Pandemide çocukların bağışıklığını güçlendirme yolları

Pandemide çocukların bağışıklığını güçlendirme yolları

Çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sağlıklı beslenme, uyku, stresten uzak olmak, iyi su tüketimi ve her renkten beslenmenin şart olduğunu belirten Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, tavsiyelerini şöyle sıraladı:

Sarı, kırmızı, yeşil sebze ve meyve tüketimi, et, süt, yumurta tüketimi ve balık tüketimi gibi doğal ve dengeli beslenmek, bağışıklığın güçlendirilmesi için çok önemli. Günde en az 8-10 saat uyku uyunmalı.

Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı

AÇIK HAVAYA ÇIKILMALI

Tablet, telefon ve televizyonun günlük hayatta minimumda tutulması gerekiyor. Her ne kadar yüzyüze eğitim kademeli olarak başlamış olsa da, internet üzerinden eğitimler de devam ediyor. Her gün yaklaşık 6-8 saati bilgisayar başında eğitim alarak geçen çocuklar var. Bu durumun sınırlandırılması çok mümkün olmasa da ders biter bitmez bilgisayar veya tablet karşısında oyunlara devam etmemeli. Gözler ve tüm vücut dinlendirilmeli. Günde en azından 1 saat açık havaya çıkılmalı. Koşmak, oynamak, oksijen almak tabletten ve televizyondan aldığı ışık etkisini uzaklaştırmak için çok önemli.

VİTAMİN VE MİNERALLER KONTROLSÜZ KULLANILMAMALI

Bağışıklığı destekleyen ve zarar vermeyen ürünler D vitamini (yaşa uygun dozda), C vitamini ve çinkodur. Ancak güzel sebze-meyve yiyen bir çocuğun C vitamini takviyesi kullanmasına gerek yoktur. Ayrıca haftada 1-2 kez balık yiyorsa Omega-3 desteği de alınmasına gerek yok ancak yemiyorsa Omega-3 desteği alınabilir. Tüm bu ek gıda ve vitamin takviyeleri hekime danışılarak kullanılmalı.

DÜZENLİ KONTROL ŞART

Rutin çocuk muayeneleri pandemi döneminde de aksatılmamalı. Birçok çocukta demir eksikliği veya bazı vitamin-mineral eksikliği olabiliyor. Tüm bunları yaptığımız tahlil ve tetkiklerde görebiliyoruz.

SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Anneler haftalık beslenmeye dikkat etmeli. Çocuk meyve yemiyorsa evde meyve suyu sıkılıp verilebilir ancak meyvenin kendisini yemesi daha iyi. Meyve de abartmadan tüketilmeli, çünkü meyvenin fazlası şekeri artırıyor. Günde 2 porsiyon meyve tüketilebilir.

BEYİN İÇİN OMEGA-3

Ders çalışırken konsantrasyonun arttırılması için Omega-3 takviyesi alınabilir. Ancak bunu da hekime danışmak önemli.

BOL SU İÇİLMELİ

Çocuklara bilgisayar başındayken bir şeyler yedirmek yerine bol bol su içirilmeli. Su, hücreler arasındaki iletkenliği sağlayarak öğrenmeyi destekler.

ARA ÖĞÜNDE KURUYEMİŞ TÜKETİLMELİ

İki tam ceviz, badem ve fındık tüketilebilir. Kavrulmamış kuruyemişler tercih edilebilir.

PROTEİN ŞART

Et ve kuru baklagillerde bulunan protein dengeli olarak tüketilmeli, abartılmamalı.

ABUR CUBURDAN UZAK DURULMALI

Abur cubur bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız veya çok az tüketmeli, sağlıklı atıştırmalıklara yönelmelisiniz.

GÜNE KAHVALTIYLA BAŞLANMALI

Kahvaltı atlanmamalı, öğle yemeğinde ise sebzeye ağırlık verilmeli. Evdeyken mümkün olduğunca tencere yemeğine ağırlık verilmeli.

YUMURTANIN GÜCÜ

Her gün mutlaka yumurta tüketilmeli. Yumurta, bağışıklık sistemini güçlendiren çok önemli bir besin kaynağıdır.

ÖĞÜN ATLANMAMALI

Öğün atlamak daha sağlıksız beslenmeye neden olabiliyor çünkü.

Özlem UÇAR / KORKUSUZ

Sağlık

Pandemide çocukların bağışıklığını güçlendirme yolları
Sağlık