Seyran Ataklı
6 Aralık 2020

Satürn kova Burcunda: Ne oldum değil ne olacağım…


Hazır mıyız?…

17 Aralık 2020 itibariyle artık yepyeni bir hayat düzenine geçiş yapacağız. “Nasıl yani, ne demek bu?” derseniz, Satürn 17 Aralık 2020 tarihinden başlayarak 7 Mart 2023’e kadar 2,5 yıl Kova burcu seyahatine başlıyor. 2018 yılında Satürn’ün Oğlak burcuna geçişi, 2020 yılında da Jüpiter ve Plüton’la kavuşarak dünyayı deyim yerindeyse dört bir yana sallayan bu karmanın öğretmeni, artık insanlığa bambaşka deneyimler kazandırmak üzere Kova yolculuğunu başlatıyor. Satürn, Oğlak ve Kova burçlarının yönetici gezegeni olduğundan aynı ihtişamlı turunu Kova yolculuğunda da gerçekleştirecek ancak farklı konularla ortaya çıkartacaktır. Artık Oğlak burcundaki sınavları vermiş olmalıyız ki, Kova burcunda yeni düzenler oluşmaya başlasın.

Satürn gökyüzünün karma gezegenidir. Hayatımızdaki dersleri, öyle hafiften değil en ağırından alacağımız dersleri, ödevlerimizi, yapmamız gerekenleri, sorumluluklarımızı bizlere gösterir. Sınırları çok belirgin çizer. Sıkar, kısıtlar, engeller. İmtihanları ağırdır, ama vazifesini yerine getirenlere güzel ve kalıcı armağanlar verir. 28.5, 29 yıllık döngüleri vardır.

1962- 1964, 1991- 1994 arasında Satürn Kova burcu transiti yaşandığından bu yıllarda doğanlar için (Satürn kavuşumu yaşayacaklar) hayatlarında değişim ve zorluklarla karşılaşabilecekleri bir dönem olacağını söyleyebiliriz. “Eyvah eyvah” demeyin! bu illa ki korkutucu değildir. Gelişim imkanları, yenilikleri, değişimleri ortaya çıkartarak bir anlamda büyümeyi ve gelişmeyi anlatacaktır.

Kova burcu devrim yapmak derken, ‘Devrim’ eskiyi ortadan kaldırıp yerine işe yarar olanı getirmek değil midir? Özgürlüğe doğru gidiş ve fark ediş… O fark ediş bırakamadığın prangalarından sıyrılmaya itecektir. En basiti alışkanlıkları değiştirecektir. Önce yüzleşeceğiz sonra sorgulayacağız. İçten içe kişi ve olayların ne kadar değişmesi gerektiğini bilsek de değişime ayak uyduramıyor, bırakamıyoruz. Satürn Kova transiti direnç gösterdiğin her konu hakkında büyük zorlayıcı etkiler ortaya çıkartacağından zaman kendi yolunu bulma zamanı olacaktır.

Kova çağı bizden farklı olmamızı bekliyor. Artık kimse size ne yapmanız gerektiğini söyleyemeyecek. Bilgi, entelektüel zekâ, araştırma, okuma, yazma, gerçek bilgi öyle kıymetli olacak ki az değil 20 yıllık bir dönemden bahsediyoruz.

