Gökmen Özdenak
20 Ekim 2020

Şapkalarınızı önüne koyun!


Karşınızda Salih Uçan dışın­da 10 yabancıyla çıkmış bir Alanyaspor var. 10 yabancı derken eleştiriyoruz zannedilmesin. Bugün Alanya’daki o 10 yabancı, büyük takımların yabancılarından daha kaliteli ve çok daha katkı sağlıyor. Üstelik az maliyetle transfer edilmiş bu yabancı futbolcular, büyüklerde­kinin aksine para saymak yerine sahada canını dişine takıp mücadele ediyor.

Galatasaray, sakatlıktan kurtulan Emre Akbaba ve Saracchi’yi sahaya sürdü. Bu, cesur bir hamle. Ancak sahada kim olursa olsun topu rakip kaleye götüremedikten sonra Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo kadro­nuzda olsa ne olacak ki? Sahada Mehter Marşı eşliğinde iki ileri, bir geri hücum ederseniz ortaya böyle bir sonuç çıkar. İleride dünya yıldızı Radamel Falcao var. Ama siz kanatlardan ona top taşımazsanız, adam eksiltmezseniz, boşluk yarat­mazsınız ne yapabilir ki? Üstelik Teknik Direktör Fatih Terim ikinci yarının başında Falcao’yu çıkarıp Belhanda’yı oyuna sürerek zaten işi bitirdi (!).

Gelelim profesyonelliğe. İngil­tere’den kiralanan Etebo iki abuk sabuk faulle atıldı. Bu, inanılır gibi değil. Takım zaten ileri gidemezken sen ev sahibi takımın oyuncusu olarak daha ilk 45 dakikada nasıl iki sarı kart görürsün? Bu da yabancı tercihlerinin nasıl olduğunu gösterdi.

Çağdaş Atan’ı da kutlamak ge­rek. Genç bir hoca olarak gerçek­ten kısa sürede rüştünü ispat etti. İstanbul’da zorlu bir deplasmanda, takımını hücum ağırlıklı bir kadroyla çıkararak puan kapmayı bildi. Hem hocanın hem de takımının geleceği bence çok parlak.

Yazarlar

Şapkalarınızı önüne koyun!
Gökmen Özdenak