Utkan Aydın
7 Mayıs 2021

Yalçın duygusal Terim soğukkanlı


Yılın son derbisi. Belki de şampiyonun belli olacağı maç. Hataların ve anlık kararların sonucu belirleyeceği 90 dakika. Üç skordan ikisinin Beşiktaş’a yaradığı, Galatasaray’ın kazanmaktan başka şansının olmadığı bir gece…

Siyah-beyazlılar, sezon genelinde Sergen Yalçın’ın karakterine uygun bir oyun sergiledi. Agresiflerdi. Duygu yoğunluğu yaşadılar ama sahada rahat hissettiklerinde yeteneklerini gösterebildiler. Yalçın’ın bazen diline vuran anlık parlamalarının sahadaki yansıması oldu oyuncular. Maçların belli bölümlerinde rakipleri boğdular. Hataya açık coşkularını dizginlerlerse işi bitirme kapasitesine sahipler.

Sarı-kırmızılılar ise Fatih Terim’in devasa kariyerinin özellikle son bölümünde gösterdiği soğukkanlı duruştan faydalanmalı. Son haftalarda iyi oynamasalar da ‘bu işi çözeriz’ duygusunu hiç yitirmediler. Derbide ise bu sezon sık sık yaşadıkları mental zafiyetlerini rakibe hissettirmemeleri gerek. Beşiktaş, Galatasaray’ın en ufak konsantrasyon kaybını cezalandırabilecek güçte. Terim, kenardaki liderlik profilini sergilerse, takımı da şampiyonluk heyecanını son iki haftaya taşıyabilir.

Futbol, taktik-teknik kadar artık anları yakalamaya doğru gidiyor. Saha içindeki yetenekler, özgürlükleri kadar kendilerini gösterebiliyor. Terim ve eski öğrencisi Yalçın’ın liderlik yetenekleri sınanacak. Maç sonunda futbolseverlerin iki takımı da alkışlaması dileğiyle.

Yazarlar

Yalçın duygusal Terim soğukkanlı
Utkan Aydın