Seyran Ataklı
5 Ocak 2020

YENGEÇ BURCUNDA AY TUTULMASI: NE EKTiYSEN ONU BiÇECEKSiN!


10 Ocak’ta saat 22.20’ de 20 derece Yengeç burcunda Dolunayla birlikte bir Ay Tutulması yaşayacağız. 26 Kasım’da yaşadığımız Güneş tutulmasının ardından gelen bu Ay Tutulması önemli değişimleri tetikleyecektir. “2020’ye mis gibi daha yeni başlamıştık, nereden çıktı bu şimdi?” demeyin. Daha önce yazdım; bu yıl önemli, bu yıl çarpıcı…

Ay tutulması duygusal yönden sarsıcı dönemlerdir. Karmiktir. Daha önce ne ektiysen karşılığını alacaksındır. Hele Yengeç burcunda iç dünyamız ve yakınlarımızla ilgili konulara işaret eder. Kendi ihtiyaçlarını anlama, kendini besleme, huzurlu bir yer arama ihtiyacındadır. Sağlam köklere, güvenebileceği insanlara ihtiyaç duyar. Kendi yönettiği burç olduğu için yuva, aile, ebeveyn, güvenlik, vatan, millet konularına istisnasız etki eder. Bu konularda kaygımız artabilir.

Tutulmalar sadece kişisel değildir, toplumları etkiler. Ay tutulması en belirgin haliyle 1.5 ay etkisini büyük oranda gösterecektir. Gökyüzünde Oğlak burcundaki önemli gezegen dizilimi Merkür-Güneş kavuşumu, Satürn- Plüto kavuşumu güçlü enerjileri daha görünür hale getirecektir. Kariyerimiz, yakınlarımız, aile arasındaki görev ve sorumluluklar, toplumdaki statümüz, yaşlı ebeveynlerimizin sağlığı alanında bazı baskılarla karşılaştırabilir diyebiliriz. Hayatımızda bazı bitiş ve sonlanmalar kaçınılmaz olacaktır. Bu durum kayıpları, ölümle ilgili konuları da kapsayabilir.

Aile işinde çalışıyorsanız ya da sahibiyseniz bazı bitişler, değişiklikler, sonlanmalar yaşayabilirsiniz. Taşınmak, yer değiştirmek, değişik şekillerde tezahür edebilir. Miras, emlak alım satımı gibi konular hayatınızda yer bulabilir. Anne-çocuk ilişkilerinde bazı anlaşmazlıklar yaşanabilir. Gelecekle ilgili bazı tamamlanamamış kararlar ise sonuca ulaşır. Sağlıkta gribal enfeksiyonlar iskelet sistemi, diz, diş, deri problemleri gün yüzüne çıkabilir.

Oğlak burcu yönetimi, güç ve otoriteyi anlatır. Güç kavramının Dünya üzerinde toplumsal olarak devlet yönetimi, liderler arasındaki gerilimler, yaptırımlar, ekonomik sistem konusunda baskısını hissedebiliriz. Düzen değişimleri artık gökyüzünde başladı.

20 derece ve yakınlarında özellikle Yengeç ve Oğlak burçlarında kişisel gezegenleri olanlar bu tutulmadan nasibini alacaklardır. 1-20 Temmuz arasındaki Yengeç burçları, 5-15 Ocak arasındaki Oğlak burçları 5-15 Ekim arasındaki Terazi burçları 5-15 Nisan arasındaki Koç burçları tutulmadan en fazla etki alan burçlar.

Ağır ağır ölür; okumayanlar, müzik dinlemeyenler, vicdanlarında hoşgörü barındırmayanlar. Pablo Neruda

MERKÜR OĞLAK BURCUNDA: YENİLMEYEN YALNIZ AZİMDİR

İletişimin, bilginin gezegeni Merkür, 29 Aralık itibariyle ciddi, hafif yüzü asık, disiplinli Oğlak burcuna geçiş yaptı. Merkür Oğlak burcundayken aklımız fikrimiz bu dönem sorumluluklarımız doğrultusunda çalışır. Oğlak burcuna dokunan her gezegenin ortaya çıkardığı konular ciddiyet kazanır. Bu yüzden de Merkür Oğlak burcunda, rasyonel ve kariyer odaklı düşüncelerle ilgilidir.16 Ocak’a kadar zihnimiz çok aktif ve hedef odaklı olacaktır. Duygusallıktan uzak somut fikirlere önem veriyor olacağız.  Aldığımız her kararın arkasında sağlamca durabiliriz. Kendimize olan güvenimiz artacaktır. Kararlı ve hırslı, konsantrasyonumuzun her alanda yüksek olacağı bir 11 gün bizleri bekliyor. Mantıklı adımlar atacağız, stratejik düşüncelerle hareket edeceğiz.

