Seyran Ataklı
22 Mart 2020

24 Mart Koç yeniayı: ACI VE ŞiFA


Salı günü (24 Mart) saat 12.28’de 4 derece Koç burcunda bir Yeniay gerçekleşecek ve önümüzdeki 15 günlük süreci etkisi altına alacak. Baharın ilk habercisi olan ekinoksa girmiş bulunuyoruz. Cesaretin temsilcisi Koç burcu, Zodyak’ın ilk burcudur ve girişimleri, savaşı, yeni bir döngünün başladığına işaret eder. Mücadele duygusunu anlatır. Bu yeni ayın en dikkat çekici yanı, bizlere önümüzdeki 1 yılın resmini aşağı yukarı şekilleyerek önemli bilgiler gösterecektir.

Güneş ve Ayın birleşimine “acı ve şifa” anlamına gelen Chiron’un kavuşumu, psikolojik olarak hassas olduğumuzu ancak yaşadığımız bu korkuyu bilinçle aşmamız gerektiğini vurgulayacak. Chiron’un mottosu acıyla dönüşmektir. Simgesi anahtardır. Yüksek farkındalık ve idrak sağlayan karmanın anahtarıdır.

Dönüşüyoruz. Dünya olarak hiç bilmediğimiz bir sınav veriyoruz. İnsanlığın mücadeleci yanı ortaya çıkarken, sosyal kısıtlamaların artacağını söyleyebiliriz. Salgınla mücadelemiz devam edecek.

Kendimizi güvende hissetmeye olan ihtiyacımız artıyor. 26 Aralık 2019’ da yaşanan Güneş tutulmasından beri gündeme gelen tüm konular en yüksek voltajlı sürece işaret ediyor. Tutulmanın etkisinin 6 ay olduğunu düşünürsek yaşanacak yeniayın tutulmayla doğrudan bağlantılı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Önümüzdeki 15 gün inzivada olmak, tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Zira virüsün etkisi bu süreçte katlanarak artabilir. Yaşlılarımıza karşı daha özenli olmalıyız.

Bu noktada bilgileri yeniden tazelemek gerektiğini düşünüyorum. 26 Aralık 2019’da Oğlak Burcunda Güneş Tutulması gerçekleşti. 31 Aralık 2019’da Wuhan’da ortaya çıkan ve daha önce bilinmeyen bir virüsün olduğu Dünya Sağlık Örgütüne bildirildi. Ardından 10 Ocak 2020’ de Yengeç Burcunda yılın ilk Ay Tutulması meydana geldi. Çin, ilk ölüm haberini 11 Ocak 2020’de duyurdu. Salgınla ilgili Esas vurucu global değişim açısı 12 Ocak 2020’de 33 yılda bir yaşanan Satürn- Plüton Kavuşumu ile hız aldı ve döngüyü başlattı. Çin, 12 Ocak’ta virüsün genetik dizilimini paylaştı. Bu kavuşum sadece salgını değil, sistemleri, yönetimleri, toplumları temelden sallayacak kontrol dışı durumları başlatmış oldu. Ne demiştik 2020 başlangıcıyla birlikte bu satırlarda; “Hiçbir şey artık aynı olmayacak.”

Yeniay’ın bir diğer önemli gücü Mars’ın Jüpiter ve Plüton’la Oğlak burcundaki kavuşumu ateşli hastalıklar, orta şiddette depremler, yangınlar, devlet ve otorite figürlerinin rekabeti, madenlerde çıkabilecek olaylar, büyük şirketlerin iflaslarıyla öne çıkacağını bizlere gösteriyor. Siyasi gerginlikler had safhaya çıkabilir. Ekonomik çöküşler hız kazanabilir. Üstelik her şeyi puslu gösteren Neptün’ün aradan çekilmesiyle gerçeklerin üzerini örten ne varsa aydınlanacaktır.

Ordu, askeri hareketlilik, topraklarımızla ilgili mücadeleler yaşayabiliriz. Ülkelerarası ilişkilerde karşılaşabileceğimiz dayatmacı tutum, güvenliğimiz, sınırlarımızda baskı yaratan konular karşımıza çıkabilir.

