Seyran Ataklı
30 Ağustos 2020

2 Eylül Balık Dolunayı: Dünü Boşver, yarını bırak, bugüne bak


2 Eylül Çarşamba günü saat 08.21’de Balık burcunun 10 derecesinde Dolunay meydana gelecek. An haritasının Yükselen burcunda Terazi olması, bu Dolunay’ın ana başlığının ikili ilişkiler olduğunu bizlere vurgulayacak.

Balık burcu duygusallığı, fedakarlığı, farkındalığı, merhametli olmayı bizlere gösterecekken, Başak burcundaki Güneş bizi gerçeklerle yüzleştirecektir. Mantık ve duyguların aynı oranda çalıştığı bir Dolunay deneyimleyeceğiz.

Kariyerde pozisyon değişiklikleri, iş değişiklikleriyle birlikte toplum önündeki statümüzün farklılaşması gündeme gelebilir. Yürümeyen pek çok birliktelik ve evliliğin bitişini deneyimleyebiliriz. Geleceğe yönelik yeni yollar arayabiliriz. Başak burcu rutinlerdir. Rutinlerimizin, alışkanlıklarımızın değişime gireceğinin sinyallerini görebiliriz. Değişken burçlarda gerçekleşen Dolunaylarda kafamızın içi çok karışabilir. Hangi yola gitmek gerektiği konusunda kararsız kalabiliriz. Ancak kaygılardan, endişelerden arınırsak içimizdeki ses bize doğru rehberlik edecektir.

Dolunay’ın tamamlanma enerjisiyle artık kendimizle yüzleşmek, cesaretli olmak ve gerçekleştirmek istediklerimize dair ‘ayağa kalkmalıyım ve silkelenmeliyim’ şeklinde duygu durumları oluşabilir. Yaşamımıza dair bakış açımızı değiştirmeye itilebiliriz. Olaylara pembe gözlüklerle değil, farklı gözlerle bakmamız gerektiğinin farkına varabiliriz.

Güneş Başak burcunda gerçekliği, Ay Balık burcunda ruhun sonsuzluğunu anlatır. Dolunay haritasına Uranüs’ün üçgen açısı sanatsal yetenekler, yaratıcılık konularını öne çıkaracaktır. Sezgiler bu dönem yükselir, haberci rüyalar önem taşır. Spritüel çalışmalar, eğitimler farkındalığı arttırmak açısından çok faydalı olacaktır. Yine bu dönemde ailenizden, çevrenizden maddi- manevi destek alabilir, çözülememiş miras, kredi, alacak, verecek gibi konularda netleşmeler yaşayabilirsiniz.

Güneş’in Başak burcunda olması meslek, iş hayatı, sağlık, hizmet konuları, güvenlik, barınma, komşu ülkelerle ilişkileri öne çıkartacaktır. Balık burcundaki Ay ise suyla ilgili, denizlerle ilgili olumsuzluklar, fırtınalar, şiddetli yağmurlar şeklinde kendini gösterebilir.

Mars’ın Koç burcunda 9 Eylül’de Retro’ya başlamasıyla, Kasım ortasına kadar sarsıcı gelişmeler zaten ortaya çıkmaya hazırken, Venüs-Satürn karşıtlığı ikili ilişkilerde gergin durumlara, anlaşmazlıklara, ayrılıklara sebebiyet verebilir. Balık burcu kabullenme, ruhsal enerjiyle birlikte kurban psikolojisiyle hareket etmeyi de anlatıyorken, istediğimiz şefkati bulmakta zorlanabiliriz. Olaylara duygusal bir şekilde bakmaya meylederken, mantığı da işin içine katmayı unutmamalıyız. İlişkiler adına sorumluluk alınması gereken zamanlar olduğunu belirtmek isterim.

Her şeyden önemlisi Başak-Balık aksında gerçekleşecek Dolunayla psikolojimizle, fiziksel sağlığımızın dengesine önem vermemiz büyük önem taşıyor.

Gökyüzü bizlere olgunluk getiriyor. Bol bol hayal kurun. Kendinize vakit ayırın. Dostlarınızla, ailenizle vakit geçirin. Mutluluk ya da hüzün hangi duygu ortaya çıkarsa çıksın paylaşın, sevgiyle sarmalayın kendinizi. Ruhunuza ve bedeninize özen gösterin, dinlenin. İmkân varsa Eylül ayının bu eşsiz havasında denize girin ve kendinizi topraklayın.

