Alper Mert
30 Mayıs 2020

Rezerv takım değil rezerv lig olmalı


Nihat Özdemir TFF’si, her geçen gün aldığı temelsiz kararlar ile ülke futbolunu yeni bilinmezliklere doğru sürüklüyor. İlk olarak futbolu elinde oyuncak olarak gören siyasetçilere yaranmak için yabancı kuralını gerçekliklerden uzak şekilde değiştireceğini açıklayan TFF yönetimi, sonrasında kulüpleri batıran vizyoner yöneticilerden gelen talepleri dikkate alarak rezerv takım projesinin hayata geçirileceğini açıkladı. Yapılan resmi açıklamada, Süper Lig takımlarının, rezerv takım kurarak alt liglerde yarışması isteği doğrultusunda çalışmalara başlandığı ifade edildi. Nihat Özdemir TFF’sinin planlı, gelecekteki sorunları ön görerek karar alan bir düzen içinde olmadığını rezerv takım kararı ile gerçekten tecrübe etmiş olduk. Yani Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un adını taşıyan takımlar 3. Lig’de mücadele edecek. Bunu isteyen başkan ve bunu onaylayan TFF yönetimi net olarak acemidir. Geçmişte bu işin tecrübesini pilot takımlar üzerinden yaşadık. Ne istenilen futbolcu kazanımları oldu ne de umut edilen başarılar ortaya çıktı.

KAOSU SEÇTİLER

TFF bu yola aslında, Rezerv Lig ismiyle kendine ait bir düzeni olan, Süper Lig formatında bir lig kurmak için çıkmıştı. Nihat Özdemir konu ile alâkalı olarak “U21 Ligi’ni kaldırmak bize göre doğru karardı. Gelişim işini 19 yaş ile sınırlandırdık ve üst yaş ligini kaldırdık. Ama A Takım kadrosunda çok fazla şans bulamayan futbolcuların hazır duruma gelmesi için Rezerv Lig kurma konusunda kulüplerimizden gelen talepleri olumlu karşıladık. Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzon ve Beşiktaş’ın rezerv takımları olacak. Maçları ya pazartesi günü ya da aynı statta aynı gün, taraftarların önünde oynanacak. Bu konuda Almanya’daki Rezerv Lig sistemini örnek alıyoruz” demişti. Rezerv Lig’in kendine özel yayıncı kuruluşu olacaktı. TRT bu ligin maçlarını yayınlayacaktı. Forma sponsorları, lig sponsorları, saha içi reklam satışları ayrı şekilde organize edilecekti. İddaa bülteninde yer alarak ekstra gelirleri olacaktı. Yabancı sınırı Süper Lig ile aynı olacaktı. Rezerv Lig’e çıkan lisans, Süper Lig’de geçerli olacaktı. Süper Lig takımları gerektiğinde bu takımlarından sezon içerisinde takviyeler yapabilecekti. U19 takımından en az 10 futbolcunun bu takımda yer alması zorunlu olacaktı. Genç futbolcularımız için müthiş bir motivasyon kaynağı olacaktı. Bu projenin yerini çok bilen yöneticilerin isteği ile sonu kaos olacak rezerv takım saçmalığı aldı.

Alt liglerde isyan var!

Süper Lig’in çok bilen yönetici grubu Rezerv Lig istemediklerini belirterek TFF’den alt liglerde mücadele edecek rezerv takım organizasyonu talebinde bulundu. Yani 3. Lig’de 4. grup açılacak. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş başta olmak üzere bütün Süper Lig ekiplerinin kendi isimlerini taşıyan rezerv takımları bu aşamadan yarışmaya katılacaklar. Yani az bütçeli bir Anadolu takımına karşı sakatlıktan yeni çıkan, form tutması istenen Deniz Türüç, Mert Hakan Yandaş ve Burak Yılmaz gibi isimler forma giyebilecek. Yıllık ücreti rakibinin bütçesinden fazla olan futbolcular bu lige konarak bütün rekabet kuralları altüst edilmiş olacak. Tabii ki bunu hangi yıldız futbolcu neden kabul edecek tartışılır. Ya da kendisini göstermek isteyen genç futbolcu neden bir Süper Lig ekibinde kiralık oynamak yerine gidip 3. Lig kalitesinde mücadele etsin, bunlar TFF’nin ve çok bilen yöneticilerin cevaplaması gereken soruların başında geliyor. Ayrıca bu takımların kadrolarında kural değişikliği olmazsa yabancı futbolcu bulunamayacak. Yani yatırım için alınacak genç yabancılar bu takımlarda oynayamayacak. Diyelim ki rezerv takım başarılı oldu ve 1. Lig’e çıktı. Oradan üste çıkma şansı kendisine verilmeyecek. Yani neresinden tutarsanız tutun elinizde kalacak, saçma sapan, bir temeli olmayan proje, artık uygulama aşamasına geldi. Süper Lig takımlarını iş bilmezlikleri ile batıran yöneticilerin bu talebi resmen işleme konursa alt ligleri de komple batırıp ülkede futbol falan bırakmayacaklar.

Yazarlar

Rezerv takım değil rezerv lig olmalı
Alper Mert