Putin ve Lukaşenko, muhalif gazeteci krizini görüştü

Putin ve Lukaşenko, muhalif gazeteci krizini görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Soçide bir araya geldi. İki lider, ekonomi, ticaret, pandemi konularının yanında Minskte meydana gelen Ryanair uçak krizini de değerlendirdi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenkonun Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ryanair uçağının Minske zorunlu iniş yapması ve muhalif gazeteci Roman Protaseviç ve Rus uyruklu kız arkadaşı Sofya Sapeganın gözaltına alınmasıyla sonuçlanan olaya ilişkin detayları paylaştığı ifade edildi. Yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Belarus Cumhurbaşkanı, Rus mevkidaşına Ryanair uçağıyla ilgili durumu derinlemesine anlattı. Vladimir Putin’in girişimi üzerine Rus uyruklu Sofya Sapeganın gözaltına alınması sorunu gündeme geldi. Rusya Devlet Başkanı, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’na olayın yakından izlenmesi talimatı verdi. İstişarelerde ayrıca hava trafiğinin organize edilmesi konuları da ele alındı. İki ülkenin ilgili kurumlarına, yaklaşan yaz tatili sezonu ve Belarus vatandaşlarının Avrupa ülkelerinden anavatanlarına dönme ihtiyacı da dahil olmak üzere hava iletişiminin tüm yönlerini çalışmaları için talimat verildi.” (DHA)

Dünya

Putin ve Lukaşenko, muhalif gazeteci krizini görüştü
Dünya