2020 DUS ve STS Diş Hekimliği başvuruları başladı! ÖSYM Ais başvuru ekranı…

2020 DUS ve STS Diş Hekimliği başvuruları başladı! ÖSYM Ais başvuru ekranı…

ÖSYM tarafından 12 Aralık 2020 tarihinde uygulanacak olan 2020-DUS ve STS Diş Hekimliği sınavları için başvurular bugün başladı. 5 Kasım tarihine kadar sürecek olan DUS ve STS Diş Hekimliği sınav başvuruları ais.osym.gov.tr adresinden yapılabilecek.

ÖSYM’DEN 2020 DUS VE STS DİŞ HEKİMLİĞİ BAŞVURU DUYURUSU

2020-Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2020-DUS) ve 2020-Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2020-STS Diş Hekimliği), 12 Aralık 2020 tarihinde uygulanacaktır.

Sınavlara başvurular, 27 Ekim – 05 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

2020 DUS VE STS DİŞ HEKİMLİĞİ BAŞVURU EKRANI

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

Sınavlara ilişkin ayrıntılı bilgi sınav kılavuzlarında yer almaktadır. Adaylar Kılavuzlara aşağıdaki bağlantılardan erişebileceklerdir. Sınavlara başvuracak adayların ilgili Kılavuzları dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

BAŞVURU KOŞULLARI

Durumları aşağıdaki maddelere uyan adaylar 2020-DUS’a başvurabilirler:

a) Diş tabibi olmak ya da bu alanda eğitime devam ediyor olmak.

b) Türk Soylu Yabancılar için Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalışabilmelerine İlişkin 2527 Sayılı Kanun kapsamında bulunmak.

c) Meslek ve sanatını uygulamasına ve uzman olmak istediği dalda çalışmasına engel teşkil edebilecek bedeni ve ruhi bir hastalığı olmamak.

d) Burstan doğan mecburi hizmetlerini sınav gününden itibaren üç ay içinde bitirecek durumda olmak. Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS)’na yabancı uyruklu adaylar da başvurabilirler.

Adayların, atanmak için yukarıda sayılan şartlara ek olarak ilgili kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü başka koşullar varsa bu koşulları da sağlamaları gerekmektedir. Durumları bu koşullara uymadığı hâlde sınava başvuran adaylar, sınavda başarılı olsalar dahi herhangi bir hak iddia edemezler

Gündem

2020 DUS ve STS Diş Hekimliği başvuruları başladı! ÖSYM Ais başvuru ekranı…
Gündem