Ali İskefli
4 Temmuz 2020

Yeter artık adalet gelsin!


Oyun kurallarında hakemi aldatmaya yönelik hareketlerin sarı kart olduğu unutuldu, Oscar adayı oyuncuların sayısı hızla arttı. Bunlara, yüze yapılan darbeye kırmızı kart uygulaması da eklenince; eyvah ki ne eyvah… Göbeği gıdıklanan oyuncunun yüzünü gözünü tutup ölü numarası yaptığını bile gördük. Sayın futbolcu kardeşler, siz bu işten ekmek yiyorsunuz fakat bir başkasının ekmeğini çalmadan işinizi sürdürün. Siz böyle devam ettikçe ne izleyici ne de marka değeri kalacak.

Dünyanın hiçbir liginde bizimki kadar rakibin ayağına basıldığını, vurulduğunu görmedim. Top rakipte ve müdahale alanının dışındayken zamanlamanı yapar, topun önüne ayağını koymaya çalışırsın. Bizim futbolcularsa kurnazlık edip rakibin ayağının üstüne koyuyor. Kuralları uygulamaya çalışmaktan öteye gidemeyen hakemlerimiz ise oyunu ve oyuncunun ruhunu anlamadığından bu fauller böyle sürüp gidecek.

VAR da olsa AVAR da olsa yardımcı hakem de olsa, orta hakem sahada yalnız adam. Hakem camiasında bir ekip ruhu yok. Biri diğerini rakip olarak görüyor ve çoğu kez destek yerine köstek oluyor. Kural var ama yorum ve akıl da var. VAR sarı karta karışmıyor, sonra gel izle diyor, sarı kart kırmızıya dönüyor ve alkış; karar düzeldi! Yine yanlış bir sarı kart çıkıyor ama VAR’dan bu kez ses yok. Neden karar değişip sarı kart direkt kırmızıya dönmüyor, ikinci sarıdan kırmızı oluyor? Peki faul bile yokken, Oscar adayı rakip yüzünden verilmiş ikinci sarıdan kırmızı kart neden önemsenmiyor? Hadi oradan VAR’cılar! Pozisyon direkt kırmızı diye hakemi çağırın! Hakem de gelsin izlesin, doğru kararı versin. Kural yine bozulmasın. Ayrıca bozulursa da bir kereden bir şey olmaz deyin. Yeter artık, futbola ADALET gelsin.

Yazarlar

Yeter artık adalet gelsin!
Ali İskefli