Vatandaşların borçları artarken gelirleri azaldı

Vatandaşların borçları artarken gelirleri azaldı

BETAM’ın yaptığı araştırmaya göre salgının hane gelirleri üzerindeki etkisi yıkıcı oldu. Vatandaşın yüzde 30-44’ünün gelirleri azaldı, yüzde 42.7’nin borçları arttı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından yapılan “Covid-19 salgınının hane gelirleri üzerindeki yıkıcı etkisi” raporu, halkın gelirinin azaldığını, borçlarının ise arttığını gözler önüne serdi.

Buna göre: Ortalama kişisel gelir şubat ayında 3 bin 673 TL iken eylül ayında 3 bin 505 TL’ye, yüzde 4.6 geriledi. Aynı dönemde eşdeğer hane gelirleri şubat ayında 2 bin 242 TL’den eylül ayında yüzde 4.5 düşerek 2 bin 140 TL’ye indi.

Vatandaşın yüzde 30’unun salgın nedeniyle gelirleri azaldı. Bu gelir kayıpları karşısında hanelerin neredeyse dörtte biri harcamalarını kıstı. 2018’de aylık geçimini çok zor sağladığını söyleyen hanelerin oranı yüzde 3.2 iken Eylül 2020 itibarıyla bu oran yüzde 10.1’e yükseldi.

Hanelerinin geçimini sağlamakta zorlananların payı yüzde 10’dan yüzde 19.6’ya çıktı. Biraz da olsa zorluk çektiğini söyleyenler ise yüzde 17.5’ten yüzde 41.9’a fırladı. Gıda harcamalarında zorlananların oranı yüzde 38’e yükseldi.

Haneler, harcamalarını kıstıklarını, tanıdıklarından borç, işyerlerinden avans aldıklarını belirtti. Gelir düşüklüğü en çok dar gelirli ailelerde görüldü.

Pervin SÜMER/KORKUSUZ

Gündem

Vatandaşların borçları artarken gelirleri azaldı
Gündem