İngiltere kupayı alır mı?

İngiltere kupayı alır mı?
7 Temmuz 2018 - 07:32

Futbol otoriterleri arasında bir anket yapılsa; Dünya Kupası tarihinin en tartışmalı turnuvası olarak hiç kuşkusuz 1966 gösterilir.

Toplamda 16 ülkenin katıldığı bu turvunanın ev sahipliğini ‘futbolun beşiği’ olarak adlandırılan İngiltere yapmış turnuvaya; Bulgaristan, İngiltere, Fransa, eski Batı Almanya, Macaristan, İtalya, Portekiz, eski SSCB, İspanya ve İsviçre, Arjantin, Brezilya, Şili, Uruguay, Kuzey Kore ve Meksika katılmıştı.

Turnuvaya ise ev sahibinin tartışmalı şampiyonluğu damga vurmuştu.

Londra’da 30 Temmuz 1966’da yaklaşık 97 bin seyirci önünde oynanan finalde İngiltere, uzatmada Batı Almanya’yı 4-2 yenerek tarihinin ilk ve tek şampiyonluğuna ulaşmıştı. Bugün bile hâlâ tartışılan ve maçın kırılmasına neden olan şey ise İngiltere’nin attığı 3. gol olmuştu.

Şöyle ki; 2-2 biten maçın uzatmasında İngiltere, Hurst ile 101. dakikada bir kez daha üstünlüğü yakaladı. Ancak topun çizgiyi geçip geçmediği tartışmalara neden oldu. Tartışmaların ve şaşkınlığın gölgesinde 120. dakikada tekrar sahneye çıkan Hurst, maçın skorunu belirledi ve İngiltere sahadan 4-2 galip ayrıldı.

Neden mi bunları hatırlattık? Tatsız, tuzsuz geçen Rusya 2018’de; ‘Su şişesine taktik yazma’ ‘İnce fikstür hesabı’ derken İngiltere sessiz sedasız finale doğru yükseliyor. Bugün de İsveç’i elemeleri muhtemel. Yani 52 yıl önceki gibi sürprizlerle dolu bir turnuva finaline doğru gidiyoruz gibi…

7 Temmuz 2018 - 07:32