İbrahim Daş
13 Haziran 2022

Suriye ile ilgili çelişkili haberler!


Suriye ile ilgili çelişkili haberler var. Suriye’nin kuzeyine düzenlenecek operasyon öncesi yayınlanan bu ilginç haberlere bakıldığında, Suriye PYD’nin de içinde olduğu SDG ile işbirliği yaptığı ifade ediliyor!

Hatta SDG, Türkiye’nin operasyonuna karşı Suriye’ye işbirliği için başvurduğu haberleri yer alıyor. Operasyon bölgesinden yapılan haberlere bakıldığında ise PYD’nin kendi bayrağını indirip Suriye bayrağı astığı haberleri dikkat çekiyor!

Yani Suriye’yi BOP ile parçalayan ABD’nin, bölgedeki işbirlikçisi olan SDG ile (içinde PYD, YPG, ÖSO var) Suriye işbirliği yapıyor! Mümkün mü?

Yersen her şey mümkün!

Tarafları bir gözden geçirelim. 18 Aralık 2015’te BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına ve devamındaki Soçi ve Astana çalışmalarına bakılırsa bu mümkün değil! ABD’nin ve BM’in bugüne kadar aksi bir kararı yok! Hatta geçen hafta SDG, Suriye’nin yetki yani devlet yönetimini paylaşmak niyeti yok diye yaptığı açıklamasını da hatırlatmak gerekiyor.

2254 sayılı kararda Esad yok! 10 Haziran’da BBC’nin haberine göre Russia Today’e konuşan Esad’ın açıklamalarına bakıldığında böyle bir şey olmadığı gibi hem Türkiye’yi hem de SDG ve tüm bölücülerin işgalci olduğu ifade ediliyor. Uluslararası hukuka göre Türkiye’nin işgalci konuma düşürülmesi ise çok ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkarılabileceğini de unutmamak gerekir…

Son olarak Suriye Sosyal Milliyetçi Partisi Başkanı Ali Haydar, Türkiye’nin Tel Rıfat’a yönelik olası bir operasyonuna ABD’nin engel koymayacağını belirterek, “Çünkü orada Suriye ordusu var” dedi… “Suriye ordusunun bulunduğu bir bölgeye saldırılırsa ABD buna sessiz kalır. Tel Rıfat da şu an Suriye ordusunun kontrolünde.” dedi. Görülen o ki Ortadoğu cephesinde BOP’ta bir değişiklik yok…

Ekonomik açılım!

Ekonomiyi kötü yönettikleri için değil “yeni ekonomik model” uyguladıkları için kriz yaşanıyor. Bunun sonucu olarak da yaşanan ekonomik sorunları sadece yönetemiyorlar şeklinde özetlemek ise gerçeği gölgeliyor.

AKP Manisa milletvekili Uğur Aydemir’in, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, “Memurlar da devlete yük oluyor” sözü aslında bu ekonomik modelin özetidir. Türkiye’de her şey en az 5 katı artarken emekli ikramiyesi neden 50 bin lira arttı neden 5 katı artırılıp 1 milyon lira yapılmadı?

İşte burada “büyük sıfırlama” var!

TÜSİAD Aralık 2021’de iktidara “iktisat bilimi kurallarına dönün” çağrısı yapmıştı. TÜSİAD’ın bahsettiği “iktisat bilimi” 20. yüzyılın ulus devletleri kuran önderlerinin temelini attığı bilimlerden birisidir. Bir ülkenin Rejimi değişir de ekonomik modeli değişmez mi?

Yargıda, orduda, yasamada, ekonomide, eğitimde, sağlıkta kısacası her alanda bir sıfırlama olmadan ulus devlet parçalanır mı?

Büyük sıfırlama kapsamında uygulanan “yeni ekonomik model” ile Türkiye ekonomisinin sıfırlama çalışmasını görmek ve tehlikeyi halka anlatmak herkesin yurttaşlık görevidir.

Parlamenter sisteme dönüş için bu şarttır…

Yazarlar

Suriye ile ilgili çelişkili haberler!
İbrahim Daş