Rize’de korkutan yangın

Rize’de korkutan yangın

Rize’de yangın, ilçeye bağlı Gölyayla köyü, Kabahor Yaylası’nda sabah saatlerinde başladı. Henüz sebebi belli olmayan bir nedenden ötürü çıkan yangında yanan evlerin sayısı 10’a yükseldi.

Ahşap yerleşim olması nedeniyle hızla yayılan yangının önüne geçmek isteyen İkizdere Belediyesi, Kalkandere Belediyesi, İyidere Belediyesi, Derepazarı Belediyesi ve Rize Belediyesi itfaiye ekipleri söndürme çalışmalarını sürdürüyor.

Yangının 10. eve de sıçradığını dile getiren İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Yangın rüzgarın da etkisi ile yayılıyor. Tek korkumuz çayıra, buradan da ormanlık alanlara sıçraması. Ahşap evler tamamen kullanılmaz hale geldi. Şimdi yangının çevresinde betonarme evler var. Rüzgar da şiddetini azaltmış durumda. İnşallah kendi ekiplerimiz ve çevre ilçelerden gelen ekiplerimizle birlikte yangının önüne geçeceğiz. Tek tesellimiz can kaybının olmaması” ifadelerini kullandı.

FOTO: DHA

YANGIN, SÖNDÜRÜLMEYEN SOBADAN ÇIKMIŞ

İlk belirlemelere göre yangın, sobadaki ateş tam söndürülmeyen evin bacasından çıktı. Yanan tüm evlerin boş olduğu, sahiplerinin kent ve ilçe merkezlerindeki evlerinde olduğu öğrenildi.

HASAR TESPİTİNE BAŞLANDI

Öte yandan, yangının döndürülmesinin ardından AFAD ekiplerince köyde hasar tespit çalışması başlatılacak. İkizdere Kaymakamı Cafer Kaymakçı, köydeki vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğini belirterek, yaraların hızla sarılacağını söyledi.

FOTO: DHA

Yangına müdahale çalışmaların sürdüğünü kaydeden Kaymakam Cafer Kaymakçı “Yangın saat 11 civarlarında başladı. Yangın yazık ki 10uncu eve de sıçradı. Hafta sonunu köyde geçiren vatandaşımız bu sabah evinden ayrılırken sobayı tam söndürmeyince bu yangın çıktı. Tam tespitler söndürme çalışmaları tamamlandıktan sonra gerçekleştirilecek. Köyde yerleşik yaşayan olmadığı için çok şükür herhangi bir yaralanma ya da can kaybı yaşanmadı.

Hasar tespit çalışmaları yangının söndürme işlemi sonra başlayacak, hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Çok şiddetli rüzgâr olduğu için yangını kontrol altına alınmakta zorluk çekildi. Ayrıca birbirine bitişik binalar arasında araç yolu olmadığı için de itfaiye ekipleri hortumları peş peşe ekleyerek mahallenin içine kadar ulaşabildi. Dört ayrı noktadan bu yöntemle müdahale devam ediyor dedi.

EKİPLER ZORLUK ÇEKİYOR

Gölyayla köyü muhtarı Dursun Ali Kan da, “Yangını duyanlar haber verdi hemen geldik ama alevler yükselmişti, müdahale çok zordu. İtfaiyeyi aradık, ekipler toparlandı hızlıca geldiler ancak rüzgar nedeniyle yangın hızla yayıldı. Binalar ahşap, üzerleri sacla kaplı. Ekipleri müdahale etmekte zorluk çekiyor. İnşallah daha fazla yayılmadan söner” diye konuştu.

FOTO: DHA

4-5 EV SIÇRAR DİYE KORKUYORUZ

Köyde yaşayan, Ahmet Aksu ise “Rüzgar olduğu için yangın söndürülemiyor. 10uncu eve sıçradı ne yazık ki. Evler çok yakın; 4- 5 ev daha var, onlara da sıçrar diye korkuyoruz. Hafta sonu burada geçirmişler, giderken sobayı tam söndürmeyince ne yazık ki bu tablo ile karşı karşıya kaldık. Evler boştu, yangını görüp gelenler su depolarının yerini bilmeyince müdahalede gecikildi. İtfaiye ekipleri yoğun emek harcıyor ama rüzgar işlerini zorlaştırıyor” diye konuştu.(İHA) – (DHA)

 

Gündem

Rize’de korkutan yangın
Gündem