Kariyer konusu hepimizin hayatında ön plana çıkacak. İşimize, plan ve projelerimize dört elle sarılacağız. Merkür Oğlak transiti gelecekle ilgili hedeflerde önemli planlar yapmamıza etki eder. Ekonomimiz ile ilgili konularda sağlam adımlar atmak isteyeceğiz. Para biriktirmeye başlayabiliriz, akıllıca yatırımlar yapabiliriz. Mesleki anlamda kendimizi geliştirebiliriz. Bu alacağımız bir eğitim, katılacağımız bir semineri kapsayabilir. Gelir gider dengemizi, harcamalarınızı, bütçe oluşturmakla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmak için güzel bir zaman dilimidir.

Medya, iletişim sektörü ile ilgili sorunlar ülkemizdeki gündemi meşgul edebilir. Özellikle Merkür’ün Güneş ve Satürn’le kavuşacağı ve ay tutulmasının da gerçekleşmesiyle dünyada toplumları etkileyen siyasi zirveler gündeme oturacaktır. Özellikle önümüzdeki 2 ay içinde… Bazı önemli şirketlerin anlaşmaları bozulabilir. Yöneticiler, CEO’lardan istifalar gelebilir.

Gelenekler, kurallar bizim için önem kazanabilir. Bu dönem gerçekleşmeyecek hayallerin peşinde koşmayacağız. Her türlü ilişkimizde sağlamlık ve ciddiyet isteyeceğiz. İkili ilişkimizde, aşk hayatımızda sevgimizi göstermekte zorluk yaşayabiliriz. Yalnız kalma isteğimiz bu transitte artacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken husus, Oğlak burcunun pesimist doğası nedeniyle, kendimizi zaman zaman negatif bir ruh hali içinde bulabiliriz. Yetersizlik duygusu yakamıza yapışabilir. Her şeyi kontrol etme güdüsüyle baş etmek zorunda kalabiliriz. Sağlıkta kulak ve işitme problemleri ortaya çıkabilir.

Yine de kelimelerimizi düşünerek seçeceğimiz, tutamayacağımız sözler vermeyeceğimiz bir süreç bizleri bekliyor.

Kararlı adımlar atmanız dileğiyle,

Sevgiyle…

10 OCAK AY TUTULMASININ YÜKSELEN BURÇLARA ETKİLERİ

KOÇ: Gelecekle ilgili kaygılar artabilir. Kariyerle ilgili dönüşüm, bitiş, yeni başlangıç ya da iş kurma gibi konular gündemde. Ebeveyn sağlığına dikkat edin. Ailevi ilişkilerde bazı krizler, mesuliyetler artabilir.
Duygusal anlamda hassasiyet yaşayabilirsiniz. Sürüncemede olan evlilik, boşanma, anne- baba olma, yuvaya dair her konu netlik kazanacak.

BOĞA: Hayatınızda güçlü dönüşümler var. Kardeş ve akraba ilişkileri, yakın arkadaşlar, aşk da dahil her türlü duygusal ilişkide dikkatli olun, gerilimler olabilir. İletişiminiz, kararlarınız, planlarınız ön planda. Bazılarınıza yeni teklifler, yurtdışı kariyer alanlarında yeni anlaşmalar, eğitim fırsatları var. Yolculuğa çıkabilirsiniz.

İKİZLER: Finansal konularda kararlar alacaksınız. Bir mülkü elden çıkarabilirsiniz. Beklediğiniz bir para varsa bununla ilgili gelişme yaşayabilirsiniz. Kazanç ve giderler konusunda geleceğe yönelik farkındalığınız artacak. Maddi kaygıya girebilirsiniz, beklemediğiniz harcama gündeminize gelebilir. Tıkanmış her türlü konuya karşı hareket geliyor. Kariyerde değişim konuları tetikleniyor.

