Gökmen Özdenak
8 Mayıs 2022

Tribünler neden boş?


Bu bize ne gösteriyor? Ligimizde kalitenin ve rekabetin olmadığını. Doğal olarak Avrupa’daki bütün büyük ligleri izleme şansımız olduğu için Türkiye ile oraları da mukayese etme şansımız oluyor. Avrupa kulüplerinin tribünlerin dolması adına en ufak yaptırımları bile yok. Şampiyonlukta iddialı olmasalar bile sahadaki futbol kalitesinin yüksek olması tribünlerin dolmasını sağlar. Çünkü heyecan var.

Bizde ise ne heyecan kaldı ne kalite. Mesela dün akşamki Başakşehir-Galatasaray maçı. Ne kanat akını var ne doğru düzgün hücum organizasyonu ne kaliteli pas ne çok şut? Böyle futbolu kim izlesin? Taraftar heyecan yaşamayacaksa tribüne neden gelsin?

38 yıl sonra şampiyon olan Trabzonspor, ortalama 23 bin seyirciyle oynamış. Galatasaray 18, Fenerbahçe 17, Beşiktaş 15 bin taraftar ortalaması tutturmuş. Üç büyük kulübün statlarının kapasitesi de 40-50 bin civarında. Kasımpaşa 1200, Başakşehir 796, Karagümrük 675 ortalama taraftar önünde maça çıkmış. Bu kadar büyük paralar harcanarak yapılan bu statlar nasıl dolacak?

Sözüm üç büyükler özelinde ligdeki tüm takımlara. Her sene şampiyon olmak zorunda değilsiniz ancak her maçınızda kaliteli futbol oynayıp tribünlere sizleri seyretmeye gelen taraftarı doyurmak zorundasınız.

Yazarlar

Tribünler neden boş?
Gökmen Özdenak