Kemal ÖZCAN
6 Ağustos 2020

Sanal seks bağımlılığının çaresi var mı?


Sanal seks bağımlılığını da içine alan cinsel bağımlılık, zorlayıcı bir şekilde sürekli meşgul olunan ve durması zor olan cinsel davranışları ifade eder. Peki tedavisi mümkün mü?

Yaşadığım sorunla nasıl başa çıkarım?

SORU:

11 yıldır evliyim. Eşimi muhtelif zaman­larda sanal ortamda cinsel içerikli yazış­malar yaparken yakaladım. Her seferinde beni bir şekilde bir daha yapmayacağına ikna ederek bugüne kadar getirdi. Hala devam ediyor ve tedavi olmazsa artık boşanmak istiyorum. Bu hastalığın bir çaresi var mı? Ş.A./ Antalya

CEVAP:

İnsanlar nasıl ki Dünya’yı beş duyuyla algılıyorsa cinselliği de beş duyuyla yaşa­malıdır. Gerçek temasın yerini alan hiçbir şey gerçek bir cinselliğin yerini tutmaz ve mutlu etmez. Yazdıklarınızdan eşinizin bir cinsel bağımlılık sorunu yaşadığı düşü­nülebilir.Sanal seks bağımlılığını da içine alan cinsel bağımlılık, zorlayıcı bir şekilde sürekli meşgul olunan ve durması zor olan ve bunun zararlı sonuçlarını berabe­rinde getiren cinsel davranışları ifade eder. Cinsel bağımlılık cinsel sapkınlık bağlantılı bozukluk olarak değerlendirilir. Genellikle arkasında çocukluktan gelen cinsel yetersizlik ve utanç duyguları vardır. Sizin durumunuzda eşinizde geçmişten gelen bir cinsel bağımlılık durumunun olduğu düşünülebilir. Sanal seks bağım­lılığı ilaç tedavileri ve bilişsel-davranışçı cinsel terapinin (doğru düşünce ve davranışların öğrenilmesi ve pekiştirilme­si) birlikte uygulanmasıyla tedavi edilebi­len bir hastalıktır. Doğru ve tatmin edici bir cinsel yaşantınız olduğunda sanal seks ilgi azalabilir. Bunun için deneyimli bir cinsel terapistten profesyonel destek almanız uygun olur.

Aramızdaki sorunu nasıl çözebiliriz?

SORU:

34 yaşındayım, 5 yıldır evliyim. Eşimle ne zaman kavga etsem yatakları ayırıyor. Bu sorunu nasıl çözeriz? F.B./ Kayseri

CEVAP:

Hemen her evlilikte zaman zaman gergin­likler, kavgalar olur, hiç kavganın olmadığı evlilikler bir yönüyle sahteliği barındırır. Yatakların da ayrıldığı uzun süreli dar­gınlıklar cinsel uzaklaşma ve soğukluğa neden olarak zamanla evlilik bütünlüğünü bozabilir. Çünkü evlilik birliğinin sürme­sini sağlayan ilişki doyumunun en önemli unsuru cinselliktir, cinselliğin olmadığı ev­lilikler çoğu zaman risk altındadır. Eşinizle konuşarak sebebi ne olursa olsun yatakları ayırmama hatta yatağa dardın girmeme, dargınlığı bir günden fazla uzatmama, sı­ralı barışma gibi bazı konularda anlaşabilir, bunu kendiniz yapamadığınız durumlarda bir cinsel terapistten profesyonel destek alabilirsiniz.

Ertesi gün hapının yan etkisi olur mu?

SORU:

Hamile kalma riskimin olduğu dönemde cinsel ilişki yaşadım ve ertesi günhapı kullandım. Normalde adet dönemim 10gün sonra başlamalıydı ancak ben adet oldum. Sebebi nedir? Y.E./İstanbul

CEVAP:

Bahsettiğiniz şekilde gebelik riski yoktur ya da çok düşüktür. Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ancak acil durumlarında ve mecbur kalındığında tedbir amaçlı kullanılan bir ilaçtır. Bu tür ilaçlar içerdiği yüksek düzeydeki hormon nedeniyle kadın hormon dengesini ve adet düzenini bozabilir, bu normal bir durumdur. Sizde zaten adet görmüşsünüz, bu gebeli­ğin olmadığını gösterir. Düzenli bir cinsel hayatınız varsa alternatif doğum kontrol yöntemlerini denemeniz uygun olur.

Yazarlar

Sanal seks bağımlılığının çaresi var mı?
Kemal ÖZCAN