyarette yer aldı.

8 BİN ÇOCUK KAYAK ÖĞRENDİ

Ziyarette konuşan Vali Ayhan, Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nin, Sivas’ın çok önemli bir değeri olduğunu belirterek, “Bu marka değerini de vatandaşlarımızla buluşturmak için çok özgün projelerimiz var. Yıldız Dağı, 5 sezondur bölgede adeta merkez oldu. Kış turizminde insanların uğrak bir yeri oldu. Yıldız Dağı Kayak Merkezi’ni ticari bir merkez anlayışından daha öte eğitim ve sosyal amaçlı kullanmaktayız. Valiliğimiz himayesinde yaklaşık 8 bin çocuğumuza bilinçli bir kayak eğitimi verdik. Akşamları da değerler eğitimi vererek, çocuklarımızın kimlikli, karakterli ve sportif bir gençlik olmasını sağlayacağız” dedi.

PRATİK EĞİTİM YILDIZ DAĞI’NDA

Kayak merkezinin, şehirde bir merkezinin olması için bir proje geliştirdiklerini aktaran Vali Ayhan, “Kışın Yıldız Dağı’nda yazın da Kış Sporları Eğitim Merkezi’nde kayak eğitimi vererek çocuklarımızı zinde olmasını ve kayak sporuyla irtibatlarının kopmamasını sağlamaya çalışıyoruz. Burasını çok aktif ve etkin şekilde kullanıyoruz. Salgın kurallarına uygun şekilde çocuklarımız eğitim alıyor. Buradaki teorik eğitimler, Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nde pratik eğitimler devam edecek” diye konuştu.

64 ÇOCUK OLİMPİK YARIŞLARA KATILACAK

Vali Ayhan, yaklaşık 64 çocuk sporcunun burada eğitim aldıktan sonra olimpik yarışlara katılacağını söyleyerek “Buradaki çocukların önemli bir özelliği var. Binlerce çocuk içinden seçildiler. Yaklaşık 64 çocuğumuz burada eğitim aldıktan sonra olimpik yarışlara katılacaklar. Büyük bir azim ve inanç var. Biz de Sivas Valiliği olarak sosyal projelerimizle birlikte bölge çocuklarımızın daha etkin şekilde dağı kullanmasını sağlayacağız. Herkes Yıldız Dağı Kayak Merkezi’ne evlatları gibi sahip çıkıyor. Sivas’ın geleceği olan çocuklarımızı bu dağda hazırlıyoruz. Çocuklarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yaşam

8 bin çocuk yaz kış kayak öğreniyor
Tv