Sevgiyle…

2 EYLÜL BALIK DOLUNAYININ YÜKSELEN BURÇLARA ETKİLERİ

KOÇ: Dolunay 12.evinizde. Fiziksel, zihinsel, ruhsal sağlığınız önem taşıyor. Sorunlarınızı büyütebilirsiniz. Bazı aklınızı kurcalayan meseleler, takıntılar su yüzüne çıkabilir. Çok çalışacağınız bir dönem olduğundan, mesleki yorgunluklar ortaya çıkabilir. Kariyerde değişiklikler, olumsuz haberler, çalışma arkadaşlarınız ve çalışma ortamınızı değiştirebilecek konular gündeme gelebilir. Gizli düşmanlıklarla karşılaşabilirsiniz.

BOĞA: Hedefleriniz, projeleriniz, iş hayatınız bu dönem önem taşıyor. Beklediğiniz bir kariyer hedefi, sunumlar, planlarınız varsa netleşebilir. Yeni adımlar atacaksınız. Sosyal hayat aktifleşiyor. İlişkilerle ilgili netleşmeler, kimileriniz için duygusal hayatta yeni adımlar, kimileri için iplerin kopabileceği durumlar ortaya çıkabilir. Çocukları olanlar için onların gündemleri dikkat çekebilir. Yaratıcılık, yetenekleriniz, yatırımlar Dolunayın aktif konuları olacaktır.

İKİZLER: Hayatınızda kariyere ilişkin beklediğiniz ya da sonuçlanmasını istediğiniz konular netleşiyor. Evlilik, çocuk sahibi olmak, boşanmak gibi toplumsal duruşunuzu etkileyecek olaylar gündeme gelebilir. Yaşam alanınızı değiştirmek, taşınmak, evinizi ilgilendiren konular hayatınızın içinde yer alabilir. Ailevi konuların netleşmesi, problemler varsa çözümlenmesi, anne ve babanızla ilgili mevzular, gayrimenkul alım satım, kiralama gibi konular dikkat çekiyor.

YENGEÇ: Yurtdışı konuları, ticari bağlantılar, işinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Eğitimler, akademik, kişisel gelişim konuları, ya da sınavlar gündeme gelebilir. Mahkemeler, sonuçlanmasınız istediğiniz bir davanız varsa nihayete erebilir. Yaşamınızda farklılıklar, sizi farklı yönlere baktıran değişimler ve olaylar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir 15 gün. İletişimin, kardeşlerin, yakın arkadaşların, akrabalarla ortak gündemleriniz olabilir. Seyahate çıkabilirsiniz.

ASLAN: Maddi konular gündemde. İş ve aile ile ortaklıklarınız, eşinizin işi ve kazancı mercek altında olabilir. Kredi borcu, sigorta, miras, nafaka, tazminat konularında netleşmeler yaşayabilirsiniz. Beklediğiniz bir para varsa alabilirsiniz. Maddi konularda, bütçenizde yeni planlamalar yapabilir ve çözüme gidebilirsiniz. Sürpriz harcamalar ortaya çıkabilir ya da harcamalar artabilir. Sağlıkla ilgili konular
gündeme gelebilir. Kariyerde destek ve imkanlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK: Dolunay ilişkiler evinizi aydınlatıyor. Aşk hayatınız, evlilik, ortaklık, arkadaşlıklarınız konularında netleşmeler yaşayacaksınız. İlişkilerde bitişler yaşanabileceği gibi, sorunlarınızı çözme yoluna da girebilirsiniz. Bu süreç sizin için tamam- devam zamanı olacaktır. Yeni iş birliktelikleri konusunda kararlar alabilirsiniz. Kimileriniz için eşinizin hayatında ya da işinde bazı değişiklikler meydana gelebilir. Hukuki süreçler, mahkeme, dava gibi konularda gelişme, tamamlanma söz konusu olabilir.

TERAZİ: Mesleki hayatınıza düzen getirebilirsiniz. İş ortamınızda çalışma arkadaşlıklarınızda değişimler, ayrılıklar olabilir. Kariyerinizde olumlu gelişmeler meydana gelebilir. Çalışmayan kişiler için günlük hayatın koşuşturması ve uğraşısı sizi yorgun kılmış olabilir ve dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu size gösterebilir. Bazı olaylar kontrolünüz dışında gelişebilir. Enerjinizi dengeli ve sakin tutmaya çalışın. Sağlığınıza bu dönem özen gösterin ve ihmal ettiğiniz sağlık sorunlarınız varsa tedavi yoluna gidin.

AKREP: Aşk hayatınız, çocuklarınız, yatırımlarınız, sosyal ilişkiler ve yetenekleriniz ön plana çıkacaktır. Bazılarınız yeni ilişkilere başlarken, bazılarınız aşk ve ilişkiler konusunda ayrılık kararı da verebilirsiniz. Çocuk sahibi olmak isteyenlere güzel haberler gelebilirken, çocukları olanlar için de onların yaşam ve eğitimleriyle ilgili konularda netleşmeler yaşayabilirsiniz. Hobiler, yaratıcı işler, sosyal hayatınızda yenilik ve değişimler meydana gelebilir.

