Adnan Aybaba
21 Haziran 2020

10 numara Adem Ljaic


Sergen Hoca, bu maça çıkarken dedi ki “Ben gençlerle yola devam edeceğim.” Doğru bir düşünce ve doğru bir karardı. Çünkü hem Ersin hem de Rıdvan, bu devamlılığı şimdilik hak ediyor. Bu gençleri bir oynatıp bir oynatmazsan kaybedersin. O yüzden onlara istikrarlı bir şekilde forma vermek her zaman en doğru olandır.

Burak Yılmaz, takıma döndüğü zaman gol vuruşları etkili olduğu için hücumda farklılık yaratıyor. Burada en önemli oyunculardan biri Ljajic… Ama hâlâ kendisini tam futbola vermiyor. Biraz verdiği zaman da takımdaki değişikliği direkt görüyorsunuz. Onun orkestra şefliğinde takım çok daha iyi organize oluyor. Lens ve N’Koudou, kanatlarda süratiyle dikkat çeken isimler. Bu tip kanatları oynatmak istiyorsan Ljajic gibi bir 10 numaranın da ona göre pas organizasyonu yapması lazım. Özellikle sağ kanadın iyi işlemesinin bir nedeni de Gökhan’ın diri futboludur.

Beşiktaş’ın zaafları var. Bülent Hoca, Olcay’ı çıkararak iyi bir hamle yaptı. Oyuna giren Estupinan, attığı golle bu değişikliğin ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Bu değişiklik bir de Beşiktaş’ın defanstaki zaaflarını ortaya çıkardı. Ortadaki iki stoper Roco ve Ruiz, ağır oyuncular. Pozisyon alma konusunda da zayıflar. Yani Beşiktaş’a karşı hızlı kontratak yapan her takım gol atabilir. Ve nitekim de öyle oldu. Bunun tedbiri alınmalı.

Mete Kalkavan, iyi bir maç yönetti. Beşiktaş da bu galibiyetle herkesi mutlu etti.

Yazarlar

10 numara Adem Ljaic
Adnan Aybaba