Ümit Zileli
28 Nisan 2021

Tam kapama var sosyal devlet yok!..


Saray, sonunda 17 gün süreyle kapama kararı aldı…

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre denetimler iyice sıkılaştırılacak… Zincir marketler bile sınırlı çalışacak, pazar günleri kapalı olacak… Tüm okullar uzaktan eğitim yapacak, sınavlar iptal… Muaf tutulanlar hariç tüm işyerleri kapalı olacak, seyahatler kısıtlanacak filan…

Çok ama çok geç olmasına rağmen, bilim adamları, hekimlerin aylarca yırtınmasından, vaka ve ölüm sayıları da zirve yaptıktan sonra iktidar en nihayet bu kararı almak zorunda kaldı! İyi de yaptı, diğer bir deyişle doğru kararı aldı…

İyi de, 3 hafta evinde oturan dar gelirli insanlar taş mı yiyecek!..

Milyonlarca insan ev kirasını, elektriğini, doğalgazını nasıl ödeyecek? Evine nasıl ekmek götürecek? Ekmek dedim de aklıma Ümraniye geldi; İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu ilçede Halk Ekmek Büfesi açmak istedi, Ümraniye Belediyesi’nin zabıtaları bu girişimi tekme tokat önlemek için cansiperane bir direniş gösterdi iyi mi! Bir kadıncağızın meydandaki haykırışı ise bu engelleme barbarlığına kapak oldu:

İnsanları canından bezdirdiniz. Elinizi ekmeğimizden çekin, yeter artık!..

AKP’li Cumhurbaşkanı, önceki akşam getirilen yasakları güzel
güzel anlattı. Ancak esnafa, yurttaşa, çalışanlara bir kuruşluk bile sosyal yardımdan, fatura ertelemesinden tek kelimeyle bile söz etmedi!..

Yurttaş üç hafta süreyle Tanrı’ya havale edildi!..

Halkına en az yardımı yapan ülkeler grubundayız!

Zaten IMF bu yönetimin zavallılığını bir raporla tüm dünyaya duyurdu:

Ülkelerin kişi başına gelir oranlarına göre pandemi destek ve harcamalarının oranlarını inceleyen kuruluşun verdiği bilgilere göre Türkiye yüzde 1.9 oranıyla halkına en az yardım yapan en dipteki ülkeler arasında yer aldı!

Aynı Türkiye, şirketlere destek konusunda ise başı başı çekiyor!.. GSHM’nin yüzde 6.4’ünü şirketlere ayıran bu iktidarın sağlık sektörüne ayırdığı destek yüzde 0.3, yurttaşa sağlanan destek ise yalnızca yüzde 0.4…

İktidar, açıklanan genelgede yer almamasına karşın, 17 gün süreyle alkol satılmasını da yasakladı. Böylece Tekel malı satan esnafı daha ilk kalemde harcayıp, yokluğa mahkum etmiş oldu! Corona ile içki yasağının arasındaki bağı hiç kimse anlayamadı doğal olarak; hukukçular, bu durumun yasal olmadığını açıkladılar. Peki niçin yasaklanmıştı?  Tepkilerden üçünü paylaşayım:

-Cumhurbaşkanı sevmiyor!

-Bir yatak odasına girmediğiniz kaldı!

-Bugün bu yasağa ses çıkarmıyorsak, yarın başka alanlara da müdahale olacaktır!

“Alan el veren eli görmeyecek!”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise “Sosyal devlet yoksa sosyal belediye var” diyerek 232 bin aileye 100 milyon TL’lik yardım paketini açıkladı! İşte “adam gibi” Başkan’ın twitter mesajı:

Her iyilik çağrımızda alan elin görmediği veren el oldunuz… Bazen garibin iftarına aş, bir çocuk yüzüne tebessüm, Hızır’ca yetişen el oldunuz… Kuban Bayramı öncesinde de kimsesizlerin kimsesi olmak için “Afiyet ver” kampanyası başlatıyoruz.

Başkent Kart” projesini hayata geçiren Mansur, 113 bin ailenin kartına 400’er lira lira yatırılacağını, böylece bir tüccarın zengin edilmeyeceğini, ailelerin sadece standart paketleri değil, ihtiyacı olan ürünleri seçerek alabileceklerini söyledi… Ama en çok şu cümlesine bayıldım:

Biz çikolata dağıtamıyoruz. Ailelerden ricam çocuklarına çikolata alsınlar!

Yeni Aile Bakanı Derya Yanık’ın kulakları çınlamış mıdır bilmiyorum ama şunu çok iyi biliyorum:

Bu iktidarın yönettiği devlet, artık bir sosyal devlet değildir!

İyi ki, mangal gibi yüreği olan başkanlar var; Mansur Yavaş’a tüm çocuklar adına yürekten teşekkür ediyorum…

İyi ki varsınız sayın Başkan!

Yazarlar

Tam kapama var sosyal devlet yok!..
Ümit Zileli