İbrahim Daş
24 Haziran 2022

Selman görevini yapıyor!


Rejimin değiştiği 16 Nisan 2016 referandumunun hemen ardından 16 Mayıs 2016’ta The New York Times’ta yeni bir BOP haritası yayınlanmıştı. Haritaya göre Türkiye başta olmak üzere Irak’tan sonra Suriye, Libya, Arabistan parçalara ayrılıyordu.

Eylül 2016’da ise Suudi Arabistan’da Muhammed Bin Selman emri ile kendine muhalif devlet adamları, bakanlar, prensler gözaltına alındı! Dış güçlerle işbirliği yaptıkları iddiası ile radikal din adamları gözaltına alındı. Hala gözaltında bulunanlar var! İdam edilenler, mahkûm olanlar da var…

2016-2018 yılları arasında Selman’ın açıklamalarına bakıldığında ülkesine “ılımlı İslam” getirmek istediğini, radikalizmi bitireceğini ifade ediyordu! Gerek ABD’nin resmi açıklamalarında gerekse CIA ve Pentegon’un raporlarında, Müslümanlar dörde ayrılıyor. Laik, siyasal, radikal ve ılımlı!

Bunların içinde ise kendine hizmet edenlere” ılımlı” Müslümanlar diyor! İşte Muhammed Bin Selman’ın bahsettiği ılımlı İslam bu anlayıştır.

Yoksa kadınların araba kullanmasını serbest bırakmasına” ılımlı” İslam denmez!

ABD BOP’ta; kendisine en iyi hizmet edecek olan ”ılımlı” kesimin “Müslüman Kardeşler Teşkilatı” olduğuna karar verip müttefik olduğu Müslüman ülkelerde iktidar yaptı ve eşbaşkan seçip uygulamaya başladı…

Suudi Arabistan’da bölünmeye karşı çıkan kim varsa çeşitli bahanelerle ya gözaltına alındı ya idam edildi ya mahkûm edildi ya da işkence ile yok edildi. Kaşıkçı neden öldürüldü dersiniz…

Bölgede Müslüman Kardeşler Teşkilatının iktidar olmadığı iki Müslüman ülke kaldı. İran ve Mısır! Mısır geçen ay ambargolardan kurtulmak için bir grup ihvan üyesini hapisten çıkardı, başına gelenlerden ders almamış anlaşılan!

Türkiye’de yaşanan bu uluslararası trafik Suudi Arabistan’ın İsrail ile resmi anlamda Abraham/İbrahim Anlaşması’nı imzalamasının trafiğidir. Türkiye’de yapılan haberler ile Abraham Anlaşmalarının sanki siyonizm ile işbirliği gibi gösterilmektedir. Oysaki gerçek bu değildir.

Türkiye’ye aynı gün Selman ve İngiltere Dışişleri bakanı gelip gidiyor olması tesadüf değildir. Bu telaş İran’a karşı Biden’ın Temmuz 2022’da yapacağı Arabistan ziyareti içindir! Telaşlı ve heyecanlı bir toplantı hazırlıklarıdır!

Trump ile başlayan Biden ile devam eden Abraham/İbrahim Anlaşmalarının İran’a yönelik olduğunu sağır sultan bilir. Temmuz’da Cidde’de gerçekleşeceği belirtilen bölgesel toplantıda, Abraham Anlaşmaları temelli bir bölgesel savunma ittifakı kurulacağı öngörülüyor.

Elbette hedef İran olacaktır!

Dünya kamuoyuna İran ile anlaşmazlık için nükleer teknolojide standartlara uymadığı servis ediliyor. Nihayetinde İran nükleer teknolojiye sahip olmasa da ABD İran’a saldıracaktır. Irak’ı hatırlayın. ABD, Irak’ı biyolojik silah ürettiği gerekçesi ile işgal etmişti!

16 Şubat 2011 BBC haberine göre ABD’ye Irak’ın biyolojik silahlar ürettiği bilgisini veren Iraklı kimya mühendisi Rafid Ahmed Alwan el-Cenabi, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada yalan söylediğini ilk kez kabul etmişti! Hiç de pişman olmadığını da eklemişti!

İhanet ayrı bir meziyettir ve eninde sonunda ortaya çıkar!

Yazarlar

Selman görevini yapıyor!
İbrahim Daş