Yaşasın Cumhuriyet

Yaşasın Cumhuriyet

Bugün, bizim doğum günümüz… 97 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti için kapanmayacak bir devri başlattı… Yüce devrin ve devrimin adı Cumhuriyet’ti…

Birinci Dünya Savaşı’ndan mağlubiyetle çıkan Osmanlı İmpatorluğu dağılmış, Anadolu İngiliz, Fransız, Yunan ve İtalyanlar’ın işgaline uğramıştı.

Atatürk, Türk Milleti’nin kaderini değiştirdi. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak kurtuluş ateşini yaktı. Zaferler peşi sıra geldi. Adım adım Cumhuriyet’e giden yolun taşları döşendi.

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kapıları açıldı. Parçalanmış bir imparatorluktan dünyanın tanıdığı aydınlık ve çağdaş bir ülke yaratıldı. Sıra ülkenin yeni rejimini belirlemeye gelmişti.

Mustafa Kemal Atatürk, 28 Ekim 1923’te İsmet İnönü, Fethi Okyar ve Kazım Özalp’i Çankaya Köşkü’nde yemeğe davet etti. “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan ediyoruz” dedi. O gece Türkiye’nin kaderi ve yönetim biçimi şekillendi… Atatürk, Meclis’e sunulacak metnin ilk maddesine şunu yazdı: “Türkiye Devleti’nin hükümet şekli Cumhuriyet’tir.”

29 Ekim 1923’te ise Meclis, saat 18.00’de toplandı. İnönü, Meclis’e Anayasa’nın birinci maddesinin değiştirilmesi teklifini sundu. Kanun teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Meclis’te 158 milletvekili ayağa fırlayıp dualar eşliğinde üç kez “Yaşasın Cumhuriyet” diye bağırdı… Ardından da oy birliğiyle Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal Atatürk seçildi. Bağımsızlığın simgesi Cumhuriyet, hem Meclis’te hem de dışarıda coşkuyla kutlandı. Tıpkı 97 yıl boyunca olduğu gibi… 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyet çocuklarının himayesinde ilelebet yaşayacak ve daima kutlanacak.

Bayram coşkusu erken başladı.

CUMHURİYET ÇOCUKLARI BAYRAMINA SAHİP ÇIKTI

29 Ekim arifesinde Türkiye’nin dört bir yanı kırmızı beyaza büründü… Sokaklar, caddeler Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle doldu. Cumhuriyet törenleri bu sabah devlet erkanının Anıtkabir’e çıkışıyla başlayacak. Ardından da tüm yurda dalga dalga yayılacak. Başkent’te bu seneki 29 Ekim’in ayrı bir önemi var. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Atatürk’ün emaneti Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı ile 42 projenin bugün açılışını yapacak. Başkentliler Athena ile İzmirliler ise
Sertab Erener konseriyle Cumhuriyet coşkusunu yaşayacak. İstanbul’daki kutlamalar ise 4 gün sürecek. Bu akşam İstanbul semalarında Türkiye’nin ilk Atatürk hologramı sergilenecek.

LİDERLERDEN 29 EKİM MESAJI

Erdoğan: Tek yürek tek yumruk milletiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: Cumhuriyetimizin ilanının 97’nci yıl dönümünde istiklal harbimizin tüm kahramanlarıyla cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anıyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşuna varan kurtuluş mücadelesinde 7’den 70’e kenetlenen, tek yürek, tek yumruk olan milletimiz, bugün de birlik, beraberlik içinde geleceğini inşa etmektedir.

Kılıçdaroğlu’ndan ekonomi vurgusu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Ülkemiz, ekonomik ve siyasal açıdan bir buhranın içinde olsa da başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizi kuran kadroların yol göstericiliğinde, Anayasa’nın temel dayanağı olan ‘Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti’ anlayışını, kararlı bir yönetim eliyle güçlendirerek sürdüreceğiz.”

Saat 19.23’te İstiklal Marşımızı okuyalım

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hastane odasından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı yayınladı. İmamoğlu, “29 Ekim’de tam saat 19.23’de Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak, hep birlikte İstiklal Marşı’mızı okuyalım. Gelin, bayramımızı yürekten kutlayalım” dedi.

Genel

Yaşasın Cumhuriyet
Genel