Tunca Nehri kıyısındaki aydınlatma direklerine çevrecilerden tepki

Tunca Nehri kıyısındaki aydınlatma direklerine çevrecilerden tepki

Edirne Belediyesince, Tunca Nehrinin kıyısında yapımına devam edilen yürüyüş ve bisiklet yoluna aydınlatma direkleri dikilmesine çevreciler tepki gösterdi.

Edirne Belediyesi tarafından 2020nin ocak ayında Tunca Nehri kıyısında yapımına başlanan bisiklet ve yürüyüş yolu projesinde ilk olarak beton yol yapıldı. Duruma çevre gönüllüsü derneklerin itiraz etmesiyle beton yol 5 ay sonra kaldırıldı.

Devam eden projenin değiştirilmesinin ardından bu kez de söz konusu yol üzerine 150 aydınlatma direği dikildi. Aydınlatma direklerinin bölgedeki canlı habitatını etkileyeceğini söyleyen çevreciler, duruma itiraz etti. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, projenin yapılırken, bilim insanlarından yardım alınması gerektiğinin altını çizdi.

AYDINLATMAK İÇİN 150 DİREĞİN HİÇBİR ANLAMI YOK

Söz konusu bölgenin nehir kıyısı ve doğal ortam olduğunu söyleyen Eren, “Burası bir kıyı, doğal ortam. Burada bir canlı habitatı var. Bizim dışımızda da canlılar var. Böceği, kelebeği, bitkisi var. Böyle bir projenin buraya yapılması son derece yanlış. Bu kadar bir alanı aydınlatmak için 150 direğin hiçbir anlamı yok.

Hele ki doğal bir ortamda sabaha kadar ışık koymanın bir anlamı yok. Buradaki canlı habitatı yok edersiniz. Buraya yapılan yürüyüş yolunun da aslında bir anlamı yok. İnsanlar zaten patika haline dönmüş bir yol üzerinde yürüyorlardı. Gereksiz yere, pahalı malzemeler kullanılarak bir çalışma yapıldı” dedi.

FOTO: DHA

CANLILARI KORUYAN BİR PROJE OLABİLİRDİ

Büyük projeler yapılırken, bilim insanlarıyla ortak çalışılması gerektiğini belirten Eren, “Biz önce büyük projeler yapılırken, Trakya Üniversitesinde ilgili bölümlerle görüşülmesini istiyoruz. Belki biyoloji bölümüyle burada yaşayan canlıları korumaya yönelik bir proje olabilirdi.

Aksine buradaki canlı toprağı ortadan kaldırıp üzerine beton dökmek bir projeye yakışmaz. Bu doğal bir proje değil. Üstelik Edirne Belediyesinin geçmişte doğa dostu projelerle ödül almışlığı var. Böyle bir belediye nasıl bu kadar doğaya ve canlılara aykırı proje yapabiliyor. Bunu soruyoruz Edirne Belediyesine” diye konuştu.

TAŞKIN SAHASINA ÇİVİ BİLE ÇAKAMAZSINIZ

Söz konusu bölgenin aynı zamanda taşkın sahası olduğunu da hatırlatan Ayten Eren, “Burası aynı zamanda taşkın sahası. Taşkın sahasına çivi bile çakamazsınız. Burada görüyorsunuz 150 tane direk çakılmış durumda. Burayı bir sel aldığı zaman bu zararın hesabını kim verecek? Önceden defalarca uyarılmış bir proje üstelik.

DSİ’ye, Orman Müdürlüğüne, Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğüne bunları tek tek yazıp itiraz ettik. Aynı şeyi Tavuk Ormanında da yaptık. Nitekim arkasından yapılan direkler söküldü, taşlar yerinden oynadı gelen selle. Orada da bir kamu zararı vardı ve bunu belediyeye yazılı olarak sormuştuk” ifadelerini kullandı. (DHA)

Yaşam

Tunca Nehri kıyısındaki aydınlatma direklerine çevrecilerden tepki
Yaşam