YENGEÇ: Birlikte iş yaptığınız kişilerle bitişler, duygusal konular, ikili ilişkide dönüşümler yaşanabilir. Bir kararınız varsa bunu artık hayata geçireceksiniz. Sorumluluk almanız gereken bu dönemde kararlı olun. Birçok ilişki bitebilir. Hayatın baskısını üzerinde hissedebilirsiniz. Davalar, devletle bağlantılı yasal konular karşınıza çıkabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Kendinize karşı özenli olun.

ASLAN: Sağlığınıza odaklanacağınız bir ay. Ruhsal, fiziksel, cilt, diş ve eklemlerle ilgili hassas bir dönem. Ayrıca bazı teşhisler, tedaviler, spora ve diyete başlamak için de güzel bir zamandasınız. Duygusal anlamda ve kariyerde bitişler, çalışma koşullarıyla ilgili yenilenmeler olabilir. Zararlı alışkanlıkları bırakmak için güzel bir zaman.

BAŞAK: Bazı hedeflere ulaşmanız, sosyal hayat, arkadaş, çocuklarınızın hayatı, varsa torunlarınız konularında güçlü etkiler barındırabilir. Kariyerde netleşmeyen konular varsa netleşecek. Bazı arkadaşlıklarda kopuşlar, duygusal hayatınızda bazı bitişler olursa bunu kabullenmek gerekiyor. Harcamalar konusunda daha güvenli hareket edin.

TERAZİ: Toplum önünde dikkat çekebilirsiniz. Kariyerde dönüşümler, başarı, görev değişimi, terfi gibi konularda gelişmeler olabilir. Sorumluluklar artacak. Ebeveyn yükümlülükleri, duygusal baskılar, size gelecekle ilgili planlarınızı açığa çıkartacak. Ailevi sağlık konulara dikkat edin.

AKREP: Akademik ve yurtdışı, kişisel eğitim, iletişim, sosyal medya, internet gibi konularda önemli başlangıçlar ya da daha önce başladıysanız size ilerleme getirebilir. Ticari bağlantılı işler yapmak, kendi işinizi duyurmak için doğru bir zamandasınız. Seyahat gündeminizde olabilir. Kardeş ve yakınlarla ilgili konularda gelişme yaşayabilirsiniz.

YAY: Parasal konular, başkalarıyla paylaştığınız ortak kazanımlarla ilgili trafik hızlanacak. Nafaka, sigorta, eşinizin maddi durumu ile ilgili gelişmeler yaşanabilir. Beklediğiniz tazminat varsa gelebilir. Kredi kartı borcu, vergi borcu, bütçeleme konusunda destek gelecek. Sağlığa dikkat edin.

OĞLAK: Gücünüz artıyor. Evlilik, aşk hayatınız, her türlü ikili ilişki ivme kazanacak. Sürüncemede olan konular netleşecek. Bir ilişkiyi bitirmek, ya da var olan ilişkinizde güçlü sorumluluklar altına girebilirsiniz. İş ortaklıklarında dönüşümler var. İskelet sistemi, romatizma ve dişler ilgili sağlığınıza dikkat edin.

KOVA: İş ortamınızda, çalışma hayatınızda değişiklikler yaşanabilir. Yanınızda çalıştırdığınız kişilerin ani ayrılışıyla karşılaşabilirsiniz. Genel yaşam alanlarınızda düzenlemelere gideceksiniz. Sağlık konularında 20 derece üzerinde bir gezegeniniz varsa belki bir ameliyat konusu ortaya çıkabilir. Spor, diyet ve beslenme programına özen gösterin.

BALIK: Toplum önünde dikkat çekebilirsiniz. Yaratıcılığınız artabilir. Hobinizden para kazanabilirsiniz. Önemli bitişler ya da romantik ilişkinizle ilgili beklentiler artabilir. Yön değişikliği yapacaksınız. Sabırlı ve disiplinli olun. Çocuğunuz varsa hayatında bazı gelişmeler olabilir. Bazı arkadaşlarla yol ayrımlarına gelebilirsiniz. Maddi konularda abartılı harcamalar yapmayın.

Yazarlar

YENGEÇ BURCUNDA AY TUTULMASI: NE EKTiYSEN ONU BiÇECEKSiN!
Seyran Ataklı