Kova burcu gelecektir. Hedeflerdir. Gelecekteki vizyonumuzdur. Kalıpları kırar ve isyan barındırdığı için kurulu tüm düzenleri yıkar. Bu siyasi bir değişimin ayak sesleri olarak ortaya çıkarken, kişisel hayatta düzen içerisinde giden bir evliliğin bitişiyle de gündeme gelebilir. Buluşlar, icatlar, ulaşım konuları, tıptaki gelişmeler, toplumları, büyük kitleleri etkileyecek olaylar yaşanacaktır. Bazı devletlerin yıkılması, yerine yenilerinin kurulması, bağımsızlık mücadelesi için savaşanların devri olarak karşımıza çıkacaktır. Aklınıza gelebilecek her alanda özgürlük savaşı diyebiliriz. Yaratıcı konular, marjinal artistik yetenekler, elektronik gelişmeler, internet, sosyal medya konularında değişimle birlikte teknolojide ilerlemeler meydana gelecektir. İnternette değişim derken (Twitter, youtube, instagram gibi) erişimlerin sınırlaması meydana gelebilir. Kova burcu neyi temsil ediyorsa Satürn bu konularda yeniden yapılanma getirecektir. Gruplar, kalabalıklar, toplumsal organizasyonlar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, politik oluşumlar yenilenecektir. Özellikle 21 Aralık’taki Satürn-Jüpiter kavuşumu dünyada 20 yıla damga vuracak yeni bir düzen değişimi için düğmeye basmaya hazır.
(Jüpiter- Satürn “Sahipkıran” dediğimiz kavuşumu önümüzdeki hafta ayrıntılarıyla sizlere anlatacağım.)

Değişime adapte olabilmek burada altı çizilmesi gereken konu başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü Kova burcu sabit burçtur. Ne kadar marjinal olsa da elindekileri değiştirmek istemeyebilir. Sahip olduklarına sıkı sıkıya bağlı kalmakta isteyen Kova, Aslan, Boğa, Akrep burçlarında Güneş, Yükselen, Ay ve kişisel gezegenleri olanlar daha fazla etki alacaklardır bu kesin. Geçtiğimiz 2,5 yıl Oğlak burcunun toplum baskısı, ebeveyn baskısı artık rafa kalkarak daha modern ve kabuklarını kıran bir şekilde ortaya çıkıyor. Bireysel hayatta ikili ilişkiler, dostluklar, arkadaşlıklar, çevremiz, sosyal hayatımızı çok sorgulayacağız ve unu eler gibi eleyeceğiz. “Hedeflerimizi gerçekleştirebiliyor muyuz?” bunu irdeleyeceğiz. Toplumların hak hukuk arayışları, ekonomik sistemin değişimi, kısıtlamalar, bizlere kaynaklarını iyi kullan diyecek.

Uzay, yeni gezegende yaşam, kripto paralar, Kova burcuyla temsil edilen Astroloji altın çağına başlayacaktır. Ve pek tabii ki mavi gezegenimiz Dünya da kendini dönüştürürken etkili doğa olayları yaşamamız kaçınılmaz olacaktır.

1962- 1964, 1991-1994 yıllarında dünyada ve ülkemizde yaşanan olayları kısaca sizlere hatırlatmak istedim. Geçmiş geleceğin bir açıdan da olsa aynasıdır ve benzer olayları ortaya çıkartabilir.

Mutlu Pazarlar…

“Kırıldığın insanlarla arana mesafe koy; hissediyorlarsa yanına geleceklerdir. Gelmiyorlarsa doğru mesafeyi buldun demektir.” Pablo Neruda

TARİHTEN KISA KISA…

25 Nisan 1962- Anayasa mahkemesi kuruldu.

3 Eylül 1962- İran’daki depremde 20.000 kişi öldü.

29 Mayıs 1963- Pakistan’da çıkan kasırgada 10.000 kişi öldü.

28 Ağustos 1963- Amerika’da 200 bin siyah ırk ayrımcılığına karşı büyük bir gösteri düzenledi.

22 Kasım 1963- Amerika Başkanı John F. Kennedy uğradığı suikast sonucu öldü.

16 Haziran 1964- Amerikalı siyah hakları önderi Martin Luther King Nobel barış ödülünü aldı.

5 Temmuz 1964- Darbe girişimi nedeniyle yargılanan Albay Talat Aydemir, idam edildi.

7 Ağustos 1964- Vietnam savaşı başladı.

3 Ocak 1991- Türkiye genelinde yüzbinlerce işçi 1 günlük işe gitmeme eylemi yaptı.

10 Ocak 1991- Amerika Irak’a hava akınları ve füze saldırısı başlattı.

1 Şubat 1991- Emekli Korgeneral Hulusi Sayın, Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldü.

