Yılbaşı gecesi belirlenen cadde ve meydanlara yabancı turistler de giremeyecek

Yılbaşı gecesi belirlenen cadde ve meydanlara yabancı turistler de giremeyecek

İçişleri Bakanlığı’nca 81 İl Valiliğine gönderilen genelgeye göre; yarın saat 21.00’den 1 Ocak saat 10.00’a kadar, belirlenen cadde, bulvar ve meydanlara yabancı turistler de giremeyecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine ‘Cadde, Bulvar, Meydan Tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgede, hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının bu hafta sonu yılbaşı akşamını da kapsayacak şekilde 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanmasının kararlaştırıldığı hatırlatıldı.

Yılbaşı öncesi, yılbaşı akşamı ve sonrasında alınması gereken güvenlik tedbirlerinin ve alınan önlemlerin belirlenerek, valiliklere bildirildiği ifade edildi. Bu kapsamda, Covid­- 19 salgınıyla mücadeleyi akamete uğratmamak adına kalabalıkların kontrolsüz şekilde bir araya gelmesine neden olacak yılbaşı kutlamalarına müsaade edilmemesi gerektiği talimatı da anımsatıldı.

MÜSAADE EDİLMEYECEK

Sosyal izolasyonun teminine yönelik pek çok tedbirin uygulandığı bir ortamda; turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Türkiye’de bulunan ve bu nedenle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan yabancı turistlerin eylemlerinin de salgının yayılımının düşürülmesinde yakalanan başarıyı gölgelememesi ve salgınla mücadelede zafiyet algısına neden olmaması açısından oldukça önemli olduğu vurgulandı.

Bu çerçevede 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 1 Ocak 2021 Cuma günü saat 10.00’a kadar; il ve ilçe merkezlerinde simgesel özellikleri bulunan, şehirlerle özdeşleşen veya kutlama, toplanma alanı olarak bilinen cadde, bulvar veya meydanlara (İstanbul’da İstiklal Caddesi ve Sultanahmet Meydanı, Ankara’da 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı, İzmirde Gündoğdu Meydanı gibi) yabancı turistler de dahil olmak üzere tüm girişler sınırlandırılacak.

Belirtilen cadde, bulvar veya meydanlarda sınırlama getirilen süre boyunca yabancı turistlerin bir araya gelebilecekleri etkinliklere kesinlikle müsaade edilmeyecek. (DHA)

Gündem

Yılbaşı gecesi belirlenen cadde ve meydanlara yabancı turistler de giremeyecek
Gündem