Suudi Prens’in Kanada’ya suikast timi yolladığına ilişkin açılan davanın reddi talep edildi

Suudi Prens’in Kanada’ya suikast timi yolladığına ilişkin açılan davanın reddi talep edildi

Suudi Arabistanın eski istihbarat yetkilisi Saad Cebri, Veliaht Prens Muhammed bin Selmanın kendisini öldürtmek için Kanadaya gönderdiği suikast timi için ABD’de açılan davada 107 sayfalık savunma ortaya çıktı. Veliaht Prens Muhammed bin Selmanın avukatları Cebri’nin iddialarına İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeareden alıntılarla cevap vermesi dikkat çekti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Salman’ın, ABDde eski bir Suudi istihbarat görevlisini öldürtmek için suikast timi görevlendirme’ suçlamasıyla aleyhine açılan davada, Prens Salmanın avukatları tarafından iki gün önce sunulan savunmada davanın reddini istedi. Prens Muhammed Bin Salman’ın avukatları, Salmanın ülke lideri olarak  ‘dokunulmazlığı olduğunu ve ABDdeki sivil davalarda yargılanamayacağını belirtti.

İDDİANAMEDE SHAKESPEARE SÖZLERİ

Eski bir Suudi istihbarat görevlisi olan Saad al-Jabri (61), Ağustos ayında ABD federal mahkemesine başvurarak Prens Salmanın (35), 3 yıl önce kendisini öldürtmek için Kanadaya suikast timi (Kaplan Timi) gönderdiğini iddia etti. Suikast timi, 3 yıl önce Kanadaya girerken yetkililer tarafından gözaltına alınmıştı

ABD mahkemesi, Cebrinin İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeareden alıntıladığı 107 sayfalık iddialarını değerlendirmiş ve davayı açmaya karar vermişti. Prens Salmanın avukatları, pazartesi günü mahkemeye sundukları savunmada Salmanın göreve geleceği önceden belirlenmiş yabancı bir devlet lideri olduğu için dokunulmazlığı olduğunu ve Cebrinin kendi suçlarını gizlemeye çalıştığını ileri sürdü.

KOVUŞTURMADAN MUAF AÇIKLAMASI

Cebri ise suikast teşebbüsü nedeni olarak kendisinin çok şey bildiğini ve bu sebeple Salmanın kendisini öldürtmek istediğini ifade etti. Veliaht Prens Salmanın avukatları ise davanın düşmesi için verdikleri savunmada, “devlet başkanı” olarak kovuşturmadan muaf olduğuna dikkat çekerek görevde bulunan yabancı liderlerin ABD’deki sivil davalardan muaf olduğunu belirtti

“CEBRİ’NİN İDDİASI HUKUKSAL DEĞİL”

Salmanın avukatları, Cebri’nin iddianamesini “Veliaht Prensi, Shakespeare’in en büyük kötü adamlarından birine benzeten bir giriş dahil olmak üzere dramatik olduğunu” ifade etti. Avukatlar, Cebrinin iddianamesini edebiyat açısından faydalı olduğuna bakılmaksızın hukuksal olarak başarısız olduğunu belirtti.

WHATSAPP YAZIŞMALARI YAYIMLANMIŞTI

Bin Salmanın Cebriye yazdığı mesajlar dava dilekçesine girmiş, Bin Selman Eylül 2017de attığı mesajda Cebriye ulaşmak için her türlü yolu deneyecekleri ve zarar verebileceklerini belirtilmişti.

Gündem

Suudi Prens’in Kanada’ya suikast timi yolladığına ilişkin açılan davanın reddi talep edildi
Gündem