12 Nisan 1991- Irak’ın Kuveyt’ten çekilmesinin ardından ateşkes antlaşmasının yürürlüğe girmesiyle Körfez Savaşı resmen sona erdi.

29 Nisan 1991- Bangladeş’te meydana gelen kasırga en az 138.000 kişinin ölümüne ve 10 milyon kişinin evsiz kalmasına neden oldu.

16 Haziran 1991- Başbakan Yıldırım Akbulut istifa etti. Cumhurbaşkanı Turgut Özal bir gün sonra hükümeti kurma görevini Mesut Yılmaz’a verdi.

24 Ağustos 1991- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Komünist Partisi’nin feshedilmesini istedi ve parti genel sekreterliğinden istifa etti. Aynı gün, Estonya, Letonya ve Ukrayna bağımsızlığını ilan etti. Sovyetler Birliğinin dağılma süreci başladı.

5 Eylül 1991- Nelson Mandela, Güney Afrika’da başkan seçildi.

13 Ekim 1991- Eski MİT müsteşarı emekli Orgeneral Adnan Ersöz öldürüldü.

5 Kasım 1991- Filipinler’de meydana gelen selde yaklaşık 7.000 kişi öldü.

12 Aralık 1991- Endonezya’daki depremde 1500 kişi öldü.

21 Aralık 1991- Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Moldova, Azerbaycan, Ermenistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Kırgızistan liderleri, bir araya gelerek Sovyetler Birliği’ne son verdiler ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nu kurduklarını açıkladılar.

1 Ocak 1992- Schengen Antlaşması yürürlüğe girdi.

15 Ocak 1992- Yugoslavya dağıldı.

4 Şubat 1992- Hugo Chávez, Venezuela Cumhurbaşkanı Carlos Andrés Pérez’e karşı, başarısızla sonuçlanan bir darbe girişiminde bulundu.

26 Şubat 1992- Azerbaycan’ın Hocalı kentine giren silahlı Ermeni gruplar, aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu katliamlar gerçekleştirdi.

3 Mart 1992- Zonguldak Kozlu’da grizu faciası; 127 kişi öldü, 147 kişiden umut kesildi.

13 Mart 1992- Erzincan’da 6,8 şiddetindeki depremde 653 kişi öldü.

28 Eylül 1992- Avrupa Birliği kuruldu.

24 Ocak 1993- Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürüldü.

5 Şubat 1993- ANAP İstanbul milletvekili Adnan Kahveci, eşi ve kızı, Bolu-Gerede yakınlarında geçirdikleri şüpheli bir trafik kazasında öldüler; Kahveci’nin oğlu, kazadan yaralı kurtuldu.

17 Şubat 1993 – Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in bulunduğu askeri uçak Ankara Güvercinlik alanından kalktıktan hemen sonra düştü. Eşref Bitlis ile beraberindeki 3 subay ve bir astsubay öldü.

17 Nisan 1993- Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal hayata gözlerini kapadı.

16 Mayıs 1993- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, 244 oyla Türkiye’nin dokuzuncu Cumhurbaşkanı oldu.

2 Temmuz 1993- Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılan sanatçıların kaldığı Madımak Oteli dinci gruplarca kundaklandı. Asım Bezirci, Hasret Gültekin, Muhlis Akarsu, Nesimi Çimen, Metin Altıok ve Behçet Aysan gibi şair, yazar ve sanatçılarla birlikte 37 kişi yaşamını yitirdi, 43 kişi yaralandı. Aziz Nesin itfaiye merdiveniyle kurtarılabildi.

4 Kasım 1993- Emekli Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in cesedi bulundu.

2 Aralık 1993- Kolombiyalı uyuşturucu imparatoru Pablo Escobar, Meddelin’de güvenlik güçlerince öldürüld

Yazarlar

Satürn kova Burcunda: Ne oldum değil ne olacağım…
Seyran Ataklı