Poşetini yanında getirene indirimli ekmek

Poşetini yanında getirene indirimli ekmek


Eskişehir’de 22 yıldır fırın işletmeciliği yapan Mehmet Akbal, yaklaşık 4 yıldır fırınında bu sosyal sorumluluk projesini sürdürmeye çalışıyor. Ekmek almak için fırında gelen herkesin naylon poşet istediğini ifade eden Akbal, ”Bu poşet israfının doğaya kötü etkisi bende rahatsızlık oluşturdu. Bir naylon poşetin doğadan yok olması onlarca yıl alıyor. Poşetler petrol ürünü. Kendimi doğaya karşı suçlu hissediyordum. Aklıma naylon poşet kullanımını azaltmaya ve geri dönüşümü özendirmeye yönelik proje yapmak geldi. Projeyle normal fiyatı 1 TL olan ekmeği poşet getiren müşterilere 75 kuruştan satıyoruz. Poşetini getiren vatandaşların menfaatinin olması için ekmeği onlara 25 kuruş indirimli satıyoruz” dedi.
Bu projeyi yapmasının en önemi sebebinin naylon poşet kullanımını mümkün olduğunca azaltmak bir de vatandaşın cebinden az para çıkmasını sağlamak olduğunu anlatan Akbal, “Halkımız uygulamadan oldukça memnun, çok ilgi görüyor. Bu sayede hem poşet kullanımını biraz olsun azaltmış olduk hem de vatandaşların bir nebzede olsa cebinde para kalmasını sağladık. Bu uygulamayı hiç kaldırmayı düşünmüyorum. Bu proje sayesinde Odunpazarı Belediyesinden ödül bile aldık. Halkımızdan ve kamu ve kuruluşlarında takdir gördük. Hepsine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“File kullanımı tekrar yaygınlaşmalı”

“Keşke eskiye dönülüp file kullanımı tekrar başlasa diyen” Mehmet Akbal, “File de hem ekmek hava alır, poşette havasız kalıyor yiyecek hali kalmıyor. Bu poşet kullanımı tamamen kalkarsa çok mutlu olacağım. Vatandaşların özellikle marketlerden çok aşırı derecede poşet almasına çok kızıyorum. Bir poşette doldurabilecekleri malzemeleri 3-5 poşete koymaya çalışıyorlar. Poşet kullanımı azaltmamız hatta bırakmamız lazım” diye konuştu.

Gündem

Poşetini yanında getirene indirimli ekmek
Gündem