İstemsiz kasılma nedeniyle ilişkiye girememe sorunu olan vajinismus kadınlarda sık görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Doğru tedavi edilmezse farklı şekillerde devam edebilir.

Tedaviye rağmen niye sorun bitmiyor?

SORU:

32 yaşındayım ve 2 yıldır evliyim. Vajinismus sorunum vardı, tedavim 10 gün önce bitti, 1 hafta sorun yaşa­madım ama şimdi yine acı çekiyorum. Acaba neden böyle oldu? N.S./Manisa

CEVAP:

Genellikle iyi tedavi edilmeyen vaji­nismus disparoni denilen ağrılı ilişkiye dönüşerek devam eder. Disparoni zorla da olsa ilişkiye girebilmeyi ama ilişkiden haz almak yerine acı çekilme­si şeklinde tanımlanır. Bunun nedeni cinsel terapinin merkezine haz alma ve doyumlu bir cinsellik yerine meka­nik bir şekilde penis-vajina ilişkisini koymaktır. Neyse ki bunun da tedavisi vardır. Daha fazla tensel temas, daha fazla sevişme ve uyarılmanın artırıl­masıyla bu sorun aşılabilir. Biraz sabırlı olmalı, kendinize zaman tanımalısınız.

Cinsel hayatımızı nasıl sürdürebiliriz?

SORU:

38 yaşındayım ve menopoza girdim. Bu yüzden cinselliğe karşı tüm ilgimi kaybettim. Eşim bu durumdan çok rahatsız, ne yapmalıyım? R.D./İstanbul

CEVAP:

Menopozda cinsel yaşam değil, doğur­ganlık sonlanır. Menopoza giren kadının cinsel yaşamı bitmez farklı bir boyutta devam eder. Menopoz bazı kadınlar için gebelik riskini ortadan kaldırdığından cinselliğin daha özgür yaşanmasını sağ­layabilir. Bununla birlikte kadında me­nopoz dönemine özgü vajinal kuruluk gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilir Bunu önlemek ve vajinal ıslanmayı kolaylaş­tırmak için kayganlaştırıcı krem kullanı­labilir, daha fazla erotizme ve fantezilere yer verilerek menopoz öncesi cinsel yaşama dönülebilir. Sizin durumunuzda cinsel ilgi kaybını kabul etmeyip kadın yönünüzü güçlendirerek cinsel isteğinizi yeniden canlandırabilirsiniz.