Alper Mert
3 Ocak 2020

SPORTİF DİREKTÖR D’AVİLA OLSUN


Beşiktaş’ın mali olarak tarihi darbe yediği dönem Yıldırım Demirören’in, Jorge Mendes’li günleriydi. Dünya üzerinde başka menajer yokmuş gibi sadece Jorge Mendes ile çalışan Demirören sonunda ortaya çıkan anlamsız komisyon bedelleri sebebiyle koskoca kulübü resmen Portekizli menajerin elinde oyuncak haline getirdi. Tahsil edeceği komisyon bedeli yükseldikçe sesi daha çok çıkan Mendes, transfer masasında belirleyici olmaya başlamıştı.

Yaşanan bu iflas süreci daha sonra bütün takımlara örnek oldu. Göreve gelen başkan ve yönetim kurulları, kulüplerin transfer çalışmalarında sürekli aynı menajerlerle çalışmama konusuna dikkat etmişlerdir.

Galatasaray’da son dönemde yeni bir Jorge Mendes olma yolunda ilerleyen menajer William D’Avila ismini sıkça duymaya başladık. Gelende D’Avila gidende D’Avila var! Futbol dünyasında başka menajer yokmuş gibi her transferin içine bu arkadaş dahil oluyor.

Kulübün altyapısındaki isimlere kadar nüfus eden D’Avila son olarak sezon sonunda sözleşmesi sona ereceği için bonservis bedeli ödenmeden alınması muhtemel olan Sivassporlu Emre Kılınç’ın da menajerliğini aldı. Emre’yi kim, nasıl yönlendirdi bilmiyorum ama tercihi Galatasaray olacaksa bunun için bir menajer desteğine ihtiyaç duyacağını şahsen düşünmüyorum. Tabii ki ortada bir ticaret var, saygı duyuyorum. Ancak yeni bir Jorge Mendes olayının yaşanmaması için Galatasaray yönetimi hesabını, kitabını en iyi şekilde yapmalı. Transferin belirleyici unsurları, başkan, yönetim kurulu ve teknik heyettir. Bir menajer bütün transfer çalışmalarını yürütecekse resmen sportif direktör görevine getirilsin. En azından maliyeti daha uygun olur.

Yazarlar

SPORTİF DİREKTÖR D’AVİLA OLSUN
Alper Mert