TL’deki rekor değer kaybı dünya basınında

TL’deki rekor değer kaybı dünya basınında

Türk Lirası’ndaki değer kaybı, bir kez daha dünyanın gündeminde. Dolar, geçtiğimiz hafta rekor üstüne rekor kırdı. Yıla 5.94 seviyesinden başlayan dolar/TL, önceki 8.32’yi görerek rekor tazeledi.

TL, Brezilya realinin ardından yılbaşından bu yana dolar karşısında dünyada en çok değer kaybeden para birimi oldu. Bloomberg, Financial Times, Reuters, The Wall Street Journal ve BBC gibi dünyanın önde gelen ajansları ve gazeteleri, TL’deki değer kaybına ilişkin haberlerinde jeopolitik gerilimlere ve Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutarak piyasada yarattığı hayal kırıklığına dikkat çektiler.

Gazeteler, ABD’de Joe Biden’ın seçilme ihtimalinin artmasının Türkiye’ye karşı yaptırım endişelerini artırdığını vurguladı. Yabancı analistler, TCMB’nin olağanüstü toplantı yaparak sert faiz artışına gitmesi gerektiğine işaret etti.

Bloomberg, “TL, bu yılın en sert aylık düşüşüne yöneldi” başlığını kullandı. İngiliz Financial Times, “Merkez Bankası yaklaşımını savunurken TL rekor düşük seviyeye geriledi” dedi. BBC, “Jeopolitik gerilimler, TL’yi zayıflatıyor” ifadesini kullandı.

The Wall Street Journal gazetesi ise  “TL’deki sarsıntılı sürece ABD seçimleri eklendi” dedi. İngiliz Haber Ajansı Reuters da, TL’deki değer kaybını sık sık sayfalarına taşıyor. Ajansın haberlerinde, TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahmini 3.2 puan artışla yüzde 12.1’e yükseltmesi sonrasında TL’nin rekor düşük seviyeye gerilediği belirtildi.

Haberde, geçen hafta TCMB’nin faizi sabit tutmasına ve Ankara’nın ABD, Fransa, Yunanistan ile yaşadığı gerilime ve Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmaya değinildi.

Gündem

TL’deki rekor değer kaybı dünya basınında
Gündem