Rusya’dan koronavirüs aşısı açıklaması: Aşı iki haftaya piyasada

Rusya’dan koronavirüs aşısı açıklaması: Aşı iki haftaya piyasada

 

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin´in tescil edildiğini açıkladığı koronavirüs (Covid-19) aşısının iki haftaya kadar piyasaya çıkacağını duyurdu.

Rusya’nın başkenti Moskova´da düzenlediği basın toplantısında konuşan Rusya Sağlık Bakanı Muraşko, aşının ilk olarak Rusya´da tüketiciye sunulacağını, daha sonraki aşamada ihraç edileceğini belirtti.Koronavirüs aşısının Rusya dışında üretiminin de mümkün olacağını belirten Sağlık Bakanı, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu´nun, bu aşının teknolojisinin ihracı ve yabancı ülkelerde üretimi konusunda çeşitli yabancı ülke yetkilileriyle görüşmeler sürdürdüğünü kaydetti.

AŞI, GÖNÜLLÜ OLARAK YAPILACAK

Rusya´da koronavirüs aşısını yaptırmanın zorunlu olmayacağını, gönüllülük esasına dayanacağını söyleyen Muraşko, diğer taraftan bu aşıyı özellikle sağlık çalışanlarının ve kronik hastalıkları olanların yaptırmasını tavsiye etti.

1 MİLYAR DOZDAN FAZLA AŞI SİPARİŞİ ALINDI

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kiril Dmitriyev de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Rusya´nın aşı konusunda dünyada 20´den fazla ülkeden, 1 milyar dozdan fazla aşı siparişi aldığını söyledi.

 

Dünya

Rusya’dan koronavirüs aşısı açıklaması: Aşı iki haftaya piyasada
Dünya