YAY: Dolunay ev, yuva ve ailevi konulara ışık tutuyor. Ebeveyn ilişkileri, hane, yaşadığınız yere dair değişiklik, yenilik, tadilat, taşınma konuları gündeme gelebilir. Evlilik kararı alabilirsiniz ya da ilişkilerdeki sıkıntılı durumlar varsa bitişler meydana gelebilir. Yaşamınızı yeniye dair planlamak için adımlar atacaksınız. Yuva konuları kadar kariyer konusu da önem taşıyor. İş hayatınızda güzel gelişmeler yaşayabilirsiniz.

OĞLAK: Yeni kararlar, planlar gündeme geliyor. İletişiminizin güçlendiği bir 15 gün. Yeni iş anlaşmaları, kontratlar, teklifler, tanıtımlar meydana gelebilir. Ticari konularda yeniliklerle karşılaşabilirsiniz. Kardeş, yakın arkadaşlarınızın yaşamıyla ilgili gelişmeler söz konusu. Seyahate çıkmak isteyebilirsiniz. Yeni eğitimler konuları gündeme gelebilir. Tanıtım pazarlama konularında başarı sağlayabilirsiniz.

KOVA: Gelir-gider dengeniz ve maddi konularda netleşmeler yaşayabilirsiniz. Beklediğiniz ve alamadığınız bir para varsa alabilirsiniz. Gayrimenkul alım satımları gündeme gelebilir. Finansal konularda, kariyerde yenilikler ve değişimler olabilir. Aileniz, eşiniz ve sizin bütçesel konularınız önem arz ediyor. Banka ödemeleri, krediler, sigorta konuları dikkat çekecektir. Ruhsal ve fiziksel sağlığınıza özen gösterin. Size iyi gelecek, ilgi alanınızdaki spritüel konularla ilgilenebilirsiniz.

BALIK: Hayatınızda yenilikler ve değişimler getirecek Dolunay, ilişkiler, ortaklıklar, iş, kariyer anlamında tamamlanma getiriyor. Yeni kararlar alacaksınız ve çevrenizden destek göreceğiniz bir dönemdesiniz. İlişkilerde başlangıç ve bitişler, yeni bir iş girişimi, ticari girişimler ya da fiziksel görüntünüzde değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Sağlığınıza bu dönem dikkat edin.

Venüs-Plüton karşıtlığı

İlişkilerde dikkatli olunması gereken bir haftaya başlıyoruz.

Venüs’ün Yengeç seyahati, Oğlak burcundaki Satürn ve Plüton’a sırayla gerçekleştireceği sert açılarla, özellikle aşk ilişkilerinde bastırılan dürtülerin ani bir şekilde ortaya çıkışını gösterebilir. Yasak aşklar, ilişkideki güvensizlikler, aldatmalar ve gizliden gizliye çevrilebilecek entrika kokan durumlar bu dönem ortaya çıkabilir. Tutku, kıskançlık, partneri kontrol etme arzusu yükselirken, kişinin kendine duyduğu değer duygusu azalabilir ve zedelenebilir.

Venüs-Plüton etkileşimi sevgi, birliktelik, aşk gibi konularda korku duygusunu tetikler. Bu kimi ilişkide kaybetme korkusu şeklinde dışa vururken, kimi ilişkide karşı tarafa bağlanma korkusu şeklinde tezahür edebilir. İlişkilerde sert söylemler, baskın davranışlar, tartışmalarda üstünlük duygusundan kaçınmak gerekiyor. Manipülasyona dikkat edilmeli, ruhsal olarak yara almaktan kaçınmalıyız. Toplumda kadın cinayetleri, taciz, şiddet olayları meydana gelebilir. Tam da bunun üzerine İstanbul Sözleşmesi’nin önemini bir kere daha bu satırlardan vurgulamak gerek. İstanbul sözleşmesini imzalamak demek şiddet mağduru kadınların güçlenmesini ve ekonomik bağımsızlığını kazanmasını hedeflemek demektir. “Tehdit” “zorlamayla kişinin psikolojik bütünlüğüne ciddi zarar veren kasıtlı davranışları “cezai suçlar” olarak değerlendirmek demektir.

Mutlu Pazarlar

Hep unuttuğumuz gerçek. Sahip olduğun en iyi şey, kendinsin… Toni Morrison

Yazarlar

2 Eylül Balık Dolunayı: Dünü Boşver, yarını bırak, bugüne bak
Seyran Ataklı