Yangında zarar gören ormanlık alan, kadın eliyle yeşeriyor

Yangında zarar gören ormanlık alan, kadın eliyle yeşeriyor

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde yangında zarar gören ormanlık alan, köylü kadınlarca dikilen karaçam fidanlarıyla yeniden yeşerecek.

Hisarcık’a bağlı Örenköy Büyükdere mevkisinde geçen ay çıkan yangında yaklaşık 7 hektarlık alan zarar gördü. Meşe ve karaçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda çıkan yangının ardından Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince yenileme çalışması başlatıldı.

FOTO: DHA

Bu kapsamda Hasanlar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde çalışan 30 köylü kadın Örenköy Arıkaltı mevkiindeki yanan 7 hektarlık ormanlık alanda fidan dikti.

Kooperatif Başkanı Mehmet Tahran, köylü kadınların dikim çalışmalarına katılarak hem üretime hem de alile bütçelerine katkı sağladıklarını söyledi. Fidan diken köylü kadınlardan Ayşe Altınay, fidan dikim işinde çalışarak hem aile ekonomisine katkıda bulunduklarını hem de yeni nesillere yeşil alanlar bırakacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

FOTO: DHA

Ayşe İnal de işlerini severek yaptıklarını belirterek, “Kooperatifimiz bizlere iş imkanı sağlıyor, biz işimizi severek yapıyoruz. Ayrıca ormanlarımızı yeşertiyoruz. Devletimizden daha çok iş istiyoruz” dedi. (DHA)

Yaşam

Yangında zarar gören ormanlık alan, kadın eliyle yeşeriyor
Yaşam