Vajinismus tedavisinde geç kalınırsa hastalarda hem tedaviye direnç hem de umutsuzluk gelişir. Bu nedenle tedavisi ertelenmemeli, erken dönemde harekete geçilmelidir.

Bu problemle nasıl başa çıkabilirim?

3 yıldır evli bir kadınım. Eşimle hala cinsel ilişkiye giremedik. Tam birleşme anında kasılıp eşimi itiyorum. Bu yüzden eşim de strese girdi. Ne yapabilirm? R.Y./ İstanbul

İlişkiye girme korkusu olarak bilinen vajinismus, vajinayı çevreleyen aşk kaslarında ve tüm bedende yineleyici ve sürekli biçimde istemsiz kasılma­ların olması, bacakların kapatılması, eşi üzerinden itme, seksten kaçınma, titreme, fenalık hissi veya ağlamayla birlikte cinsel birleşmenin imkansız hale gelmesidir. Bunun nedeni, ilişki sırasında korkunç ve dayanılmaz bir ağrı olacağı beklentisi, kızlık zarı ve aşırı kanama korkusu, katı ve tutucu bir çevrede yetiş­mekten kaynaklanan negatif cinsellik ve beden algısı vardır. Bir erteleme ve ka­çınma bozukluğu olan vajinismusun ke­sin tedavisi vardır. Uzun süreli vajinismus hastalarında tedaviye direnç ve umut­suzluk fazla olur. Bu nedenle vajinismus tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar kolay ve sonucu başarılı olur.

Cinsel hayatımız yine eskisi gibi olur mu?

SORU:

13 yıldır evli 34 yaşında bir kadınım. Severek evlendik ama eşimle cinsel hayatımız bitti. Bu yüzden evliliğimizde de sıkıntılar yaşıyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz? M.D./Bursa

CEVAP:

Kadın-erkek ilişkisinin öncelikli ihti­yacı şehvettir ama bize şehvetin kötü, ayıp, yanlış olduğu ve evlilik kurumunun kutsallığına uygun olmadığı öğretilmiştir. Ancak gerçek tam tersidir, çünkü evlilikte şehvet biterse, aşk biter, arzu biter, ilgi biter. Bunların olmadığı bir evlilik ise sadece bir ev arkadaşlığından ibaret olur. Kadınlar dış görünümlerinde istedikleri gibi oynayarak eşinin ilgisini çekebilir. Erkek ise kadınını geri kazanmak istiyor­sa ve onun istediği gibi kendisine şehveti hatırlatmasını istiyorsa öncelikle flört günlerindeki nazik ve romantik adama dönmeli. Bunu kendi başlarına başa­ramayan çiftler ilişkilerindeki tutkuyu ve romantizmi artırmak için bir evlilik terapistine de başvurabilir.