Mustafa Kanarya
7 Ocak 2022

Tarihi fırsat kapıda


Büyük kulüpler hem yetiştirici hem yarışmacı olabilir mi? Dünyanın dört bir yanında bunu başaran kulüpler var. Aslında Türkiye’de de örnekler mevcut. 1970’lerin sonlarında başlayan Trabzonspor fırtınası buna örnek. Beşiktaş’ın üst üste 3 şampiyonluğunda altyapı oyuncuları başroldeydi. Sonrasında büyüyen ekonomik pastadan daha çok pay alabilmek için, özellikle de 2000’lerden itibaren kulüpler har vurup harman savurdu. Sonuç: Hepsi uçurumun kıyısında. Büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda ekonomik mecburiyetler kulüplerin tekrar özüne dönmesini zaruri kılacak.

Ancak Beşiktaş için belki de tarihi bir fırsat kapıda. Nasıl mı?

Sergen Hoca sonrasında emaneten koltuğa oturan Önder Karaveli, büyük iş başardı. TFF Süper Kupa zaferinden söz etmiyorum. Ben hayatımda ilk kez takım kaptanının bir kupayı hocasını çağırarak kaldırdığına şahit oldum. Demek ki Önder Hoca takım içinde çok seviliyor. Yıllarını oyuncu gelişimine harcamış, Beşiktaş ruhunu iliklerine kadar hisseden, duruşuyla büyük takdir gören Karaveli, Beşiktaş’ta ‘ikinci feda’ dönemi için biçilmiş kaftan olur bence.

Bu takımın sezon sonu 16 oyuncusunun kontratının bittiğini de göz önüne alırsak, yapılacak cesur bir altyapı hamlesi Beşiktaş’ı rakiplerinin önüne taşıyabilir. Belki 1-2 sene şampiyon olamaz ancak sonrasında lige ambargo koyacak temeller atılmış olur.

Dünyanın yatırımını yapıp Avrupa’da 0 çekmek mi, kendi çocuklarınıza biraz sabretmek mi? Kararı siz verin…

Yazarlar

Tarihi fırsat kapıda
Mustafa Kanarya