Kazalara, yanıcı ve kesici aletlerden gelebilecek sakarlıklara dikkat edilmeli!

Bu yeniayla birlikte geçtiğimiz hafta bu satırlarda paylaştığım Satürn Kova çağının fragmanı da başladı. Din, dil, ırk, zengin, fakir ayırmadan tüm insanlık tek bir amaçla birleşiyor. Ülke olarak hepimizin sınavlardan geçtiğini, birlik bilinciyle hareket etmemiz gerektiğini, bireysel sınırlarımızın önemini kavramaya devam edeceğiz. Dayanma gücümüzü öğreneceğiz.

Vatan, millet konuları en üst noktada önem taşıyacaktır. Hem bireysel hem dünyaca hayatta kalmaya çalışıyoruz. Fiziksel sağlığımız kadar psikolojik sağlığımıza da gereken özeni hassasiyetle göstermeliyiz. Koç enerjisi coşkunun, canlılığın tanımıyla birlikte nefes almanın bile ne derece kıymetli olduğunu bizlere anlatıyor.

Tüm hastalara hızlı bir şekilde şifa diliyorum! Umarım bu salgın, tüm Dünya’ya ve insanlığa fazla zarar vermeden alınması gereken dersi verir ve aydınlık bahar kokusunu içimize çekip kıymet bilerek yolumuza devam ederiz.

Ne demiş Atatürk; “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”

Sağlık ve huzurla dolu bir hafta geçirmemiz dileğiyle,

Sevgiyle…

21-27 Mart arasında doğan Koç burçları
22-28 Haziran arasında doğan Yengeç burçları
24-30 Eylül arasında doğan Terazi burçları
22-28 Aralık arasında doğan
Oğlak burçları yeniayın enerjisinden daha fazla etkilenecekler.

Başkalarını tanımak akıllılıktır; kendini tanımak bilgeliktir. Başkalarını yönetmek kuvvettir; kendini yönetmek iradedir. Lao Tzu

24 MART YENiAY’ININ YÜKSELEN BURÇLARA ETKiLERi

KOÇ: Hayatınızla ilgili keskin önemli başlangıçlar söz konusu olabilir. Toplumsal statünüz önem kazanacak. Kariyerinizde mücadele edebilir, değişim isteği yaşayabilirsiniz. Paranızı değerlendirmek için güzel bir süreç. İkili ilişkilerde, yeni ilişki başlangıçları ya da önemli imza kararları alabilirsiniz. Fiziksel görüntünüzde değişiklikler yapabilirsiniz. Ailevi ilişkilerde sakin olun.

BOĞA: Genel sağlığınıza dikkat etmeniz gereken bir süreç. Hayatınızla ilgili büyük kararlar almaktan kaçının. Beklemediğiniz bazı konular önünüze gelebilir, iş hayatınızda bazılarınız bir değişim yaşayabilirsiniz. Zararlı alışkanlıklarınız varsa bırakmak için iyi bir süreç. Güzellik, estetik konularında kendinizde değişiklik yapabilirsiniz. Hukuki konularınız varsa gelişmeler yaşanabilir.

İKİZLER: Hem kariyere hem yaşama dair hedefleriniz tazeleniyor. Yeni planlar, projeler, yeni iş imkanları dikkat çekecek. Sosyal çevrenizden, arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz. Maddi anlamda ortak harcamalar, banka ödemeleri gibi konularda bazı mücadeleler yaşanabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Spora başlamak bu dönem motivasyonunuzu yükseltebilir.

YENGEÇ: Aile ilişkileri, ebeveynler, yer ve iş hayatınızda görev değişimleri gibi konular gündemde. Bazılarınızın mesleğinde yeni fırsatlar karşısına çıkarken, bazılarınıza kariyerde baskı ve zorlanmalar gelebilir. İkili ilişkilerde bazı gerilimler ve sonlanmalar yaşayabilirsiniz. Hayata dair dönüşümlere hazır olun. Arkadaş ilişkilerinizde bazı alınganlıklar yaşanabilir.

