Şişli’de öldürülen İranlı Mesut Mevlevi cinayetinde çarpıcı ifadeler

Şişli’de öldürülen İranlı Mesut Mevlevi cinayetinde çarpıcı ifadeler

Şişli’de geçen yıl öldürülen İranlı Mesut Mevlevi cinayeti soruşturmasında tutuklu şüphelilerin ifadeleri ortaya çıktı.

Mesut Mevlevi 14 Kasım 2019’da  Şişli’de silahlı saldırı sonucu, vücuduna isabet eden 5 mermiyle öldürüldü. Olay sonrası tutuklanan bazı şüphelilerin ifadelerinde cinayetle ilgili çarpıcı bilgiler yer aldı. Mesut Mevlevi cinayetinin şüphelisi Sına Forouharın  şüphelilerden Amin Parvazi ile  firari şüpheli Ali Esfanjani  arasında geçen konuşmaya tanık olduğunu belirterek, şunları söylediği öğrenildi:

“Ali, Amin Bey’e Böyle bir adam var, İran’ı dolandırıp Türkiye’ye geldi diyordu. Şahsın fotoğrafını da tahminen 15 gün önce gördüm. Bu şahsın öldüğünü de Serkan ve Amin AVM’de konuştular. Aminin kardeşi ile İhsan ve Cabbari adlı iki misafiri vardı. Ali telefonla Amini aramış, ‘Bu şahsı benim yanımda öldürdüler, ben de kaçtım. Benim başım belaya girdi’  demiş.

Aminin bize anlattığına göre; Ali bu şahsı iki İranlıya teslim edecekmiş. Karşılığında 25 bin dolar ve pasaport alacakmış. Öğrendiğim kadarıyla bu kişiler Aliden ölen şahsı kendilerine teslim etmesini istemiş. Aynı zamanda tehdit etmiş. Seni Türkiye polisine teslim ederiz, bir daha aileni göremezsin, ailenin başı belaya girer, demişler.”

Şüphelilerinden Birol Özdemirin de ifadesinde, İranlı uyuşturcu kaçakçısı Naci Şerif Zindaşti ile 20 yıllık arkadaşlığı olduğunu, olaydan 3-4 gün önce görüştüğünü, Bursa’daki eviyle ilgilenmesini istediğini ileri sürdü. Altın işi yaptığını bildiğini söylediği Zindaşti’nin  telefonuna Ata-2 adıyla kayıtlı olduğunu söyleyen  Birol Özdemir, neden bu isimle telefona kaydettiğini ise açıklamadı.

Soruşturmada Mevlevi’yi öldürdüğü değerlendirilen şüpheli Abdulvahap Koçakı da mahalleden, 3-4 yıldır tanıdığını söyleyen Özdemir, kendisi arayıp gelmesini istediğini, yardımcı olmak için gittiğini, yurtdışında yaşayan eski patronuna ait Audi marka araçla alıp bıraktığını anlattı.

Şüpheli Abdulvahap Koçakın moralinin bozuk ama sakin olduğunu, şapka takmasının dikkatini çektiğini anlatan  Birol Özdemir,  bir iki gün yanında kalmak istediğini, kendisinin de kabul ettiğini ileri sürdü.

Emniyette susma hakkını kullanan şüpheli Abdulvahap Koçak ise ifadesinde suçlamaları kabul etmedi ve  polisin gözaltına alması sırasında kendisine Para karşılığı neden öldürdün diye sorulduğunu, ölen kişiyi tanımadığını iddia etti.

Şüpheli Koçakın olayla ilgili başka hiçbir şey anlatmaması dikkat çekti.

Bir sosyal medya kanalı olan ve İran hükümetine muhalifliği ile bilinen Mevlevinin, kanalında İran istihbaratının gizli bilgi ve belgelerini yayınladığı iddia ediliyordu. Soruşturma, biri firari 13 şüpheli hakkında yürütülüyor. (DHA)

Genel

Şişli’de öldürülen İranlı Mesut Mevlevi cinayetinde çarpıcı ifadeler
Genel