Cinsellik denince akla yalnızca cinsel birleşme geliyor. Oysa cinsellik bunun çok daha ötesi; zamanı, yaşamı, duyguları, ortak hayalleri paylaşmaktır.

Eşimle yakınlaşmak için ne yapabilirim?

SORU:

5 yıldır evli bir çiftiz. Eşimle hiç birlikte va­kit geçiremiyor, ortak bir şey yapmıyoruz. Evde herkes kendi köşesinde oturuyor. Yatma saati gelince eşim benimle seviş­mek istiyor ama ben aramızda bir payla­şım olmadığı için istemiyorum. Bunun bir çaresi var mı? Ş.C./ İstanbul

CEVAP:

Cinsellik, cinsel birleşmeden çok daha ötesi, zamanı, yaşamı, duyguları, ortak hayalleri paylaşmaktır. Bu da birlikte geçirilen kaliteli zamanla olur. Kaliteli zaman aynı evde olmak değil, karşılıklı birbirine odaklanarak kendile­rinden ve ilişkilerinden konuşmaktır. Ancak bir­likte zaman geçirebilen çiftler gerçek anlamda bir çift olabilirler. Birbirine yakın çiftlerde cinsel istek artar ve cinsel yakınlık daha doyumlu ve doyurucu olur. Uyumlu bir cinsellik için bir çeşit ön sevişmenin de ön sevişmesi diyebileceğimiz iletişim ve paylaşım temelli kaliteli zaman geçirmek çok önemlidir. Sizin durumunuzda öncelikle çift ilişkisi ve evlilik doyumunu gözden geçirmeniz ondan sonra cinsel sorunlara odak­lanmanız daha uygun olur.

Düzgün bir ilişkinin püf noktası nedir?

SORU:

28 yaşında bekar bir erkeğim. Sosyal medya ve tanışma sitelerinden yeni arkadaşlar buluyor, bazılarıyla görüşüyor ve cinsellik yaşıyorum. Ancak söylenen yalanlar ve sahte resimler nedeniyle birçoğu başlamadan bitiyor. Düzgün bir ilişki için ne önerirsiniz? H.Y./ Adana

CEVAP:

Sosyal medya ve internet birçok kişiye ken­dilerini olduklarından daha farklı sunabile­cekleri, hayali bir kişilik yaratma ve bu sayede ilgi görme beğenilme ihtiyaçlarını karşılama olanağı sağladı. Sosyal medya ve tanışma si­telerinde bir mitolojik kahraman olan Apollon kadar yakışıklı ve karizmatik, Venüs kadar güzel ve seksi kadınlardan geçilmiyor. Peki, gerçek böyle mi? Anonim olmanın verdiği güven, kolaylıkla bir ilüzyonun içine girmeyi ve bir süre sonra buna inanmayı, kolaylıkla yalan söylemeyi ve ötekini kandırmayı normalleşti­riyor. Gerçeklikten uzaklaştıkça hayal kırıklığı ve umutsuzluk artarak zamanla tümüyle kandırma üzerine kurulu bir oyuna dönü­şüyor. İnternetten tanışmaya tümüyle karşı olmamakla birlikte, geleneksel bakış açımı koruyor, gerçek ilişkilerin yaşamın içinde ger­çek ortamlarda olacağını düşünüyorum. Sizin umutsuzluğa düşmeden karşı cinsle tanışma şansını artırabileceğiniz sosyal ortamlarda daha fazla bulunmanız, aile ve arkadaş ilişki­lerinizi güçlendirmeniz önerilebilir.