Senatör Schumer: Trump için adil ama hızlı yargılama olacak

Senatör Schumer: Trump için adil ama hızlı yargılama olacak

ABD Senatosu’nda Çoğunluk Lideri Chuck Schumer eski Başkan Donald Trump’ın yargılanmasının adil ama hızlı olacağını belirtti.

ABD Senatosu’nda Çoğunluk Lideri Chuck Schumer New York’ta basın toplantısı düzenledi. ABD’nin 45’inci başkanı Donald Trump’ın azil sürecine ilişkin konuşan Schumer, Adil bir mahkeme olacak ama hızlı ilerleyecek dedi. Sürecin fazla zaman almaması gerektiğini belirten Schumer, Yapacak çok fazla işimiz var ifadesini kullandı. Schumer, büyük bir ekonomik pakete ihtiyaç olduğunu da belirtti ve Cumhuriyetçilerin bu konuda Demokratlara katılmasını umduğunu vurguladı.

BAZI CUMHURİYETÇİLER DELİLLERE GÖRE OY KULLANACAK

Cumhuriyetçi Utah Senatörü Mitt Romney de Donald Trumpa yönelik azil kararına destek verse de Senatodaki yargılamada ne yönde oy kullanacağını belirtmedi. Romney, sunulacak delillere göre oy kullanacağını söyledi. Bir diğer Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ise Senatodaki yargılamaya karşı çıkan isimler arasında yer aldı. Öte yandan, Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham da Rubio gibi Senatodaki yargılamaya karşı çıkıyor.  Senato Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnellın ise Temsilciler Meclisinin Trumpla ilgili aldığı ikinci azil kararını memnuniyetle karşıladığı Amerikan medyasına yansımıştı.

TRUMP’IN YARGILANMASI İÇİN KAÇ OY GEREKLİ?

Eski Başkan Donald Trump’ın Senatoda yargılanmasına 8 Şubatta başlanacak. Donald Trump’ın suçlu bulunması için 100 üyeli Senatoda 67 senatörün bu yönde oy kullanması gerekiyor. Senatodaki 48 Demokratla 2 bağımsız üyenin bu yönde oy kullanmasına kesin gözüyle bakılırken, Trump’ın suçlu bulunması için 17 senatörün de suçlu olduğu yönünde oy kullanması gerekecek.

İKİNCİ OYLAMA TRUMP’IN KAMU GÖREVİNDE BULUNMAMASI

Trump suçlu bulunursa, Senatoda bir oylama daha yapılacak. Senato Trump’ın bir daha kamu görevinde bulunamayacağını oylayacak. Bu oylamada Senatoda yarıdan bir fazlaya yani 51e ulaşmak yeterli görünüyor. ABD’nin 45’inci başkanı Donald Trump, Amerikan tarihine hakkında iki kez azil kararı alınan ilk başkan olarak geçmişti. (DHA)

Dünya

Senatör Schumer: Trump için adil ama hızlı yargılama olacak
Dünya