ASLAN: İş ortamınızda, kariyerinizde trafiğiniz hızlanıyor. Enerjinizin artacağı, yorulacağınız ama verimli kullanabileceğiniz bir dönem. Kendinizi her işin altından kalkabilecek gibi hissedebilirsiniz. Sağlığınıza özen gösterin. Yeni iş görüşmeleri yapabilir, beklediğiniz hukuki süreçler varsa sonuç alabilirsiniz. Çalışma arkadaşları, hizmet aldığınız insanlarla gerilimler yaşanabilir.

BAŞAK: Finansal durumunuz, eş ve aileyle ortak harcamalar gündeminizde olacak. Nafaka, vergi, tazminat konuları, başkalarıyla paylaştığınız gelirlerde ya da eşinizden gelecek kazanç artışları yaşanabilir. Kredi almak için paranızı değerlendirebilir, yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Aşk hayatınızda yaşanabilecek krizleri dengeye oturtmak için çaba sarf edebilirsiniz.

TERAZİ: Hayatınızda bazı kararlar ve değişimler yaşanabilir. İkili ilişkilerde ayrılıklar, boşanma, ortaklıklarda bitişler meydana gelebilir. Yer ve ev değişimi, taşınmak, iş değişikliği gibi konularda cesaretle adım atabilirsiniz. Ailevi konular dikkat çekiyor. Yaşanabilecek bazı iletişim sıkıntılarına karşı sakin olun. Her türlü soruna karşı sonuç odaklı hareket etmeniz mümkün görünüyor.

AKREP: Mesleğiniz, rutinleriniz, alışkanlıklarınız, evcil hayvanlarınız, sağlığınız ön planda olacak. Diyete ve spora başlamak için güzel bir dönemdesiniz. İhmal ettiğiniz tedaviler varsa bu konularda özenli olun. Yeni bir işe başlayabilir, var olan işinizde ve çalışma koşullarınızda yenilikler yaşayabilirsiniz.

YAY: Çocuklarınızla ve aşk hayatınızla ilgili konular gündemde. Aşk hayatınızda gelişme ve heyecan yaşanabilir. Çocuklarınız varsa eğitimi ve geleceği ile ilgili planlar yapabilirsiniz. Sosyal çevrenizden yeni bilgiler edinebilirsiniz. Ailevi konularda, ortaklarınız varsa beklenmedik durumlar yaşanabilir. Hayatınızda yeni planlamalar yapabilirsiniz. Duygusal bir süreçtesiniz.

OĞLAK: Odak noktanız eviniz, yuvanız, yaşam alanınız olacak. Ebeveynler, eşinizle ilgili ilişkiler önem kazanıyor. Mücadeleci olabilirsiniz. Bir ilişkiyi bitirebilir ya da ilişkide yeni kararlar almak isteyebilirsiniz. Yeni bir iş, taşınmak, yer değişimi gibi radikal değişimler yaşanabilir. Sağlığınıza dikkat.

KOVA: Kendinizi bu dönem yorgun hissedebilirsiniz. Bilinçaltınız bulanık olabilir. Yakın çevrenizle bir arada olmak size iyi gelecektir. Sağlığınıza özen göstermeniz gereken bir süreçtesiniz. Kardeş ve akrabalarla ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Kontratlar, ticari sözleşmeler, sosyal medya, internet sitesi gibi projeleri, fikirlerinizi hayata geçirmek isteyebilirsiniz.

BALIK: Maddi güvenceniz ön planda. Harcamalar artabilir. Bütçe planlamanıza, gelir gider dengenize dikkat edin. Bazılarınız yeni bir iş, mevki ya da kazanç artışları yaşayabilir. Yetenekleriniz ortaya çıkabilir. Sosyal çevre ilişkilerinde, arkadaşlarla ufak gerilimler yaşanabilir. Sakin kalın.

Yazarlar

24 Mart Koç yeniayı: ACI VE ŞiFA
Seyran Ataklı